• $ 6,7383
  • € 7,3457
  • 361.668
  • 94144.4
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: S-400'leri alıp kullanmamak diye bir şey olmaz

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet, Rusya'dan alınan S-400'lere ilişkin, "Alıp kullanmamak diye bir şey olmaz. Nerede ve nasıl kullanacağımız önemli. Bizim ordumuz ve Savunma Bakanlığımız bunun üzerinde çalışırlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin olarak, "Alıp kullanmamak diye bir şey olmaz." dedi. S-400'lerin nerede ve nasıl kullanılacağının önemli olduğunu vurgulayan Aybet, "Ordumuz ve Savunma Bakanlığımız bunun üzerinde çalışırlar." sözlerini kullandı.

İHA'nın haberine göre, İletişim Başkanlığınca düzenlenen Uluslararası İdlib Konferansı'nda konuşan Aybet, Türkiye’nin bölgede çok önemli bir görev üstlendiğini ve uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

“AB GERÇEKTEN BU KRİZLE GERÇEKTEN NASIL BAŞ EDECEĞİNİ BİLEMEDİ”

Türkiye’nin hem Rusya'yı caydırmaya çalıştığını hem de diyaloğu sürdürdüğünü ifade eden Aybet, “Batı ne yapıyor? Rusya ile diyalog açısından pek iyi gitmediğini hepimiz biliyoruz. Batı güneyde hiçbir şey yapmıyor. Sadece coğrafyaya baksanız bile bizim Rusya ile ilişkimiz olmaması söz konusu değil." sözlerini kullandı.

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan sığınmacı kriziyle nasıl baş edeceğini bilemediğini belirten Aybet, şunları kaydetti:

"Bir yandan sorunu Türkiye’de tutmaya çalışalım, fon verelim diye bakmaya çalışıyor. Bu da düşündükleri gibi olmadı. AB’nin Yunanistan sınırında yaşananlara tepkisi ’fon verelim.’ Bu konuda da AB biraz günü kurtarma politikası güdüyor. Tabii ki bir kriz olduğunda anlık tepki verilir ama bunun arkasından kapsamlı bir yaklaşım gelmesi beklenir. Fakat bu olmuyor, biz çeşitli ülkelerle bu konuları bu tür kürsülerde çok konuştuk. Maalesef gördüğümüz şey sadece kelimeler ve konuşmalar; fiiliyat görmüyoruz. Siyasi irade olması gerekiyor. Kısa vadeli değil, uzun vadeli çözüm bulan siyasi irade gerekiyor.”

“TEMEL ÖNCELİK ATEŞKES SAĞLANMASI”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinden beklentilere yönelik bir soru üzerine Aybet, "Temel öncelik ateşkes sağlanması, insani kriz aşılabilir. Çok ciddi bir yükten bahsediyoruz." dedi.

Birinci beklentisinin "ateşkes", ikinci beklentisinin ise "Rusya ve Suriye’deki rejimin anlaşmaya uyması" olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet, "Soçi mutabakatına uyulmasını bekliyoruz. Ancak tabii ki bütün bunlar aynı zamanda gelecek ve siyasi çözümle de alakalı konular. Mevcut durum devam ettirilebilecek bir durum değil. Bu açıdan çok açık kırmızı çizgiler, hatlar var ve bugün konuşulacak." şeklinde konuştu.

NATO’daki müttefiklerin de kararlı olması gerektiğinin altını çizen Aybet, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mutlaka çok somut bir şekilde kararlılığımızı göstermeliyiz. Sorunun nasıl çözüleceğini belirlemek istiyorsak Cenevre’de bahsettiğimiz konulara geri dönmemiz gerekiyor. Süreçlerin siyasi iradeyle desteklenmesi gerekiyor. Liderler sayesinde yol kat edebiliriz biz, Astana süreci olmasaydı Soçi anlaşması yapılmazdı. Yapılan anlaşmalar bu kadar uzun süre devam etmezdi. Türkiye bu görevi tek başına üstlenemez, şimdiye kadar makul düzeyde başarı elde ettik."

“ALIP KULLANMAMAK DİYE BİR ŞEY OLMAZ”

Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinin kullanımına yönelik bir soruyu yanıtlayan Aybet, “Alıp kullanmamak diye bir şey olmaz. Nerede ve nasıl kullanacağımız önemli. Bizim ordumuz ve Savunma Bakanlığımız bunun üzerinde çalışırlar. Ben buna cevap veremem." dedi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyadan dolayı özellikle birkaç yıldır farkına varılan "savunma sistemleriyle ilgili bir boşluk" bulunduğunu ve bunun NATO tarafından da görülüp bilindiğini vurgulayan Aybet, şunları kaydetti:

"Bu boşluğu gidermek için çok yol aradık. Bu yolların neticesinde Patriot konusunda bir anlaşmaya varamadık. O süre zarfında güvenlik tehditleri devam ediyor, o yüzden tercihimizi S-400’den yana kullandık. Hala müttefiklerimizle iş birliği yapabiliriz, şu anda satın aldık ve kullanmayı amaçlıyoruz. Ama bu başka yollara bakmayacağımız anlamına gelmiyor."

Uçuşa kapalı bölgeyle ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Gülnur Aybet, "Dışarıdan müdahale konusunu iyi düşünmeniz gerekiyor. Çok iyi bir diplomatik bölge kurmak gerekiyor. Şu an asıl endişemiz mevcut çatışmaları durdurmak ve ateşkes elde etmek. 1,5 milyon insanın sınırımıza yığılmasından bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.


Türkiye'de ücretler kapıda ödenirken ABD'de uzun kuyruklar oluştu

Türkiye'de ücretler kapıda ödenirken ABD'de uzun kuyruklar oluştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çiğ tüketilen gıdaları temizlemenin yöntemleri

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları