• $8,2913
  • €9,7002
  • 497.754
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
31 Ağustos 2020 Pazartesi 17:27 | Son Güncelleme:

Çok tehlikeli adım: Atina, Rum kesimi ile deniz yetki sınır anlaşması imzalıyor

Çok tehlikeli adım: Atina, Rum kesimi ile deniz yetki sınır anlaşması imzalıyor
DHA

Türkiye'ye karşı provokatif eylemlerde bulunmaya devam eden Yunanistan, tehlikeli bir adım daha atarak şartlar olgunlaştığında Güney Kıbrıs Rum kesimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı.

Doğu Akdeniz'de derinleşen petrol arama krizi sonrası bölgede ve Ege Denizi'nde provokatif faaliyetlerde bulunan Atina yönetimi bunlara bir yenisini daha ekledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias,  Güney Kıbrıs Rum kesimi ile deniz yetki sınırlarını belirleyen anlaşma yapacaklarını açıkladı.

DHA'da yer alan habere göre, Rum kesimine ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias yaptığı açıklamada, "Hedefimiz aşamalı olarak Yunanistan’ın deniz bölgelerinin tamamını sınırlandırmak. Tehdit, rencide ve meydan okuma olmadan diyalog yapılmalıdır" ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE KORKUSU SARDI

Yunanistan, Doğu Akdeniz'de geri adım atmayan Türkiye'ye karşı çareyi ekonomik darboğazda olan Rum kesimi ile ittifakı geliştirme çabasında buldu.

Rum Savunma Bakanı Haralabos Petridis de yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta bir çözüm için garantilerin ve Türk askeri varlığının olmaması gerektiğini iddia etti. Rum muhalefet partisi EDEK Başkanı Marinos Sizopulos da Yunan hükümetlerinin, Türkiye'ye karşı Güney Kıbrıs'taki Yunan askerinin sayısının ve silah sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

<p>Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye Cumhuriyeti'nin 97'nci kuruluş yıl dönümünü, hazırladığı v

MSB'den cumhuriyetin 97. yılına özel video

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Genelkurmay arşivlerinden renkli Atatürk fotoğrafları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Türkiye'nin dört bir yanında böyle kutlanıyor