• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
29 Ağustos 2012 Çarşamba 09:40 | Son Güncelleme:

CHP'lilerin giremediği kampa izin çıktı

CHP'lilerin giremediği kampa izin çıktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP'li vekillerin girememesiyle gündeme gelen Apaydın Kampı'na, Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin gitmesine izin verildiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Suriyeli askerlerin kaldığı Apaydın Kampı'na giriş için bugün Dışişleri Bakanlığına başvuracağını belirterek, "Biz başbakanımızla da istişare ederek bu talebi olumlu karşıladık. TBMM'nin ilgili komisyonu ve sorumluluk içinde davranacağına inandığımız bütün o komisyon üyelerinin Apaydın Kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir" dedi.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriyeli mültecilerle ilgili toplantısına katılmak üzere Ankara'dan hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

CHP'li bazı milletvekillerinin Apaydın Kampı'na girişine izin verilmemesiyle ilgili soruya karşılık Davutoğlu, hükümetin bir alanı kapatıyor gibi bir yaklaşım yaratılmasının yanlış olduğunu, CHP'li milletvekillerinin son taleplerinin bir emrivaki şeklinde yapıldığını belirterek, "Zaten hassas bir süreçten geçerken bütün milletvekilleri ve bütün sivil toplum kuruluşlarından öncelikle beklentimiz, sorumluluk içinde davranmaları ve bu kritik geçiş sürecinde insani kaygıları ve Türkiye'nin milli çıkarlarını öne almalarıdır" diye konuştu.

Davutoğlu, usulüne göre yapılan müracaatlara hiçbir zaman kayıtsız kalmadıklarını da söyleyerek, bu çerçevede TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun bugün yapacakları başvuruya da olumlu yanıt vereceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye iltica eden yabancı askerlerin ayrı bir kampta tutulmasının "bir tercih değil, mevzuat gereği" olduğunu söyleyerek, BM uygulamalarının da bu yönde olduğunu bildirdi.

Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriyeli mültecilerle ilgili toplantıya gidişi öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.

Apaydın kampına giriş konusuyla ilgili son gelişmelerin üzücü tartışmalar olduğunu belirten Davutoğlu, "Her şeyden önce bazı konuların siyasi mülahazaların ötesinde tutulması lazım. Bu konuda, özellikle insani konularda, Türkiye'nin milli menfaatleri, uluslararası itibarı söz konusu olduğunda siyaset üstü bir yaklaşım benimsemek hepimizin görevi" diye konuştu.

Davutoğlu, CHP'nin buna uygun olmayan tarzdaki yaklaşımının sürdüğünü belirterek, kampların dışardan ziyaretçilere, milletvekillerinin ziyaretlerine kapalı olmadığını, 18-19 Ocak 2012 tarihlerinde içinde CHP'li vekillerin de olduğu TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Mülteciler Alt Komisyonu'nun Yayladağı ve Altınözü kamplarına ziyarette bulunduğunu anımsattı. O dönemde de bu kamplarda sığınmacılara silahlı eğitim verildiği, huzursuzluklar, kötü muamele ve asayiş sorunları olduğu yönünde, Suriye basınında çıkarak Türkiye'ye intikal eden iddiaların bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, dün bu komisyonun raporlarını okuduğunu söyledi. Davutoğlu, raporlara Yayladağı ve Altınözü kampları ile ilgili bütün o iddiaların yanlış olduğu, asayiş sorunun yaşanmadığı, iyi muamele edildiğinin memnuniyetle görüldüğü hususunun not edildiğini kaydetti.

Bakan Davutoğlu, Apaydın kampının sonradan kurulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bu kamp da ulusal mevzuata uygundur. 11 Ağustos 1941 tarihli Türkiye'ye İltica Eden Muharip Yabancı Askerler hakkındaki kanun ve Kasım 1995 tarihli yine bu çerçevede yapılan yönetmeliklere göre (Türkiye'ye) gelen yabancı muharip asker ve subayların ayrı bir kampta tutulması bir tercih değil, bu konudaki mevzuat gereğidir. BM uygulamaları da bu çerçevededir."

Bakan Davutoğlu, bölgede hükümetin milletvekillerin veya Meclis'in denetimine bir alanı kapattığı gibi bir hava yaratılmaya çalışıldığına işaret ederek, bunun yanlış olduğunu, kendilerine talep geldiğinde bu konularda her zaman açık davrandıklarını bildirdi. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama Apaydın kampı ile ilgili talep bir emrivaki şeklindedir ve bir grup milletvekilinin oraya giderek, basın açıklaması yaparak, zaten hassas olan bir alanda açıkçası tahrik edici ve söylentilere dayalı açıklama yapmaları, hem o kampta kalanların güvenliği açısından sakıncalıdır hem de zaten hassas bir süreçten geçerken sınır illerimizdeki durum için itibariyle de sakıncalıdır. Bütün milletvekillerinden, sivil toplum kuruşlarından özellikle beklediğimiz husus sorumluluk içinde davranmaları ve bu kritik geçiş sürecinde insani kaygıları ve Türkiye'nin itibarı ile milli çıkarlarını öne almalarıdır."

Davutoğlu, usulüne uygun şekilde yapılan müracaatlara hiçbir zaman kayıtsız kalmadıklarını ifade ederek, dün TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı'nın Komisyon olarak bölgeyi ziyaret etmek istediklerini ve bunun için Dışişleri Bakanlığı'na bugün başvuruda bulunacaklarını söylediğini aktardı. Bakan Davutoğlu, "Biz Sayın Başbakanımızla da istişare ederek bu talebi olumlu karşıladık. TBMM'nin ilgili komisyonu ve bu sorumluluk içinde davranacağına inandığımız komisyon üyelerinin Apaydın kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir" dedi.

Bakan Davutoğlu, aynı Ocak 2012'de olduğu gibi TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nun Mülteciler Alt Komisyonu üyelerinin ne zaman isterlerse Apaydın kampı da dahil istedikleri her yere gidip inceleme yapabileceklerini belirterek, müracaatın bu sabah yapılacağını, gerekli iznin de bugün çıkacağını ve üyelerin de ne zaman isterlerse bölgeye gidebileceklerini bildirdi.

Davutoğlu, her bir milletvekilinin yanına basın mensuplarını alarak, olayları tahrik etmek amacıyla açıklama yapmasının yanlış olduğunu söyleyerek, Suriyeli subayların her birinin halkını öldür emrine uymayarak, zulümden kaçarak geldiğini, o subayların ilgili kanun ve yönetmeliklere göre özel muameleye tabi tutulması gereken insanlar olduğunu bildirdi.

TBMM'nin ilgili komisyonlarının taleplerine olumlu yanıt verileceğini ancak basın mensupları ile birlikte sorumsuzca yapılan girişimlere izin verilmeyeceğini belirten Davutoğlu, kamplarla ilgili bazı sorunların yaşanmasının mümkün olduğunu, çünkü ailelerin dağıldığını belirtti. Davutoğlu, bununla birlikte Türkiye'deki kampların bütün uluslararası örgütlerin takdirlerini topladığını, örnek olarak gösterildiğini kaydetti.

AA

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı

Aslanların zürafa avı kare kare fotoğrafladı