• $13,5223
  • €15,3007
  • 800.45
  • 1912.27
5 Aralık 2021 Pazar 07:31 | Son Güncelleme:

"Devletin kurumuna randevusuz gidilmez"

"Devletin kurumuna randevusuz gidilmez"

Başkan Erdoğan Siirt'te, Kılıçdaroğlu'nun TÜİK'e gitmesine tepki göstererek, “Devletin kurumlarına randevusuz gidemeyeceksin, memurları tehdit edemeyeceksin “ dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Siirt 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda gerçekleşen toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Siirt-Eruh karayolundaki Zarova Çayı üzerinde yapılan Zarova Köprüsü, Millet Bahçesi, Şirvan Barajı ve HES, Lineer Metal AŞ tarafından Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde Türk-Katar ortaklığıyla 102 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Çinko İzabe Tesisi başta olmak üzere, 72 kamu ve 3 özel yatırımı faaliyete geçiren Erdoğan, konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun randevu almadan Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) gitmesine tepki gösterdi. Erdoğan şunları söyledi:

GİDEMEYECEKSİN

"Bu zat Merkez Bankası'ndan randevu istiyor. Merkez Bankası ona göre bağımsız değil ya... Gidiyor Merkez Bankası'ndan brifing alıp dışarı çıkıp aleyhine konuşmaya başlıyor. Hani bağımsız değildi, bak sana randevu verdiler. TÜİK'e, randevu almadan oraya da gitmek istedi. Ve TÜİK de buna randevu vermedi. Bir genel başkan orada gösteri yapıyor. İnsan utanır utanır, bir insan davet edilmediği yere gidemez. Devletin bu kurumları senin şamar oğlanın değil. Buralar ciddi kurumlardır. Senin gibi ciddiyetsiz değil. N'oldu? Randevu vermediler... Bak Bay Kemal devletin kurumlarına böyle randevusuz gidilemeyeceğini öğren. Terör örgütleriyle omuz omuza gidebilirsin ama devletin kurumları ciddidir. Rastgele gidemeyeceksin de. Bize gücü yetmeyince, devlet memurlarına saldırmaya başladı. Öğretmenlere saldırıyor. Memurumuza sataşırsa karşısında bizi bulur. Gitsin kendi çöplüğünde eşelensin."

Ben varken senin sesin çıkabilir mi?

"Bu CHP arkasındaki boş tenekeyle ne diyorlar biz şuraya çıkardık. Benim Başbakan olduğum yerde senin sesin çıkabilir mi? Ya Başbakan benim imzayı ben atıyorum, insan utanır... Bay Kemal ne diyordu gel faizi 1'e indir destek vereceğiz. Aynı Bay Kemal yüksek faiz diyor. Bunlar akşam başka sabah başka... Tayyip Erdoğan dün de düşük faiz diyordu, bugün de... Bu Nas'tır Nas... Faiz zengini zengin fakiri fakir yapar."

7500 kişiye iş imkanı sağlanacak

"Şehrimize kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 2,5 milyonu geçen 75 kalem eser ve hizmetin açılışını gerçekleştiriyoruz. Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi 102 milyon dolarlık yatırım bedeli ile şehrimiz ve ülkemiz için önemli bir yatırım. 50 bin ton sonra 150 sonra 250 bin tona çıkacak tesis şehrimize yapılan en büyük sanayi yatırımıdır. Fabrikalarımız da en kısa sürede tamamlanacak. Proje bittiğinde 400 milyon dolarlık yatırım bedeline ulaşacak. Ülkemizin çinko ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak. İlk olarak 500 kişiyle olan istihdam 3 bin kişiye çıkacak sonrasında ise 7500 kişiye iş sağlanacak."

Ulaşım şimdi daha konforlu

Siirt-Eruh karayolunda yapımı tamamlanan, kentin Şırnak ile ulaşımını konforlu hale getirecek Zarova Köprüsü, 355 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde. Her biri 70 metre uzunluğa sahip 5 açıklıklı köprünün yapımında, depreme karşı en üst düzeyde güvenliğin sağlanması amacıyla 60 sismik izolatör mesnet takozu yerleştirildi.

Yiğit düştüğü yerden kalkar

"Siirt'te okuduğum bir şiir sebebiyle hapse atılarak siyasi hayatımı sona erdirmek istediler" diyen Erdoğan, hapse girmesine sebep olan şiiri yeniden okudu. Meydanda toplanan vatandaşlar da Başkan Erdoğan'a eşlik etti. Erdoğan, "Sonra bin bir mücadele ile yeniden döndüğümüz ülke ve millete hizmet yolunda başlangıcı tekrar Siirt'te yaptık. Yiğit düştüğü yerden kalkar... Bu sözü hayata geçiren Siirt demokrasi ve kalkınma mücadelemizde de hep yanımızda oldu" dedi.

Teröre kaptıracak gencimiz yoktur

Siirt'te kanaat önderlerine hitap eden Başkan Erdoğan şunları söyledi: "İnkar politikalarını ret politikalarını bir daha geri gelmemek üzere terk ettik. Çok önemli reformlar gerçekleştirdik. Tillo'nun adının iadesi dahil attığımız her adımda sizlerin duasına nail olabilmeyi hedefledik. Bizim terörün vahşi dişlerine kaptıracağımız tek bir gencimiz bile yoktur. Bizim bir daha asla himmet, hizmet diyerek gençleri mankurtlaştıran günümüzün haşhaşilerine kaptıracak tek bir evladımız yoktur."

Hayriye Alkutay'ın ailesine taziye telefonu

Başkan Erdoğan, Antalya'da ayrıldığı eşi tarafından öldürülen Hayriye Alkutay'ın annesi Keziban Alkutay ile telefonla görüşerek taziyelerini iletti. Erdoğan görüşmede, Hayriye Alkutay'ın elim bir cinayetle hayatını kaybetmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

  • başkan erdoğan
  • siirt
  • açılış
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

Dünyada girilmesi yasak en gizemli yerler! Üzerinden kuş dahi uçurulmuyor

Evindeki tahtalar çürüyünce fark etti! İçinden bakın ne çıktı

İstanbul kara teslim! Vatandaşlar saatlerce yolda kaldı