İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0806
  • 5.0112
  • 174.88
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Demokrasinin kara günü 

Almanya'dan Hollanda'ya, kara yoluyla geçen Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kayan'ın yolu polis tarafından kesildi. Kayan'ın Rotterdam Konsolosluğuna girişine izin verilmedi. Diplomatik dokunulmazlığı olan Bakan, polis zoruyla ülkeden çıkarıldı.

x

Almanya’da hafta içinde Türk bakanların yapacakları toplantıların yerel belediyelerce iptal edilmesiyle başlayan siyasi kriz büyüyerek Hollanda’ya sıçradı. Hollanda, önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rotterdam Başkonsolosluğu Konutu'nda konuşma yapmayı planladığı toplantıya izin vermedi. Hollanda'nın bu anti demokratik tutumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı engellemekle de devam etti. İşte demokrasi ve özgürlüklerin ayağa alındığı o günde yaşananlar: 

Hep aynı yalana sarıldılar

SAAAT 14:00 - Cumartesi günü saatler 14:00'ı gösterdiğinde, Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Bakan Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edildiği duyurulan açıklamada, "kamu güvenliği" ve "güvenlik" iptalin gerekçeleri arasında sayıldı. 

SAAT 15:07 - Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın, Almanya Essen ve  Hollanda Hengelo kentindeki programları iki ülke tarafından iptal edildi. Bu gelişmeler sonrası Kayan, "Kara yoluyla Rotterdam’a gideceğiz ve orada Sayın Dışişleri Bakanımız ile vatandaşlarımızla kucaklaşacağız" dedi. Aynı dakikalarda Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar ve muhalefet Hollanda'ya tepki gösterdi. 

YOLLARI KAPATTILAR

SAAT 21:58 - Bakan Kaya'nın, Rotterdam Başkonsolosluğuna geleceği haberi üzerine ülkede yaşayan Türkler konsolosluk binası önünde toplanmaya başladı. Kaya'nın, Almanya'dan kara yoluyla Rotterdam kentine gideceğine ilişkin haberlerin ardından Türk Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yol trafiğe kapatıldı. 

SAAT 22:07- Bakan Kaya'nın programını takip etmek üzere Rotterdam'a giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve AA ekibinin bulunduğu araçtakilere kimlik kontrolü yaptı. Polis yetkilisi, Türk gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce ülkeyi terk ederek Almanya'ya dönmelerini istedi. 

Aracı durduruldu pasaportlar alındı

SAAT 22:24  - Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, Kaya'nın bulunduğu aracın durdurulduğunu belirterek, kendisinin de Bakan Kaya'nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi. 

SAAT 22:44 - Dışişleri Bakanlığı: Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisinin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir.

SAAT 22:49 - Bakan Kaya: "Polisler ellerinde resimlerle bizim konvoyumuzdaki bazı araçları çevirdi. Bazılarının pasaportlarına el koyarak, sınır dışı edildi. Konsolosluk binamıza girişimize izin verilmiyor." 

SAAT 01:35 - Kaya, kendisinden ülkeyi terk etmesini isteyen polislerin tavrına karşılık, "Ben konsolosluk binamıza gireceğim. Bana izin verecekseniz ve ben o binaya gideceğim. Siz izin verene kadar buradayım. Hiçbir yere gitmiyorum" dedi.

İstenmeyen kişi ilan edildi

SAAT 02:47 - Hollanda kamu yayın kuruluşu Nos TV, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın bazı korumalarının gözaltına alındığını belirtirken, özel RTL kanalı Aile Bakanı Fatma Kaya'nın, "Persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edildiğini, sınır dışına çıkarılacağını bildirdi. 

SAAT 03:50 - Kaya'yı aracından çıkarmaya çalışan polis, Kaya'nın direnmesi üzerine vinçli çekici getirip, aracı zorla çekme girişiminde bulundu. Bunun üzerine araba kilidini açmak zorunda kalan Kaya, başka bir araçla olay yerinden götürüldü. 

SAAT: 09:12 - Kaya, özel uçakla Almanya’daki Köln-Bonn havaalanından İstanbul’a gitti.

Özgürlükler askıya alındı 

Hollanda'daki skandalın ardından İstanbul'a dönen Bakan Kaya yaşadıklarını anlattı: Gayri insani bir muameleydi. Ekibim gözaltına alındı. Anti demokratik bir uygulamaya maruz kaldık.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda ile yaşanan diplomatik krizin ardından dönüş yaptığı İstanbul Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.  

SEÇMENLERİMİZLE BULUŞACAKTIK 

16 Nisan referandumuna ilişkin çalışmalarda bulunmak üzere Hollanda’ya gittiklerini anlatan Bakan Kaya, yaşananları şöyle anlattı: Vatandaşlarımızla buluşmak üzere gittik, 30 metre kala bizi araçlar durdurdu. Konsolosluk binamıza giriş yapmamıza, konsolosumuzun yanımıza gelmesine izin verilmedi. Saatlerce, polisler önümüzde etten bir duvar ördü. Ancak Almanya’ya onlar eşliğinde gidersek çıkmamıza izin verildi. Gayri insani, gayri ahlaki bir muameleyle karşı karşıya kaldık. Demokrasiden, özgürlüklerden, ifade özgürlüğünden bahseden Hollanda’da gerçekten acı bir gece yaşadık. Maslahatgüzarımız gözaltına alındı. Danışmanım, 5 kişilik ekibim gözaltına alındı. Hollandalı polisler eşliğinde Almanya sınırındaki polis merkezine götürüldük. Orada polis merkezinde 1.5 saat bekletildik. Çok kaba ve sert bir muameleye maruz kaldık. Avrupa’nın bir kadın bakana bu şekilde müdahalesi de çok çirkin. 

KABA VE SERT MUAMELE GÖRDÜM

Bakan Kaya sözlerine şu şekilde devam edece: Sınırda 1.5 saat bekletildikten sonra Almanya başkonsolosluğunun aracına geçerek Almanya’ya geçtik, uçağa binerek buraya geldik. Bu anti demokratik bir uygulama. İfade özgürlüğü, 
toplanma hakkı ayaklar altına alındı. Hollanda’da dün gece özgürlükler askıdaydı. 15 Temmuz sonrası kanunla uygun ilan edilen OHAL’i sorgulayan Batı, bir gecede olağanüstü hal ilan etti. Bütün bu yaşananları kınıyoruz.

ÖZÜRLE KURTULAMAZLAR ADIM ATACAĞIZ! 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Hollanda, Türkiye'den özür dilese de adım atacağız. Yapılan uygulama ırkçılıktır. AB'den tepki bekliyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın skandal uygulamasına ilişkin Fransa'da açıklamalarda bulundu: Avrupa bir uçuruma gidiyor, 2. Dünya Savaşı öncesine gidiyor. Adalet Bakanımız hukuki mütaalaları yapıyor.

'Sen ne lalesisin bilmiyorum'

Avrupalılar eleştiri yapacaklar mı bekliyoruz. Dün gece maslahatgüzarı çağırdık. Seçimde oy alabilmek için bu ucuz politikaya başvurdular. Yaşananlar Viyana Sözleşmesi'nin ihlalidir. Özür yetmez adım atacağız. Büyükelçileri 2 gün önce izin almış, olacakları biliyor ki kaçmış. Eğer bana düşmanlık yaparsan sana 2 katı karşılık veririz. 15 Temmuz'da tankların yıldıramadığı milleti siz nasıl yıldıracaksınız. Hollanda bize düşmanlık yapıyorsa, önce mert olacak. Diyor ki, 'Çavuşoğlu gelir laleleri görür, müzeleri görür.' Sen ne lalesisin bilmiyorum.'

Hukuku ayaklar altında çiğnediler

Enerji Bakanı Albayrak: Hollanda için, Avrupa demokrasisi için bir utanç gecesiydi.

Hollanda'dan skandal bir şekilde Almanya'ya sınır dışı edildikten sonra İstanbul'a dönen Enerji Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

Takdir halkın

Yaşanan olayları Türkiye özelinde değil dünya özelinde değerlendirmek lazım. Hollanda için, Avrupa demokrasisi için insan hakları ve özgürlükler noktasında bir utanç gecesi yaşandı.
Demokrasinin beşiği denilen bir kıta uluslararası teamüllere, uluslararası hukuka aykırı ne varsa ayaklar altına alıp çiğneyerek tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştirdi. Tüm bu gerçeği faşizan, Nazi mantığı bir noktada değerlendirmek yeterli olabilir mi bilmiyorum ama bunu kamuoyunun takdirine bırakmak daha doğru olacaktır. Hollanda böyle bir uygulamayla büyük bir yanlışın içine girmiştir.

