• $8,3361
  • €10,0312
  • 478.915
  • 1345.15
30 Haziran 2018 Cumartesi 22:00 | Son Güncelleme:

Çiftçilere müjde: Tarlalarını kamerayla anlık takip edebilecekler

Çiftçilere müjde: Tarlalarını kamerayla anlık takip edebilecekler

Ankara’da faaliyet gösteren bir şirket, tarım ürünleri ve hayvanları zarardan korumak için güneş enerjisi destekli ve internet bağlantılı güvenlik kamerası hizmeti vermeye başladı. Kameraların yaygınlaşmasıyla birlikte, mahsul ve hayvancılık hırsızlığında azalma yaşanması bekleniyor.

Ankara’da faaliyet gösteren SKY-NFS Araştırma ve Geliştirme Şirketi, tarım ürünleri ile hayvanları herhangi bir zarardan korumak için güneş enerjisi destekli, internet bağlantılıgüvenlik kamerası hizmeti başlattı.

Şirket yetkilisi Cemal Özkaracan yaptığı açıklamada, tarım ve hayvancılık sektörünün yapısı itibari ile şehirden uzak kırsal yerlerde faaliyet gösterdiğini, ancak elektrik olmayan yerlerde güvenlik ihtiyacının had safhaya çıktığını vurguladı. Zirai alanları her zaman gözlem altında tutmanın imkansız olduğunu belirten Özkaracan, "Tarım arazileri, hayvan çiftlikleri ve arıcılıkla uğraşanların büyük güvenlik zafiyetleri var. Bu yerler merkezden uzak olduğu için yabani hayvan saldırabilir, hırsızlık olabilir ya da art niyetli kişiler çeşitli şekilde zarar verebilirler. Bu tür sahalar 7 gün 24 saat izlenmelidir. Biz, kişilere güneş enerji destekli panel ve GSM hat üzerinden internet bağlantısı ile dünyanın her yerinden cep telefonu veya tabletten arazi ya da hayvanlarını takip etme imkanı sunuyoruz” dedi.

Kameraların harekete duyarlı ve gece görüş özelliği ile HD kalitede görüntü çekebildiğini belirten Cemal Özkaracan, “Tarımsal arazilere kurulan güvenlik kamera sistemleri, görüntü yanında kibrit kutusu büyüklüğünde bilgisayarlar monte edilerek, zirai alanlarda ekstra alarm, sensör ile hem toprakta hem de havadan ısı, nem, güneş ışığı şiddeti, topraktaki mineral bilgileri ölçerek merkezi bilgisayarlara (server) gönderilebilir. Bu bilgiler tarım verimini olumlu şekilde artıracaktır” dedi.

EN ÇOK TALEP ARICILARDAN

Ürüne en çok talebin arıcılar ile yerleşim merkezine uzak tarla sahiplerinden geldiğini ifade eden Özkaracan, arı kovanı ya da hasada uygun mahsülleri çalınanlar, tarlaları yaban hayvanları tarafından istila edilenlerin kendilerini arayarak sistem kurdurduğunu söyledi.

Özkaracan, kamera sistemleri ile hareket duyarlı kayıtların SMS ya da mail ile uyarıldığını ve kayıtların güvenli yerlere aktarıldığını anlattı. Güvenlik kamerası için araziye dikilmiş bir 2-3 metre boyunda kule ya da direğe ihtiyaç olduğunu ifade eden Özkaracan, iki türlü sistem uyguladıklarını, ekonomik ve standart uygulama ile her bütçeye uygun kurulum yaptıklarını bildirdi. İHA 

<p><span>Gaziantep'in meşhur yemeği çağla aşı Ramazan'da yoğun ilgi görüyor. Antep'te özellikle ilkb

Gaziantep'in sadece ilkbaharda yapılan çağla aşı tarifi

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor