• $8,3393
  • €10,064
  • 480.738
  • 1433.29
18 Mart 2011 Cuma 02:10 | Son Güncelleme:

'Depremlerin 'Süper Ay' ile ilgisi yok'

'Depremlerin 'Süper Ay' ile ilgisi yok'

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, yarın akşam saatlerinde Ay'ın dünyaya açısal boyut olarak en büyük ve en parlak konumda olacağı ''Süper Ay'a ilişkin ''Dünya'daki çok şiddetli depremlerin tarihi ile Ay'ın konumu arasındaki hiç bir bağlantı yoktur'' dedi.

Derman, AA'ya yaptığı açıklamada, 19 Mart'ta meydana gelecek doğa olayı için son günlerde medyada çıkan haberlerde kıyamet senaryolarının yazıldığını ifade etti.

Derman, bu haberlerde 19 Mart gününün Ay'ın 19 yıldan bu yana ilk kez Dünya'ya çok yaklaşacağı ve yüzde 14 daha büyük gözükürken yüzde 30 daha parlak olacağı bilgilerinin yanı sıra, bu nedenlerle gel-git olaylarının etkisinin artarak yeryüzünde büyük felaketlerin yaşanacağına dair görüşlerin yer aldığını anımsattı.

Ay'ın 27.3 günde bir Dünya'nın çevresinde bir tur attığını, bu süreçte bir kez en yakın bir kez de en uzak konumda bulunduğunu anlatan Derman, gökbilimde en yakın olduğu noktaya ''enberi'', en uzak olduğu noktaya da ''enöte'' dendiğini belirtti.

Ay'ın tam enberi noktasına geldiği anda dolunay evresinde olduğunu, enberi noktasında iken de Ay'ın açısal boyutu normal boyutundan daha büyük olduğunu dile getiren Derman, haberlerde geçen Ay'ın yüzde 14 daha büyük olacağı ile hem büyük hem de yakın olduğu için yüzde 30 daha parlak olacağı ifadelerinin bu nedenle doğru olduğunu söyledi.

Ay'ın yörünge döneminin 27.3 gün, Güneş'e göre döneminin de 29.5 gün olduğuna işaret eden Derman, ''Yani iki dolunay arasında tam 29.5 gün vardır. Ay yörüngesinin herhangi bir noktasında iken dolunay olabilir. Ama enberi noktasında iken dolunay olması öyle her zaman olası değil'' diye konuştu.

Bu durumun hesabının yapılmasının ise ''çok kolay'' olduğunu vurgulayan Derman, şu bilgileri verdi:

''Yaklaşık 14 ayda bir dolunay enberi noktasında meydana gelir. Ay'ın bu konumuna süper ay denilmiştir. Bu kadar sık olan enberi noktasında dolunayın meydana gelmesi neden 19 yılda bir oluyor mu? diye herkes araştırabilir.

Ay'ın enberi ve enöte geçişlerini veren web sayfaları vardır. Örneğin http://www.fourmilab.ch/earthview/pacalc.html. adresini verebiliriz.

Ay'ın ne zaman enberi ve enöte noktasını gösteren tarihleri uzmanlar bilir. 20 sene sonrası bile kolayca hesaplanabilir. Bs hesaplarla 19 Mart akşamı enberi noktası olacağı bilgisi doğrudur.

Ancak bunun 19 yılda bir olduğuna dair geriye dönük tarihler kontrol edildiğinde, 2008'deki Ay'ın Dünya'ya yakın olduğu tarih dikkat çekicidir. 12 Aralık 2008 tarihindeki Ay'ın Dünya'ya uzaklığı sadece 356 bin 567 kilometre idi. Yarın saat 19.10'u gösterdiğinde ise Ay Dünya'dan 356 bin 577 kilometre uzakta olacak. Yani 2008'de. Bu nedenle 19 yılda bir Ay'ın dünyaya en yakın konumda olacağı söylentileri tamamen gerçek dışıdır.''

-''DEPREMLERLE AY'IN İLGİSİ YOK''-

Yeryüzünde yılda yaklaşık 500 bin deprem meydana geldiğini ve bunların 100 bininin insanlar tarafından hissedildiğini ifade eden Derman tüm depremlerin bir veritabanını tutan http://earthquake.usgs.gov/ sitesine göre son yüzyılda meydana gelen depremlerin gözönüne alınıp bir istatistik yapıldığında yılda ortalama bir kez 8 şiddetinden daha büyük depremin meydana geldiğinin ortaya konulabileceğini belirtti.

Bu depremlerden 7.0-7.9 şiddetindekilerin sayısının yılda 15 iken 6.0-6.9 aralığındakilerin 134 olduğunu kaydeden Deprem, şunları kaydetti:

''Görüldüğü gibi bu depremlerin sayısı o kadar fazla ki Ay'ın konumu ile alakası yok. Bu çok şiddetli depremlerin tarihi ile Ay'ın yeniay ve dolunay tarihlerini karşılaştırdığımızda, aralarında hiç bir korelasyon yani bağıntı olmadığını görürüz. Bizim ülkemizde olan depremleri de Kandilli Gözlemevinin sayfasından takip edebilirsiniz ki günde yaklaşık 20 deprem olmaktadır.

Japonya depremi de baktığımızda da Ay'ın dünya üzerindeki gel-git etkisinin minimum düzeyde olduğu bir tarihte meydana gelmiştir.''

Prof. Dr. Ethem Derman, yarın akşam bu güzel gökyüzü olayını izlemelerini tavsiye ederken, ''Güneş battığı sırada doğudan yükselen tepsi gibi Ay, herkesin ilgisini çekecektir. Sakın yanındaki parlak cisme uçan daire diye bakmayın o güzel halkası ile bilinen Satürn gezegenidir. Küçük bir teleskopla baktığınızda o güzelim halkayı da görebilirsiniz. Eğer bu sırada ülkemizde veya başka bir ülkede bir deprem olduysa bunun nedeni o güzel görünümlü Ay'ımız değil, yeryüzündeki kıtaların kayması sonucu oluşmuş bir olaydır, tesadüfen o güne, o ana rastlamıştır'' ifadelerini dile getirdi.

AA

<p>Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında PKK terör örgütüne ait

PKK terör örgütünün inlerine girildi

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı

Zeytinburnu'nda 5 katlı boş bina çöktü

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulundu