• $32,3343
  • €35,0069
  • 2387.12
  • 10391.9
3 Haziran 2011 Cuma 04:01 | Son Güncelleme:

Denktaş'ın sağlık durumu

Denktaş'ın sağlık durumu

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım bölümünde tedavisi süren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın şuurunun açık olduğu, konuşabildiği, sol tarafında kuvvetsizlik olduğu, kendi kendine soluyabildiği, düne göre çok daha iyi olduğu açıklandı.

Hastane doktorları, düzenledikleri basın toplantısında, Rauf Denktaş'ın hastaneye yatırıldığı ilk andan itibaren kendisine uygulanan tedaviyi ve mevcut durumu detaylı olarak anlattı.

Başka hastalıkları da olduğu için Denktaş'ın birden bire iyi olmayacağını tahmin ettiklerini belirten doktorlar, ancak her geçen gün bir adım ileriye gidilmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti.

Hastane Başhekim Yardımcısı beyin cerrahı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, Denktaş'ın 24 Mayıs Salı günü saat 17.30 civarında beyin damarı tıkanıklığına bağlı beyninin bir kısmının oksijensiz kalması nedeniyle şuurunun bozulması ve sol tarafında gelişen bir felç nedeniyle hastaneye başvurduğunu ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalesinin ardından YDÜ Hastanesi'ne nakledildiğini hatırlattı.

Denktaş'a YDÜ Hastanesine girer girmez kan sulandırıcı tedavinin yapılmaya başlandığını kaydeden Kaptanoğlu, bir gün sonrasında karşılaşılan klinik bulgularını ve solunum desteğine ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Denktaş'a tüp takılması, akciğerinde yaşanan enfeksiyon ve diğer gelişmeleri teker teker anlatan Kaptanoğlu, Denktaş'a uygulanan fizyoterapi, rehabilitasyon ve akciğer fizyoterapisini anımsattı.

Şu an itibarıyla Denktaş'ın şuurunun açık olduğunu, sol tarafında kuvvetsizlik olduğunu, kendi kendine soluyabildiğini ve düne göre çok daha iyi olduğunu söyleyen Kaptanoğlu, Denktaş'ın başka hastalıkları da olduğu için birden bire iyi olmayacağını tahmin ettiklerini, ancak her geçen gün bir adım ileriye gidilmesinin mutluluk verici olduğunu vurguladı. Kaptanoğlu Denktaş'ın hayati tehlikesinin de her geçen gün azaldığını belirtti.

-PROF. DR. ÖZMENOĞLU. ''ŞUURU AÇIK''-

Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özmenoğlu da, Denktaş'ın tedavisinin 10. gününde olunduğunu ve ilk geldiği güne göre genel durumunun gayet iyi olduğunu, sol tarafındaki felç durumunun devam ettiğini, nörolojik tedavisinin sürdüğünü söyledi.

Özmenoğlu, Denktaş'ın şuurunun açık olduğunu, sorulan sorulara gayet iyi cevap verebildiğini ve sağ eliyle yazabildiğini, cümle kurmasının gayet iyi olduğunu ifade etti.

-PROF. DR RASMUSSEN: ''BU HAFTA İYİ GEÇTİ''-

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen de, bugün Denktaş'ın daha iyi olduğunu söyledi.Bu haftanın iyi geçtiğini, genel olarak hafta içinde ilerlemeler kaydedildiğini belirten Rasmussen, enfeksiyon sorununun çözümlendiğini ve balgamını kolayca dışarıya atabildiğini belirtti.

Denktaş'ın kendisinden istenilene güçlü bir şekilde cevap verdiğini dile getiren Rasmussen, yüzündeki oksijen maskesinin de bugün, yarın çıkarılacağını kaydetti.

-PROF. DR. ŞAHİN: ''DENKTAŞ, TEDAVİ OLMAYA ÇOK İSTEKLİ''-

Anestezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Altan Şahin de, Denktaş'ın yavaş yavaş yoğun bakımdan çıkma aşamasına gelmek üzere olduğunu belirtti ve enfeksiyonlara duyarlılığı olabileceği için bir süre daha yoğun bakımda tutulacağını belirtti.

Hastane enfeksiyonu konusunda çok dikkatli davranıldığını anlatan Altan Şahin, sadece çok yakınlarının çok kısa süreliğine yanına alındığını ifade etti.

