• $8,7266
  • €10,3964
  • 500.043
  • 1414.15
30 Mayıs 2021 Pazar 21:37 | Son Güncelleme:

Deprem risk analizi için zararına ihale: 2 kat yüksek fiyat veren İBB şirketi kazandı

Deprem risk analizi için zararına ihale: 2 kat yüksek fiyat veren İBB şirketi kazandı

Gezi davasının sanığı olan İBB Kentsel Yenileme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, deprem risk analizi ihalesinde yarı yarıya düşük fiyat veren şirketi eledi.

Gezi kalkışmasıyla ilgili açılan davada sanık olan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı yapılan Tayfun Kahraman, Silivri ve Avcılar'da 2000 yılından önce yapılan binaların deprem risk performanslarının belirlenmesi ihalesinde skandal bir karara imza attı.

Belediye şirketi olan BİMTAŞ ile Promer Müşavirlik adlı firmanın katıldığı ihalede, Silivri, Avcılar ilçelerindeki binaların deprem risklerini tespit etmek için Promer Müşavirlik 9 milyon 145 bin 423 TL'lik bir teklif verdi. BİMTAŞ A.Ş. ise 18 milyon 174 bin 547 TL'lik fiyat açıkladı. İhale yetkilisi Kahraman, düşük teklif veren firmayı belgesinde eksiklik olduğu gerekçesiyle eledi, belediye şirketi BİMTAŞ ile sözleşme imzaladı.

9 MİLYON TL ZARAR

İhaleyi, 'kamu kaynaklarının yerinde ve verimli kullanılması zorunluluğu'nu gerekçe göstererek iptal etmesi gereken Kahraman 9 milyon TL'ye yapılması mümkün olan bir işin tam 2 katına, 18 milyon TL'ye yapılmasına göz yumarak kamu kaynağını boşa harcamış oldu. Taksim Dayanışması üyesi Kahraman, Gezi Parkı kalkışmasına ilişkin olarak ""Türkiye Cumhuriyeti devletini ve hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamasıyla yargılanıyor.

<p>Seda Sayan ve Uğur Arslan'ın sunuculuğunu üstlendiği bir  döneme damgasını vuran Evleneceksen Gel

Solmaz Çiros, Armağan Çağlayan'ın programını terk etti

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı