• $8,6233
  • €10,1231
  • 492.453
  • 1385.61
14 Mart 2020 Cumartesi 09:24 | Son Güncelleme:

Cuma namazı kılınacak mı? Resmi açıklama geldi!

Cuma namazı kılınacak mı" Resmi açıklama geldi!

Koronavirüs tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Türkiye'de de 5 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine tedbirler artırıldı. Okulların tatil edilmesinin ardından “Cuma Namazı kılınacak mı?” sorusu da gündeme geldi. Konuyla ilgili resmi açıklamayı Diyanet İşleri Başkanlığı yaptı. Peki, Cuma namazı iptal edildi mi? İşte cevabı…

Koronavirüs tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Türkiye'de de 1 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine tedbirler artırıldı. Okulların tatil edilmesinin ardından “Cuma Namazı kılınacak mı?” sorusu da gündeme geldi. Konuyla ilgili resmi açıklamayı Diyanet İşleri Başkanlığı yaptı. Peki, Cuma namazı iptal edildi mi? İşte cevabı…  

SON DAKİKA DİYANET AÇIKLAMASI

Gelen son dakika haberine göre, Din İşleri Yüksek Kurulu koronavirüs nedeniyle Cuma namazı hususunda açıklama yaptı. Açıklamada "Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler." denildi. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel bir salgın olarak ilan edilen, henüz tedavisi bulunamayan koronavirüs nedeniyle Cuma namazıyla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:
Cuma namazı; Kitap, Sünnet ve icmâ ile sabit olup, cemaatle kılınan ve şartlarını taşıyan her mükellefin yerine getirmesi gereken farz bir namazdır. Bununla birlikte can ve mala yönelik tehlikeler ve hastalık gibi çeşitli mazeretlerin, Cuma namazına gitmemeyi mubah hale getirdiği bilinmektedir. Bu kapsamda hasta olup Cuma namazına gittiği takdirde hastalığının artmasından veya uzamasından endişe eden kimselerin Cuma namazı kılmakla yükümlü olmadığı kaynaklarımızda açıkça ifade edilmiştir. İslam’ın hayatın korunmasına yönelik aldığı önlem olarak bulaşıcı hastalık durumu da, aşağıda zikredilen şartlar çerçevesinde Cuma namazıyla ilgili bir mazeret olarak değerlendirilmiştir.
Bu çerçevede;
Koronavirüs hastalığının görüldüğü ülkelerde yaşayan ve yüksek risk grubunda bulunan Müslümanlar mazeretli sayılacağından Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılabilirler.
Koronavirüs hastalarının veya şüphe nedeniyle gözetim altında tutulanların, Cuma namazı veya başka bir gerekçeyle insanların toplu halde bulunduğu mekânlara gitmeleri caiz değildir.
Kamu sağlığını korumakla yetkili otoritelerce karar alınması halinde, hastalığın yayılmaması için karantina kapsamında tutulan bölgedeki kişilere Cuma namazı farz değildir. Bu kişilerin, söz konusu çağrıyı veya sınırlamayı ihlal ederek cemaate katılması caiz değildir. Bu kişiler, Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalıdırlar.

CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Sosyal medyanın da gündeminde yer alan Cuma namazı iptal edilecek mi sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yanıt geldi.

Yapılan açıklamada “Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde Cuma Namazı kıldıracak ve ‘’Tedbir Mümin’den Takdir Allah’tandır’’ başlıklı hutbe irad edecektir.” denildi.


<p>TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFE

Selçuk Bayraktar TEKNOFEST'te konuştu

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri