• $7,4527
  • €9,0067
  • 438.505
  • 1524.49
13 Ağustos 2020 Perşembe 02:36 | Son Güncelleme:

CHP'nin kule oyunu boşa çıktı

CHP'nin kule oyunu boşa çıktı

Galata Kulesi'ndeki restorasyonda hilti kullanılması tepki çekti. CHP'nin “IŞİD gibi” diyerek tartışmaları körükleme çabası, Bakan Ersoy'un “Hiltinin kullanıldığı yer, sonradan eklenen yerler, yine de yanlış” açıklamasıyla boşa çıktı.

Yaklaşık 1500 yıllık tarihi Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışmalarında hilti olarak bilinen kırıcı matkap kullanıldığına dair görüntüler, sosyal medyada tepki çekti. CHP’den “tarihi esere zarar veriliyor, kule yıkılıyor” şeklinde art arda açıklamalar geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, tarihi kulenin önüne gidip açıklama yaptı. Kaftancıoğlu “Galata Kulesi’ne yapılanları izleyince IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından daha farklı bir şey yapılmadığını gördüm” dedi.

İDDİALAR ASILSIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır” açıklaması yaptı. 

TAPUSU FATİH’İN ÜZERİNE

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2008’deki kanun kapsamında, geçmiş yıllarda sahipsizlikten belediyeler ya da çeşitli kuruluşlar üzerine kaydedilen 1.026 eseri tescillemiş ve İstanbul’da belediyelerde bulunan 101 eserin devri için de çalışma başlatmıştı. Bu eserlerden 65’inin İBB, 36’sının da ilçe belediyelerde olduğu tespit edilmişti. Galata Kulesi’nin devri kapsamında, İBB’nin önceki yönetimi döneminde karar alınmıştı. Ancak belediye mahkemeye başvurmuştu. 1 yıllık sürecin ardından mahkeme de kararı onayınca tapusu Fatih Sultan Mehmet’in üzerine olan Kule’nin devri bu yılın mayıs ayında gerçekleşmişti.  

<p><span>Hibe desteği ile girişimciliğe adım adanlar dünyaya açılıyor. Bu isimlerden biri olan Arif

Kıtır kabak tatlısı Avrupa'da trend oldu, 10 ülkeye ihracat yapılıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Milli Saraylar Resim Müzesi Açılış Programı'na katıldı

Sivas'taki Altınkale'de kar yağışının ardından güzel görüntüler oluştu