Denktaş'ın yaşı ve yandaş hastalıkları nedeniyle bir sıkıntı yaşanabileceğini, ancak bugüne kadar böyle bir şey yaşanmadığını dile getiren Şahin, Denktaş'ın tedavi olmaya çok istekli ve motive olduğunu vurguladı.

Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kaya Süer de, Denktaş'ın hastaneye yatırılmadan birkaç gün önce bir solunum yolu enfeksiyonu yaşadığını, hastaneye yatırıldıktan bir gün sonra akciğerinde ortaya çıkan enfeksiyonun boğaz florasından kaynaklandığını ve başlanan tedavi ile enfeksiyonun tamamen kontrol altına alındığını anlattı.

Denktaş'ın bugün itibarıyla yapılan tahlillerinde ve kontrollerinde herhangi bir mikro organizmaya rastlanmadığını kaydeden Süer, enfeksiyon konusunda şu anda her şeyin kontrol altında olduğunu dile getirdi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serap Sütbeyaz da, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak ilk günden beri ellerinden geldiğince Denktaş'ı desteklediklerini kaydetti.

Denktaş'ın kısmi felcine yönelik tedavinin de hemen başlatıldığını dile getiren Sütbeyaz, Denktaş'ın yaşı, çeşitli sistemik sorunlarına rağmen bilincinin yerinde olması ve iyileşmeye motive olmasının önemine işaret etti. Rehabilitasyona yeni başladıklarını ve bunun uzun soluklu bir süreç olduğunu kaydeden Sütbeyaz, ilk hedeflerinin Denktaş'ın oturma dengesini oluşturarak, rahat bir şekilde yoğun bakımdan çıkmasına yardımcı olmak olduğunu anlattı.

-SORULAR-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan doktorlar, Denktaş'ın beslenmesinin burnuna takılan bir sonda ile midesine yerleştirilen bir tüp ve kısmen damar yolu ile yapıldığını söyledi.

Denktaş'ın bir çok başka yan hastalığının da bulunduğuna işaret eden doktorlar, böyle bir hastada hastalığın tekrarlama riskinin bulunduğunu, bugüne kadar böyle bir şeyin olmadığını, ancak bundan sonra olmayacağının garantisinin bulunmadığını, ümitlerini kaybetmediklerini, tedavinin ciddi bir şekilde sürdüğünü kaydettiler. Denktaş'ın normal yaşamına dönmesi için öngörülen sürenin sorulması üzerine ise doktorlar, bu tür hastalarda ilk altı ayda hızlı kazanımların olduğunu, bu sürecin Denktaş için bireysel olarak planlanacağını, şimdiden bir şeyler söylemenin mümkün olmadığını, bunun çok kısa bir süreç olmayacağını, adım adım ve yavaş yavaş ilerlendiğini söylediler.

İnmenin tekrarlama riski bulunduğunu da kaydeden doktorlar, böyle durumlarda acele hareket edilmesinin olumsuz şeylere neden olabileceğini ifade ettiler.

Denktaş'ın sol tarafında fizik tedavi ile mümkün olduğu kadar normale döndürülmeye çalışılacak bir kalıcı "sekel durumunun" olduğunu da belirten doktorlar, bu konuda bir şey söyleyebilmek için ilk 3 ayın beklenmesi gerektiğini kaydettiler.

Basın toplantısına, üniversitenin tanıtım etkinlikleri kapsamında Türkiye'den getirilen gazeteciler de katıldı.

AA

Bakan Şimşek duyurdu: Borsaya yönelik vergi çalışması ertelendi
Bakan Şimşek duyurdu: Borsaya yönelik vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek duyurdu: Borsaya yönelik vergi çalışması ertelendi

Selçuk Bayraktar paylaştı... Muharebe sahasında dengeleri değiştirecek: Bir testi daha başarıyla tamamladı
Selçuk Bayraktar paylaştı... Muharebe sahasında dengeleri değiştirecek: Bir testi daha başarıyla tamamladı

Selçuk Bayraktar paylaştı... Muharebe sahasında dengeleri değiştirecek: Bir testi daha başarıyla tamamladı

Türkiye'den son dakika F-16 açıklaması: Sözleşmeler imzalandı
Türkiye'den son dakika F-16 açıklaması: Sözleşmeler imzalandı

Türkiye'den son dakika F-16 açıklaması: Sözleşmeler imzalandı