• $9,7734
  • €11,4171
  • 563.558
  • 1479.93
23 Nisan 2012 Pazartesi 11:36 | Son Güncelleme:

Demiryolu 'hurda'cıya çıktı

Demiryolu 'hurda'cıya çıktı

AB müktesebatı kapsamında projelendirilen ve Dünya Bankası'ndan 118 milyon euro krediyle yapımına başlanan 'Mersin Demiryolu Modernizasyon' inşaatı utandıran engele takıldı.

Projenin can damarı olan 'elektrifikasyon-sinyalizasyon' kabloları, çocuk hırsızlarca yağmalandı. Büyük kısmı toprak altına gömülü metrelerce kabloyu kesen çocuklar, içindeki metalleri hurdacılara sattı.

İTALYAN FİRMA ŞOKTA
Yapımı üstlenen İtalyan Ansaldo STS, hızı kesilmeyen hırsızlık olayları üzerine 'proje riske girdi' uyarısı yaptı. Mersin Valiliği de tren yolu yakınındaki kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörden yardım istedi.

İTİBAR GİDİYOR
Vali Yardımcısı Turgut Serimer imzasıyla yazı gönderildi. Projenin önemi anlatıldı, hırsızlığın uluslararası arena ve Dünya Bankası nezdinde ülkenin itibar kaybına yol açtığı belirtildi. Serimer, demiryolu hattındaki kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerin aydınlatma sistemleri ve güvenlik kameralarının, tren yolunu görecek şekilde yeniden düzenlenmesini istedi.

TREN YOLUNU AYDINLATIN
YAZIDA, 'Okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlerin kamera ve aydınlatma sistemlerinin tren yolunu görecek şekilde yeniden düzenlenmesinin, hırsızlık olaylarının aydınlatılması, suçluların yakalanması ve caydırıcılık açısından etkin olacağı değerlendirilmektedir' denildi.

Volkan YANARDAĞ / ANKARA

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı