• $7,4479
  • €9,002
  • 438.235
  • 1524.49
19 Nisan 2020 Pazar 17:35 | Son Güncelleme:

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'na hakaret etmekten ceza alan Hatice Olgun hakkında mahkemeden skandal bir karar çıktı!

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'na hakaret etmekten ceza alan Hatice Olgun hakkında mahkemeden skandal bir karar çıktı!

Dağdaki teröristin sözcülüğünü yapan CHP'li Sezgin Tanrıkulu, eli kanlı terör örgütünün 2018 yılında işlediği cinayeti faili meçhul olarak yansıtmıştı. Sosyal medya kullanıcısı Hatice Olgun, PKK'lı teröristlerin cenazelerine gitmesiyle tanınan Tanrıkulu'na tepki göstermişti. Konunun yargıya taşınması üzerine Hatice Olgun'a İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4500 lira para cezası verildi. Ancak verilen kararın arkasından bir skandal çıktı. Hakimin Olgun'a hiçbir sabıka kaydı olmamasına rağmen ‘Hükmün Açıklamasının Geri Bırakılması(HAGB)'uygulamadığı anlaşıldı.

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde AK Parti'nin sandık müşahidi olan Mevlüt Bengi 26 Haziran 2018'de terör örgütü PKK terör örgütü tarafından katledildi. PKK, Bengi'yi öldürdüğünü kabul etti. Şehit Mevlit Bengi'nin vahşice PKK tarafından öldürülmesi Türkiye toplumu tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

CHP'Lİ TANRIKULU ESİP GÜRLEMİŞTİ!

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise sosyal medya hesabından Ağrı Doğubeyazıt'ta bakkal Mevlüt Bengi korkunç bir biçimde katledilmiş. Bu bir vahşettir, yargısız infazdır, terördür! Bu vahşeti faili meçhul bırakmamak Hükümetin görevidir" dedi.

TANRIKULU'NA CEVAP: AZ YÜZÜNÜZ KIZARSIN

İletisinde terör örgütü PKK'dan söz etmeyen CHP'li Tanrıkulu'na Hatice Olgun sosyal medyadan "Ne faili meçhulü! Seninkiler yaptı, yapıyor. Bu alçaklığa az yüzünüz kızarsın, kravatlı militanlar" diye bir yorum gönderdi.

Tanrıkulu, kendisine cevap yollayan Olgun'u şikayet etti ve savcılık dava açtı. İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada kendisine 4 bin 500 lira para cezası kesildi.

Olgun'a verilen cezanın altından garip detay çıktı. Mahkeme hakiminin, Hatice Olgun hakkında ceza verirken karar duruşmasında Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması(HAGB) uygulamadığı anlaşıldı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231. maddesinde düzenlenen HAGB, 2 yılın altında ceza alan kişilere eğer sabıkası yoksa genellikle uygulanıyor.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu hükmü uygulamaması şaşırtıcı bulunuyor.

Mahkeme kararında 'yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmadığı' bu yüzden de HAGB uygulanmadığı ileri sürülüyor. Bu kanaatin nasıl oluşmadığı ise bilinmiyor.

Hatice Olgun ise kendisi hakkında karatı veren mahkeme hakimi ile hiç yüz yüze gelmediğini söylüyor. Bu kanaatin nasıl oluştuğunu bilmediğini kaydediyor.

Olgun, "Mahkemenin Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına Yer olmadığına kararı verilmesi bir hak gaspıdır. Hakkımda olumlu kanaat oluşmaması ifadesinin kullanılmasını da anlamıyorum. Yazılı ifademde saygısızca bir ifade kullanmadım. Sayın kelimesiyle mahkemeye hitap ettim. Uygun bir dil kullandım. Hiçbir sabıka kaydım yok. Mahkemenin kararı için itiraz yoluna gideceğim. Bu kararda bir kasıt var. İdeolojik bir karar olduğunu düşünüyorum. Avukatımla itiraz başvurumda bunları da dile getireceğim." dedi. 

Sabah

<p>Peki, Ankara  kulislerinde neler yaşanıyor? CHP’de neler yaşanıyor? Millet İttifakı dağılıy

Siyasette neler konuşuluyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Milli Saraylar Resim Müzesi Açılış Programı'na katıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2021)