• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
5 Temmuz 2024 Cuma 19:03 | Son Güncelleme:

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar Katliamı

Çeyrek asırdır dinmeyen acı: Başbağlar Katliamı
AA

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 31 yıl önce teröristler tarafından katledilen 33 sivil, düzenlenen törenle anıldı. Acı olayın etkileri, köy halkının yüreğinde tazeliğini koruyor. Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te teröristlerce katledilen 33 sivil için anma töreni düzenlendi.

1993 yılında, 5 Temmuz akşamı PKK'lı teröristler Başbağlar köyüne saldırarak kadınları derede toplayıp, para ve değerli eşyaları yağmaladıktan sonra evleri ateşe verdiler. Teröristler, önce beş kişiyi evlerinde yakarak öldürdü, ardından akşam namazı için camide bulunan 28 erkeği köyün yakınındaki boş bir alana topladı. Burada örgüt propagandası yaptıktan sonra, bu kişileri kurşuna dizdiler. Olay sonrası bölgede yüzlerce boş kovan bulundu.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te teröristlerce katledilen 33 sivil için anma töreni düzenlendi. Katılımcılar, tören öncesi köydeki şehitlik anıtını ziyaret edip katliamda hayatını kaybedenler için dua etti.

Başbağlar köyü meydanındaki kültür evi önünde gerçekleştirilen anma törenine, çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerin ve bürokratların gönderdiği taziye mesajları da okundu.

"BURADA SIKILAN KURŞUNLAR TÜM MİLLETİMİZİ HEDEF ALDI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, PKK'lı teröristlerin 31 yıl önce Başbağlar'da 33 sivili şehit ettiğini belirterek, "Burada sıkılan kurşunlar, elbette sadece buradaki köylülerimizi değil ama insanlığı, insanlığın vicdanını ve tüm milletimizi hedef aldı." dedi.

Bakan Bayraktar, anma programında yaptığı konuşmada, hain terör örgütünün bundan 31 yıl önce Başbağlar'da dünyanın gördüğü en alçak, en insanlık dışı saldırılardan birini düzenlediğini söyledi.

PKK'lı teröristlerin, akşam namazını kılmak için köy camisine giden vatandaşları meydanda toplayarak kurşuna dizdiğini ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

"Köy camisini, okul ve köydeki evlerin tamamını ateşe verdiler ve toplam 33 vatandaşımızı maalesef şehit ettiler. Burada sıkılan kurşunlar, elbette sadece buradaki köylülerimizi değil ama insanlığı, insanlığın vicdanını ve tüm milletimizi hedef aldı. Yaşanan bu elim olayların ardından Başbağlar, yaşadığı bu büyük acıya, birliğimize, bütünlüğümüze ve kardeşliğimize sıkılan kurşunlara rağmen korkmadı, metanetini korudu ve teröre asla boyun eğmedi. Bu toprakları, ana yurdu, ata yurtlarını terk etmedi terk etmeyi bir kez bile düşünmedi. Hiçbir provokasyonlara kapılmadan devletine güvenmeye devam etti. Allah'a hamdolsun millet olarak biz bu oyunlara gelmedik ve bu sayede bu eli kanlı örgüt, bu eli kanlı katiller, kirli amaçlarına ulaşamadılar."

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ, 1993'TE SİVAS VE BAŞBAĞLAR'DA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 1993'te Sivas'ta ve Başbağlar'da hayatını kaybedenleri rahmetle yad ettiğini belirterek, "Benzer acıların tekrar yaşanmaması adına ayrılıkları değil, toplumsal barış ve kardeşliğimizi büyüterek gelecek nesillerimize huzur ve güven içinde bir Türkiye bırakmak için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 1993 yılının iki derin acısı Sivas ve Başbağlar katliamlarında hayatını kaybeden masum insanların hüznünün hala ilk günkü gibi yüreklerini yaktığını kaydederek, hayatını kaybedenleri rahmetle yad ettiğini aktardı.

KURTULMUŞ, ŞU İFADELERİ KULLANDI:

"Ülkemizin birliğine ve beraberliğine kast etmek isteyenleri lanetliyor, aziz milletimizi ayrıştırmaya çalışanlara karşı dün olduğu gibi bugün de yarın da asla fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha vurguluyorum. Benzer acıların tekrar yaşanmaması adına ayrılıkları değil, toplumsal barış ve kardeşliğimizi büyüterek gelecek nesillerimize huzur ve güven içinde bir Türkiye bırakmak için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz."

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA, BAŞBAĞLAR KATLİAMINDA HAYATINI KAYBEDENLERİ ANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 31 yıl önce yaşanan Başbağlar katliamında hayatını kaybedenleri rahmetle anarak, "Hain teröristlere hayatı dar etmeye devam ediyoruz. Masum insanların canına kast edenlere hak ettiklerini yaşatıyoruz, yaşatmaya da devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından, Başbağlar katliamında hayatını kaybedenler için mesaj yayımladı.

Mesajında, 31 yıl önce, 33 vatan evladının 5 Temmuz 1993'te hain teröristlerce Başbağlar köyünde katledildiğini anımsatıp yaşamını kaybedenlere rahmet dileyen Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız acı hala yüreğimizde. Makamları ali olsun. Hain teröristlere hayatı dar etmeye devam ediyoruz. Masum insanların canına kast edenlere hak ettiklerini yaşatıyoruz, yaşatmaya da devam edeceğiz. Hiçbir kutsalı, değeri, inancı olmayan bölücü terör örgütünü, birlik ve beraberliğimize kast eden her türlü yapıyı lanetleniyorum. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, amansız mücadelemiz devam edecek."

  • Başbağlar Katliamı
  • Kemaliye
  • Tören
Başkan Erdoğan'dan Rumları kızdıracak sözler: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!
Başkan Erdoğan'dan Rumları kızdıracak sözler: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!

Başkan Erdoğan'dan Rumları kızdıracak sözler: O üssü gördükleri zaman yeter onlara!

O tarih netleşti... Milyonlarca emeklinin maaş farkı ne zaman ödenecek?
O tarih netleşti... Milyonlarca emeklinin maaş farkı ne zaman ödenecek?

O tarih netleşti... Milyonlarca emeklinin maaş farkı ne zaman ödenecek?

KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!
KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!

KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!