Kendi hükümetlerini eleştirdiler

Diplomasi açısından birçok mesektaşıyla görüştüğünü belirten Albayrak: Birçoğu bu olaydan dolayı, kendi hükümetlerini çok ciddi şekilde eleştirdiler. Daha sıkıntı verici olan, kamuoyu önünde açıklamaktan endişe duymalarıdır.

PKK bizi tehditle engelleyemez

Bölücü terör örgütü PKK'nın tehdidi sonucu Eker'in İsveç'teki program salonunun adresi değişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, dün İsveç'te konuşma yapacağı salonun sahibinin terör örgütü PKK yandaşlarınca tehdit edilmesi nedeniyle etkinliği başka bir yerde yapacaklarını söyledi.

Engel çıkarmadılar

Eker, AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin organize ettiği programlara katılmak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de Türk işadamlarıyla buluştu. Stockholm'de önceden kiralanan salonun sahibinin terör örgütü PKK yandaşlarının tehdidine maruz kaldığını söyleyen Eker, işletme sahibinin bu nedenle salonu vermekten vazgeçtiğini ifade etti. Toplantıyı mutlaka gerçekleştireceklerini vurgulayan Eker: İsveç hükümeti hiç bir engel çıkarmadı. Konuşma yapabileceğimiz yönünde açıklama yaptılar. Engel çıkarmadıkları için teşekkür ediyorum. 

Sizi ne, neden ilgilendiriyor?

Eker, "Siz neden Türkiye'de yapılacak bir halk oylamasında 'hayır' tarafını seçtiniz? Sizi ne ilgilendiriyor? Türkiye'nin kendi vatandaşlarının meselesi bu. Biz zaten FETÖ ve PKK terör örgütlerinin asla demokrasiden yana olmadığını öteden beri söylüyoruz" diye konuştu.

Yazıklar olsun!

Demokrasi için kara bir gün oldu

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Hollanda'ya tepkisini şu sözlerle dile getirdi: İslam karşıtı ırkçı ve faşistlere boyun eğen ve çok eskilere dayanan Türkiye-Hollanda ilişkilerine zarar veren Hollanda hükümetine yazıklar olsun. Hollanda hükümetinin Türk bakanları yasaklaması ve güç kullanması Avrupa demokrasisi için kara bir gündür.

Diplomatik krizi...

Batı bu işten niye bu kadar rahatsız?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Diplomatik krizi göze alacak kadar bu işe muhalif olmalarının sebebi nedir? Hollanda ve Almanya ile ilgili bir madde değişikliği mi var bu teklifte? Batı'nın bu kadar rahatsız olması, Türkiye'nin menfaatine olan bir değişikliği, sürekli kendilerine uğraşılacak bir mesele olarak görmesinin nedeni nedir? Onlar güçlü bir Türkiye değil, yönetilen bir Türkiye istiyorlar" dedi.

Medeniyetin iflası!

İnsan haklarını mezara gömdüler 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Hollanda hükümetinin yaptığı, toplanma hakkının ihlali, ifade hürriyetinin yok edilmesi, insan haklarının mezara gömülmesidir. Radikalizme destektir, Nazizm ve faşizmi diriltmektir. AB değerlerinin, Avrupa medeniyetinin iflasıdır. Bunlar, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konusunda samimi değil, iki yüzlü. Buna sessiz kalanlar, yakın gelecekte konuşamayacaklar.

MUHALEFETTEN DESTEK

Ülke ilişkilerimizi lütfen askıya alın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda'ya tepki gösterdi: Eğer Türk Bakan kendi konsolosluğuna gidemiyorsa Hollanda'yla ilişkilerimizi lütfen askıya alın. Her türlü desteği vereceğiz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, "Hollanda’yla diplomatik ilişkilerin askıya alınması, diğer yaptırım ve tedbirlerin sırasıyla hayata geçirilmesi acil bir ihtiyaçtır.

Papa'ya çağrı

Nefret ve kine karşı ses verin!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Uluslararası İyilik Ödülleri töreninde konuştu: Bakan Kaya'ya karşı işlenen hukuksuzluğu bir din gönüllüsü olarak reddediyorum. Buradan, bu iyilik salonundan başta Papa Franciscus olmak üzere batıdaki bütün din adamlarını, kilise mensuplarını islamofobik kin, öfke ve nefrete karşı ses vermeye davet ediyorum" dedi.

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar