• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
22 Şubat 2021 Pazartesi 22:42 | Son Güncelleme:

DAF uyandı!

DAF uyandı!

Elazığ'daki 6.8'lik depremin ardından bölgedeki sarsıntılara dikkat çeken Prof. Aksoy, “Doğu Anadolu fay hattı aktif döneme geçti” dedi.

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Doğu Anadolu fay hattının (DAF) 24 Ocak 2020'de Elazığ'da meydana gelen 6.8'lik depremin ardından aktif döneme geçtiğini söyledi. DAF'ta birkaç yüzyıl aralıklarla deprem meydana geldiğini belirten Aksoy, yakın zamanda olan depremleri hatırlatarak şöyle konuştu: "Bu hattın, deprem düzeninde değişiklik oldu. 2020 Haziran'da Bingöl-Karlıova çevresinde yoğun bir deprem oldu. Çünkü fay hatları burada birleşiyor."

RİSK GİDEREK ARTIYOR

"Erzincan ile Karlıova arasında Yedisu segmenti adı verilen bölümde uzun zamandır deprem meydana gelmedi. Buradan elde edilen veriler bu fayın aralıklarla deprem üretebildiğini söylediği için bu zaman aşıldığında sismik boşluk var deniyor. Yani uzun zamandır deprem meydana gelmedi ve risk arttı. Dolayısıyla Yedisu bölümünün ve Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremin her iki tarafında kalan bölümlerin riskli hale geldiğini söyleyebiliriz. Bunun için yapılaşma faylara göre yapılmalı. Deprem gerçeği belli, faylarımızın yeri belli."

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek