• $8,0885
  • €9,7908
  • 461.166
  • 1377.23
26 Şubat 2019 Salı 13:20 | Son Güncelleme:

CHP iktidarı Sabahattin Ali'yi nasıl jurnalledi? İşte o belgeler...

CHP iktidarı Sabahattin Ali'yi nasıl jurnalledi" İşte o belgeler...

Ölümünün üzerinden 71 yıl geçmesine rağmen Sabahattin Ali cinayetine ilişkin hala birçok soru cevaplanmadı. Aksam.com.tr, CHP'li yetkililerin talimatıyla vahşice öldürülen muhalif yazar Sabahattin Ali'ye dair Türk Tarih Kurumu arşivinde yer alan belgelere ulaştı. Arşivdeki belgeler CHP iktidarının Sabahattin Ali'yi uzun bir süre takip ettirdiğini gözler önüne serdi.

CHP iktidarının 71 yıl önce 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülmesinin ardından cinayete ilişkin pek çok soru işareti hala cevaplanmayı bekliyor. Sabahattin Ali'nin nerede ve nasıl öldürüldüğüne dair çok sayıda iddia bulunsa da tarih arşivleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun itirafları, Sabahattin Ali'nin CHP tarafından öldürüldüğünü doğruluyor.

Türk Tarih Kurumunun arşiv belgelerinde yer alan bilgilere göre ise dönemin CHP iktidarı, Sabahattin Ali'yi öldürmeden yaklaşık 6 ay önce takip ettirmeye başladı.

Yayımlanan 14 Eylül 1947 tarihli jurnal varakaları da CHP iktidarının Sabahattin Ali'ye yönelik baskı ve takiplerini gözler önüne serdi. Söz konusu varakanın CHP'li bir bürokrata sunulduğu bilgisi belgelerde yer alırken, CHP'li bürokratın kim olduğuna ilişkin ise bir bilgi bulunmuyor. Jurnalleri yazan kişinin ise "M." kısaltmasını kullandığı yine Türk Tarih Kurumu tarafından belgelendi.

Türk Tarih Kurumu arşiv belgelerinde yer alan jurnallerde yer alan bilgiler ise Sabahattin Ali'nin nasıl bir sıkı takibe maruz kaldığını gösteriyor:

14.09.1947

Sabahattin Ali’nin temasları hakkında alınan bir haber

Sabahattin Ali’nin tahliyesinden sonra; eski arkadaşlarından ve fikir yoldaşlarından oldukları söylenilen Merkez Komutanlığı yargıçlarından Üsteğmen Burhan Cahit Kılıç, Pendik Orta Mektep muallimlerinden olup Kadıköyü’nde Rıhtım Caddesinde 190 numaralı hanede ikamet eden Faruk Emek, muharrirlerden Necati Yaşmut, İzzettin Hanında talebe ressamı Ziya Tüzmen, muharrirlerden Burhan Arpad, Avukat Süleyman Ali Subaşı ile Şişli Orta Mektebi Müdürü Ali Uzman’ın Tarlabaşı Caddesinde Turan Sokağında 22 numaralı ve Sultanahmet civarında Kapuağası Mahallesinde Mustafa Paşa Sokağında marangoz veya müteahhit Yusuf Ziya Giray’ın hanesinde buluşup görüştükleri “Neriman Hikmet”ten öğrenilmiş ve keyfiyet tafsilatiyle Emniyet Umum Müdürü Bay Demir’e de bildirilmiştir.

Berây-ı malumat arz olunur efendim.

M.

Aynı tarihte yazılan diğer bir jurnal belgesinde ise Sabahattin Ali hakkında:

14.9.1947

Mustafa Uykusuz ve Necdet Altınay haklarında

Haklarında malumat edinilmesi emir buyurulan Mustafa Uykusuz’un Sabahattin Ali’nin yakın adamlarından ve Markopaşa gazetesinin 61. nüshasından itibaren sahipliğini ve yazı işleri müdürlüğünü deruhte etmek gibi bir fedakârlığı göze alanlardan ve Necdet Altınay’ın da Sabiha Zekeriya Sertel’den ilham almakta hâlen bile devam edenlerden olduğu öğrenilmiştir. Dün Neriman Hikmet’ten aldığım malumat da her ikisinin maruf solculardan olduğunu katiyetle teyit eder mahiyettedir. Arz olunur efendim.

M.

ifadelerine yer verilmiş ve Sabahattin Ali'nin yakın çevresinin de CHP iktidarı tarafından yakın takibe alındığı belirtilmiş.

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi