• $ 6,7688
  • € 7,6343
  • 366.799
  • 110022
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Temmuz 2012 Cumartesi 01:03 | Son Güncelleme:

Çocuğa şiddet bu haritayla izleniyor

Türkiye'de bir ilk... Çocuk Hakları İzleme sitesinde her türlü şiddet adeta gözaltına alındı. Kayıpların da dakika dakika izlendiği ve polise anında bildirildiği sisteme göre küçükler en çok Gaziantep, İstanbul ve Antalya'da mağdur. Yıllara göre yükseliş dikkat çekiyor

Melis APAYDIN / İZMİR
UluslararasI Çocuk Merkezi (ICC) ve Çocuk Hakları Programı'nın hazırladığı 'Çocuğa karşı şiddeti izleme haritası' (www.cocukhaklariizleme.org/harita) hangi ilde hangi şiddet olayları yaşanmakta, şiddet olaylarının görülme sıklığı, hangi yaş grubundaki çocuklar şiddet mağduru oluyor gibi birçok soruya cevap buluyor. AKŞAM'a konuşan projenin kurucusu Çocuk Hakları Politika ve Savunuculuk Sorumlusu Adem Arkadaş 'Haritadan ne kadar çok insan haberdar olursa o kadar aktif olacaktır. Raporları emniyet birimleriyle, STK ve politikacılarla paylaşıyoruz' dedi.
2010'da hayata geçen proje bilinmeyen birçok gerçeği gözler önüne seriyor. Gelen raporlara göre çocuğa karşı şiddetin en çok yaşandığı il 217 olayla Gaziantep. 2.'lik 194 vakayla  İstanbul'un. Ardından 168 olayla Antalya ve 132 vakayla Diyarbakır geliyor. Raporlarlamada cinsel istismar, ihmal ve istismar, ölüm, kayıp, kaza, sakatlanma, erken/zorla evlilik gibi kategoriler var. Amaç şiddete dair her şeyi bir harita üzerinde göstererek yetkililere kılavuz olabilmek ve çarpıcı tabloyu gözler önüne serebilmek.
NASIL RAPORLARIM?
'Çocuğa karşı şiddeti izleme ve raporlama haritası' na  http://www.cocukhaklariizleme.org/harita/main adresinden ulaşmak mümkün. Sistemde bulunan 'Olay gönder/raporla' sekmesiyle Türkiye'nin herhangi bir yerinde tanık olduğunuz şiddet olayını raporlayabiliyorsunuz. Rapor yazarken isminizi ve iletişim bilgilerinizi belirtmek zorunda değilsiniz; sadece olayın tanımı ve hangi kategoride olduğunu belirtmeniz yeterli. Gün içinde toplanan raporlar, yetkililer tarafından bir süzgeçten geçirilerek haritaya ekleniyor. Sistemin bir diğer özelliği de isteyen kişilere bulundukları noktanın 20 km yakınında gerçekleşen çocuğa şiddet olayları mail yoluyla haber vermesi. Sitede yer alan 'Haber ver' sekmesine tıkladığınızda haber almak istediğiniz bölgeyi ve kategoriyi seçerek dilediğiniz mail adresine ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

İSTANBUL ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK TEHLİKELİ
İSTANBUL, çocuğa cinsel istismarda 59, İhmal ve istismarda 97, silahla ölümde 12 olayla 1. sırada. Raporlara göre kız çocuklarının erkek çocuklarına oranla daha çok şiddete uğradığı belirlenirken, hapisanede şiddette 6 vakayla Adana başı çekiyor. Adana'yı 4'er olayla Diyarbakır ve Antalya takip ediyor.  Erken ve zorla evlilikte ise 1.  ilimiz Şanlıurfa. Megakent İstanbul 12 olayla hemen 2. sırada.
İstanbul 0-3 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette 48, 4-7 yaş aralığındaki çocuklara şiddette 31, 16-18 yaş aralığındaki çocuklara şiddette ise 43 olayla yine 1. sırada. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette Antalya ve Diyarbakır 43'er olayla en ön sırayı paylaşıyor. 13-15 yaş aralığındaki çocuklara yönelik şiddette ise 69 olayla Gaziantep 1. s ırada

ATLANTA'DA SUÇ İÇİN KULLANILDI
'ÇOCUĞA karşı şiddeti izleme ve raporlama haritası'nı hazırlayan Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ve Çocuk Hakları Programı, teknolojiyi Kenya'dan aldı. Sistem, daha önce Dünya Sağlık Örgütü tarafından domuz gribinin izlenmesinde ve ABD'nin Atlanta Eyaleti'nde suçun haritalandırılmasında başarıyla kullanılmış.

ABD'de sular durulmuyor! Protestolarda neler yaşanıyor?

ABD'de sular durulmuyor! Protestolarda neler yaşanıyor?

Bursa'da 'Şehit Erman Özcan' uyuşturucu operasyonunda 50 kişi gö

Bursa'da ''Şehit Erman Özcan'' uyuşturucu operasyonunda 50 kişi gözaltına alındı

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar sınır hattında

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar sınır hattında

Bakla tüketirken zehirlenmeyin! O detaya dikkat!

Bakla tüketirken zehirlenmeyin! O detaya dikkat!