• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
15 Nisan 2021 Perşembe 10:17 | Son Güncelleme:

Alkol bazlı temizleyiciler orucu ve abdesti bozar mı? Dezenfektan orucu bozar mı?

Alkol bazlı temizleyiciler orucu ve abdesti bozar mı" Dezenfektan orucu bozar mı"

Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlar dezenfektanlarda yer alan alkol ile birlikte soru işaretleri insanların kafasını kurcalamaya başladı. Dezenfektan orucu bozar mı? Oruçluyken dezenfektan kullanılır mı? Dezenfektan abdesti bozar mı? Diyanet'e göre dezenfektan kullanımı caiz mi?" sorularına yanıt olarak tüm detayları bu haberimizde derledik.

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatımızın bir parçası haline gelen dezenfektanların oruç tutanlar için risk oluşturup oluşturmadığı araştırılan konular arasında. Ramazan ayı ile birilikte oruç tutan vatandaşlar internet aramalarında "Dezenfektan orucu bozar mı? Alkol bazlı temizleyiciler orucu ve abdesti bozar mı?" sorularına yanıt arıyor. İşte alkol bazlı temizleyiciler ile ilgili Diyanet'ten yapılan açıklama

Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar salgının yayılması için temizlik ve sosyal mesafeyi şart koşuyor. Korona konusunda el hijyeninin ise sık sık kolonya ve dezenfektanlarla sağlıyoruz. Durum böyle olunca dezenfektan ve kolonya ile ilgili vatandaşların kafasında soru işaretleri oluşuyor.

Koronavirüsle mücadeledeki en büyük tedbirimiz olan maske ve dezenfektanlar hayatımızın büyük bir parçası olmuş durumda.

Bulaştan korunmak için ise pek çok vatandaş gün içerisinde alkol bazlı dezenfektan veya kolonya ürünlerini sıklıkla kullanıyor.

Ramazan ayının gelmesiyle de Müslümanlar, bu tarz alkol içeren temizlik ürünlerinin orucu bozup bozmayacağını merak ediyor.

İslami bilgilere göre; "Dezenfektan vb. maddelerin üretim maksadı temizlik ve sağlıktır. Coronavirüs salgınından korunmak için ellerimizi suyla yıkadığımız gibi, doktorlarımızın tavsiyesi olarak Dezenfektan kullanmamızın da sakıncası yoktur. Eğer elbisemize böyle temizlik maddeleri değmişse yıkamamız gerekmez. Çünkü hem bu maddelerin üretim maksadı temizlik ve sağlıktır hem de bu maddeler içerisinde bulunan alkol uçucudur. Bundan dolayı elbisemize değmişse , yıkamadan namaz kılmak caizdir." belirtiliyor.

DEZENFEKTAN ORUCU BOZAR MI?

Dezenfektanların içerisinde alkol olduğu biliniyor. Korona virüsünün yayılmasını engellemek için de ellerin sık sık yıkanması veya dezenfektan ile temizlenmesi gerekiyor.

'Alo Fetva Hattı' görevlileri, tüketilen ve sarhoşluk veren alkolle bu alkolün karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek kolonya ve dezenfektanın hijyen amaçlı kullanılmasının bir mahsuru olmadığını ifade etti.

ALKOL BAZLI TEMİZLEYİCİLER ORUCU BOZAR MI?

Diyanete göre; İspirto, kolonya vb. sıvılarla, temizlik amacıyla üretilen alkollü maddelerin içilmesi haram olmakla birlikte (Buhârî, Edep, 80; Müslim, Eşribe, 73), temizlikte kullanılmaları caizdir. Namaz kılmadan önce bu ürünlerin sürüldüğü yerlerin yıkanması da gerekmez (Kâsânî, Bedâî', V, 115; Elmalılı, Hak Dini, II, 763-764).

DEZENFEKTAN ABDESTİ VE KOLONYA BOZAR MI?

Işıldar açıklamasında şunları söyledi: "Oruçlu ve abdestli birisinin ellerini kolonya ve alkolle dezenfekte etmesinin bir sakıncası yok. Ancak söz konusu maddelerin, herhangi bir şekilde ağız ya da burun yoluyla boğaza ulaşması halinde ise oruç bozulur" dedi.

DEZENFEKTAN HARAM MI?

Antalya İl Müftülüğü'nden Vaiz Saffet Sevim korona virüse karşı korunmak için kullanılan kolonya ve dezenfektanların içerisinde alkol bulunması nedeniyle 'haram mı?' diye çok soru geldiğini söyledi. Tüketilen ve sarhoşluk veren alkolle bu alkolün karıştırılmaması gerektiğini kaydeden Sevim, kolonya ve dezenfektanın hijyen amaçlı kullanılmasının bir mahsuru olmadığını ifade etti.

KORONAVİRÜS SALGININ EL TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Koronavirüs salgının önlenmesinde el hijyeninin önemi çok fazla. Virüs solunum yolu ile vücudumuza girebilir ancak çoğu zaman ellerimizi ağızımıza, burnumuza ve gözümüze değdirdiğimiz zaman da virüs bulaşabiliyor. O açıdan virüsün bulaş zncirini önlemek için el hijyeni çok önemli. Kolonya ve el dezenfektanı ile gerekli görüldüğü durumlarda eller sık sık temizlenmeli.

<h3 class=''><span>İsrail terörüne dur demek için şimdiye kadar 20'den fazla ülkeyle görüşen Başkan

Yoğun diplomasi sonuç verdi: Başkan Erdoğan'ın çabalarıyla İİT toplanıyor

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı