• $8,5642
  • €10,1166
  • 494.55
  • 1349.11
22 Temmuz 2021 Perşembe 22:01 | Son Güncelleme:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan G20 Çevre Bakanları Toplantısı'nda önemli mesajlar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan G20 Çevre Bakanları Toplantısı'nda önemli mesajlar
AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, G20 Çevre Bakanları Toplantısı'nda konuştu. Bakan Kurum "Türkiye olarak, hazırladığımız ulusal eylem ve kalkınma planlarımızla dünyada ve bölgede yaşanan çevre sorunlarına çözüm bulma gayreti içerisindeyiz. Sahip olduğumuz kaynakları tasarruflu kullanmanın, döngüsel ekonomi uygulamalarına geçmenin önemi her geçen gün daha da artıyor." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilajın, iklim değişikliği, kirlilik, ekolojik yaşam, sürdürülebilir üretim ve tüketim faaliyetleri, döngüsel ekonominin hayata geçirilmesi konularının birbirinden bağımsız konular olarak ele alınamayacağını gösterdiğini ifade etti.

AA'nın aktardığı habere göre, Bakan Kurum, İtalya'nın Napoli şehrinde tarihi Palazzo Reale Sarayı'nda düzenlenen "G20 Çevre Bakanları ile İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı"na katıldı.

Toplantının "Koruma ve Yönetme İçin Doğal Bir Sermaye" başlıklı birinci oturumundaki konuşmasının ardından Bakan Kurum, öğleden sonra da "Sürdürülebilir ve Döngüsel Kaynak Kullanımı İçin Ortak Çabalar" başlıklı oturumda konuştu.

Kurum, Türkiye'nin her sene iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine bağlı olarak farklı sorunlarla sınandığını, bu yıl Türkiye'nin Marmara Denizi'nde meydana gelen müsilaj ile mücadele ettiğini, iklim değişikliğinin bölgesel etkilerinin ne boyutlarda olabileceğini bir kere daha gösterdiğini söyledi.

Müsilaj sorununu daha önce Avustralya, Yeni Zelanda, Baltık, Adriyatik, Tiren ve Alboran denizlerinde de gördüklerini belirten Kurum, aynı sorunla mücadele eden İtalya başta olmak üzere diğer ülkelerin izlediği yöntemleri incelediklerini, bu kapsamda Marmara Denizi'ne ulaşan her türlü kirletici kaynak için kısıtlayıcı tedbirler içeren ve 22 maddeden oluşan "Marmara Denizi Koruma Eylem Planı" hazırladıklarını vurguladı.

Bakan Kurum, eylem planıyla Marmara Denizi'nin Koruma Alanı ilan edilmesi, bölgedeki atık su arıtma tesislerinin ileri arıtma sistemlerine dönüştürülmesi, arıtılmış atık suların yeniden kullanımına kadar birçok başlıkta bilimsel çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ancak müsilaj, bize iklim değişikliği, kirlilik, ekolojik yaşam, sürdürülebilir üretim ve tüketim faaliyetleri, döngüsel ekonominin hayata geçirilmesinin birbirinden bağımsız konular olarak ele alınamayacağını gösterdi. Bu nedenle, iklim değişikliği, çölleşme ve biyolojik çeşitlilik konularında üç temel BM Sözleşmesinin uygulanması, sürdürülebilir çevre ve kalkınmanın sağlanabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Biz de bu anlamda Türkiye olarak, hazırladığımız ulusal eylem ve kalkınma planlarımızla dünyada ve bölgede yaşanan çevre sorunlarına çözüm bulma gayreti içerisindeyiz. Sahip olduğumuz kaynakları tasarruflu kullanmanın, döngüsel ekonomi uygulamalarına geçmenin önemi her geçen gün daha da artıyor."

Kurum, Türkiye olarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesiyle doğal alanları koruyarak, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sunduklarını vurguladı.

Türkiye'de plastik poşet kullanımını yüzde 75 oranında azalttıklarını dile getiren Bakan Kurum, sıfır atıkla geri kazanım oranını yüzde 22,4'e çıkardıklarını, dünyada sayılı ülkenin ulaştığı bir oranla, 3 milyon ton sera gazı salınımını önlediklerini belirtti.

Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Çevre Ajansı ile 2022 yılında başlatacağımız zorunlu depozito uygulamalarımızı tüm ülkede yaygınlaştıracak çalışmalar yürütüyoruz. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz için denizlerin korunması hayati önem arz etmektedir. Sıfır Atık Mavi'yle su kaynaklarımızı her türlü kirlilikten arındırıyoruz. Yürüttüğümüz çalışmalarla 2021 yılı itibariyle Türkiye'nin 519 plajı ve 22 marinası mavi bayrak statüsü kazandı. Ülkemiz mavi bayraklı plaj sıralamasında dünyada üçüncü sıradadır."

Bakan Kurum, Bükreş ve Barselona sözleşmeleri kapsamında son derece aktif bir rol üstlendiklerini belirterek, Barselona Sözleşmesi 22. Taraflar Toplantısına, 7-10 Aralık 2021 tarihleri arasında, Antalya'da ev sahipliği yapacaklarını, bu anlamda İtalya'nın Dönem Başkanlığını, biyolojik çeşitlilik ve çevrenin korunması hususlarında yapılan öneri ve vurgularını son derece kıymetli bulduklarını söyledi.

G20, bugün sona eren Çevre Bakanları toplantısının ardından yarın, İklim ve Enerji Bakanları toplantısı ile devam edecek.

BAKAN KURUM, ABD BAŞKANI BİDEN'IN İKLİM ÖZEL TEMSİLCİSİ KERRY İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ABD Başkanı Joe Biden'ın İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile görüştü.

Kurum, İtalya'nın Napoli kentinde "G20 Çevre ile İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı"nın yapıldığı Tarihi Palazzo Reale Sarayı'nda ABD İklim Müzakerecisi Kerry ile bir araya geldi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmede Bakan Kurum, ABD ile uzun yıllara dayanan köklü ilişkilere değer verdiklerini, iki ülke arasında kurulan ittifakın, Avrupa-Atlantik bölgesinin barış ve istikrarına büyük katkılar sunduğunu ifade etti.

Kurum, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Haziran'da NATO Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini, bu görüşmenin bakanlıklar nezdinde iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Bakan Kurum, "Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerini hisseden ülkelerden bir tanesi. Akdeniz Havzası'nda yer alması sebebiyle yağışların, sellerin şiddeti ve etkisi her geçen gün artmaktadır." dedi.

Avrupa'da yaşanan sel felaketlerini anımsatan Kurum, artık bir yıllık yağışların bir saatte düşebildiğini, iklim değişikliğinin sadece çevresel değil, küresel ve ekonomik bir sorun olduğunu vurguladı.

Kurum, Türkiye'nin İklim Değişikliği Eylem Planı'nı hazırladıklarını, 14 maddelik eylem planını uygulamalarla hayata geçirdiklerini, korunan alanların, yeşil alanların sayısını artırdıklarını söyledi.

Türkiye'nin sera gazının azaltımı için taahhütleri olduğunu belirten Kurum, şu ana kadar taahhütlerin de altında bir sera gazı salımı gerçekleştiğini dile getirdi.

Kurum, Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen Sıfır Atık Projesi'ni verimli bir şekilde sürdürdüklerini vurgulayarak, Türkiye'nin enerjide kurulu gücünün yüzde 52'sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğunu ve ülkenin bu anlamda Avrupa'nın 5'inci, dünyanın 12'nci büyük ülkesi olduğunu ifade etti.

Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Tüm bu çalışmalar, Türkiye'nin tarihi sorumluluğu yok denecek kadar az olmasına rağmen iklim değişikliğiyle verdiğimiz mücadeleyi işaret etmektedir. Bu noktada hakikaten çok şanslıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çevre projelerine gerek kendisi gerek eşi Emine Erdoğan Hanımefendi destek vermektedir. Bizim ülke olarak haklı bir talebimiz var. Gelişmekte olan bir ülke olarak Ek-1 listesinde bulunuyoruz. Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelesini daha etkin kılabilmesi adına bu haklı talebimizi yineliyoruz. 2016'da Paris Anlaşması'na imza attık ancak taraf olmadık. Taraf olmamamıza rağmen birçok ülkeden daha fazla kararlı adımlar atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak bu haklı mücadelemizde sizlerden de destek bekliyoruz."

Gerek Dünya Bankası gerek Almanya ve Fransa devlet başkanları ile Başkan Erdoğan'ın yapmış olduğu görüşmelerde iklim finansmanına yardımcı olunacağını ifade ettiklerini aktaran Kurum, COP26 Başkanı Alok Sharma'nın Türkiye ziyaretinde verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Paris Anlaşması'nın geleceğine ilişkin görüştüklerini dile getirdi.

Kurum, "Türkiye'nin finansa erişimi noktasına Mutabakat Metni görüşmeleri var. Tüm Bakanlarımız bu mutabakatın sağlanması noktasında hem fikir." dedi.

Glasgow'da düzenlenecek toplantı öncesinde mutabakatın imzalanmasının Paris Anlaşması sürecini Türkiye nezdinde hızlandıracağını vurgulayan Kurum, "Bu konu TBMM'nin takdirindedir. Bu haksızlığın giderilmesi halinde, Türkiye'nin haklı talebinin karşılanması halinde burada bir olumsuzluk olacağını düşünmüyorum. Bu konunun sizin de girişimlerinizle daha da hızlanabileceğini düşünüyorum. Glasgow öncesi bu konunun netleşmesini umut ediyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin emisyonun azaltılması noktasında potansiyeli yüksek bir ülke olduğunu söyleyen Kurum, "Sizin söylediklerinize katılıyoruz. Dünyaya eğer bizler sahip çıkmazsak, gelecek nesillerimiz için sıkıntılı bir süreç bekliyor. İnşallah el birliği içinde gereken kararları alacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"G20'NİN GÜÇLÜ BİR BEYANLA ORTAYA ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ"

ABD Başkanının İklim Özel Temsilcisi John Kerry de Türkiye'nin, finans konuları nedeniyle Ek-1 ülkesi olarak değerlendirilmek istemediğini bildiğini dile getirdi.

Paris Anlaşması'ndaki 1,5 derece hedefinin artık yakalanması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Kerry, Paris'te söz verilen her şeyi yapamadıklarını, yapmış olmaları durumunda bile hala gezegenin sıcaklığının 2,5-3 derece artmış olacağını, Paris Anlaşması'nda verilen sözler tutulmadığı için gezegenin sıcaklığının 4 dereceye çıkma tehdidiyle karşı karşıya kalındığını ifade etti.

İklim krizinin kötü sonuçlarını ortadan kaldırabilmenin tüm dünyanın sorumluluğu olduğunu belirten Kerry, "G20'nin güçlü bir beyanla ortaya çıkması çok önemli." dedi.

Kerry, Türkiye'nin emisyon azaltımı noktasında önemli işlere imza atacağını bildiğini ve sorunların çözümü noktasında birlikte çalışmak istediklerini vurguladı.

Kerry, Rize'de sel nedeniyle hayatını kaybedenler için Türkiye'ye baş sağlığı diledi.

  • Murat Kurum
  • G20 Çevre Bakanları Toplantısı
  • Çevre ve Şehircilik Bakanı
<p>Başkan Erdoğan, Tokyo 2020'deki ilk maçında son olimpiyat şampiyonu Çin'i yenen ay-yıldızlı ekibi

Sultanlardan 3-0'lık zafer! Başkan Erdoğan'dan tebrik telefonu

Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Miras Listesi'nde

Bayramda nüfusunun 20 katı ziyaretçiyi ağırladı

TBMM Başkanı Şentop, Pakistan Milli Meclisi Başkanı ile Azerbaycan'a gitti