• $8,4621
  • €10,2755
  • 499.759
  • 1441.33
29 Mart 2018 Perşembe 15:33 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri Yazıcı, Erdoğan'ın etrafındakileri fişlemiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri Yazıcı, Erdoğan'ın etrafındakileri fişlemiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri ve FETÖ sanığı eski albay Yazıcı'nın, Erdoğan'ın etrafındaki bazı kişileri fişlediği ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın eski başyaveri ve FETÖ sanığı eski albay Ali Yazıcı'nın, Erdoğan'ın  etrafındaki bazı kişileri fişlediği ortaya çıktı. 
 
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında  Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında "yurtta sulh konseyi"  üyelerinin de bulunduğu davanın sanıklarından Yazıcı'nın evinde yapılan aramada  kendi el yazısıyla hazırladığı belgeler ele geçirildi.
Kriminal incelemenin ardından Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde  görülen davanın dosyasına eklenen belgede, Yazıcı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  yakın kişileri fişlediği tespit edildi.
 
El yazısı notlarda Yazıcı'nın, Erdoğan'ın çevresindeki bazı kişilerin  isimlerinin karşısına, "dikkat et, patavatsız, iyi çocuk, çok temiz adam,  İskenderunlu Alevi, çok tehlikeli ve sessiz-sakin" yazdığı dikkati çekti.
 
Darbeden bir gün önce görevlendirme toplantısı

 
Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında yaşanan  eylemlere ilişkin davanın iddianamesinde "yurtta sulh konseyi" üyeleri arasında  yer alan Yazıcı'nın, darbe girişiminin planlanmasında önemli görev aldığı, darbe  girişiminden bir gün önce, 15 Temmuz gecesi Bas?yaverlik binasının açık olması  emrini verdiği ve  Muhafız Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış'ın vereceği  emirlerin kendi emri gibi kabul edilerek yerine getirilmesini söylediği  belirtildi.
 
Yazıcı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerini öğrenmek ve bu bilgiyi suikast timine iletmekle görevlendirildiği ve darbeden bir gün önce  Cumhurbaşkanlığı Başyaverlik biriminde yaverlerle bir araya geldiği kaydedildi.
 
İddianamede Yazıcı'nın, darbe girişimi başladığı anda Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın bulunma ihtimallerinin olduğu tüm  yerlere bizzat gitmeleri için yaverleri görevlendirdiği belirtildi.
 
Yazıcı hakkındaki Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava,  "yurtta sulh konseyi" üyelerinin yargılandığı Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince görülen Genelkurmay Başkanlığındaki darbe girişimi eylemlerine ilişikin davayla  birleştirilmişti.

(AA)

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi