• $7,5337
  • €9,0171
  • 409.401
  • 1538.04
23 Şubat 2021 Salı 09:20 | Son Güncelleme:

Çobanların sürü otlatırken keşfettiği mağara bakanlık tarafından koruma altına alındı

Çobanların sürü otlatırken keşfettiği mağara bakanlık tarafından koruma altına alındı

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde çobanlar tarafından keşfedilen bir mağara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.

Denizli Acıpayam'da 30 yıl önce çobanlar tarafından bulunan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bölge halkı mağaranın turizme kazandırılmasını istiyor.

DHA'da yer alan habere göre, Acıpayam'ın kırsal Dodurga Mahallesi'nde Aslan İni mevkisi olarak bilinen dağlık alanda, 30 yıl önce çobanlar tarafından mağara bulundu. Uzun yıllar gizli kalan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı ilan edilerek, korumaya alındı. Mahalle merkezinden yaklaşık yarım saatlik yürüyüş ile ulaşılan mağaranın içinde sarkıt ve dikitler bulunuyor. Yaklaşık yarım metre genişliğinde bir girişi bulunan mağaraya iple iniliyor.

"MAĞARALAR TURİZME AÇILSIN"

Dodurga Muhtarı İlhan Aksoy, Aslan İni mevkisinin ilkçağdan kalma mağaralarıyla meşhur olduğunu söyledi. Mağaraların turizme açılmasını isteyen Muhtar Aksoy, "Burayı yıllar önce mahallemizin çobanları buldu. İçine ip yardımıyla iniliyor. Güzel bir mağara, içinde küçük odacıklar var. Yüksekliği yaklaşık 1.5 metre. Tavanında çok güzel sarkıtlar ve dikitler var. Fakat herkesten önce buraya defineciler gelmiş. İçeride ciddi tahribat yapılmış. Birkaç sarkıt kırılmış. Mahallemizin tanıtımı için önemli olan bu mağara turizme kazandırılmalı" dedi.


Haberin Özeti

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde çobanlar tarafından keşfedilen bir mağara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.

DETAY
• Uzun yıllar gizli kalan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı ilan edildi.
• Bölge halkı, iple inilen mağaranın turizme kazandırılmasını istiyor.
<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi