• $7,4228
  • €9,0383
  • 443.047
  • 1542.45
07 Ağustos 2020 Cuma 01:02 | Son Güncelleme:

Cehennemden kaçışı anlattılar! 'Atom bombası gibiydi'

Cehennemden kaçışı anlattılar! 'Atom bombası gibiydi'

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşanan ve 137 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından ilk yolcular THY uçağıyla İstanbul'a geldi. Lübnanlı Jamal Hussein, “Çok korkutucuydu. Sanki Hiroşima'ya atılan bomba gibiydi” dedi.

THY’nin Beyrut-İstanbul seferini yapan uçağı dün sabah İstanbul Havalimanı’na indi. Lübnanlılar, korkunç patlamanın etkisini halen üzerlerinden atamadıklarını dile getirdi. Beyrut’ta yaşayan Jamal Hussein, ilk başta deprem gibi hissettikleri patlamanın, şehir merkezini yok ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Çok korkutucu bir patlamaydı. Patlamadan şehir çok kötü etkilendi. Sanki Hiroşima’ya atılan bomba gibiydi. Ben o sırada evdeydim. Deprem oldu sandık.”

‘İSRAİL ROKET ATTI’ İDDİASI

“Bütün camlar, duvarlar kırıldı. Bazı insanlar İsrail’in roket attığına inanıyor. Bazıları da ‘teknik bir hata’ diyor.”

3 yıldır İstanbul’da yaşayan ve olay günü Beyrut’ta bulunan Razak Hamdan ise şunları söyledi: “İlk başta deprem oldu sandık. O sırada şehir merkezine çok yakındık. Patlama sesleri duymaya başladık. Sonra haberler gelmeye başladı. Çok korkunçtu. Halen daha şoktayım. Abim o sırada olay yerine çok yakın bir yerdeydi. Onun odası yıkıldı. Oradan mucize gibi çıktı.”

Patlamadan yaralı olarak kurtulan Türk vatandaşı Nur Coşkun ise şunları anlattı: “İkindi namazını kıldıktan sonra evde otuwrurken evin güçlü bir şekilde sallandığını hissettim. Etrafıma baktığımda her yer kandı. Elimden, başımdan ve karın bölgemden yaralandığımı gördüm. Hastaneye kaldırıldım ve elime 22 dikiş atıldı. Allah’a şükür yaşıyorum. Hayatta kaldığıma hala inanamıyorum .” 

24 SAAT SONRA YÜZEN MUCİZE

Arama-kurtarma ekipleri Beyrut’un El Cumiza bölgesinde yıkılan binanın altında kalan küçük bir çocuğu 27 saat sonra sağ çıkardı.

YÜZEN BOMBANIN SAHİBİ RUS GRECHUSHKIN 

Beyrut’u yıkan 2 bin 750 ton amonyum nitratın sahibi Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rus Igor Grechushkin çıktı. İşte o yüzen bombanın hikayesi... 2014’te İstanbul Boğazı’ndan geçerek Mozambik’teki madene patlayıcı taşıyan ‘Rhosus’ adlı gemi, mürettebatın maaşını ödeyemeyince fazla yük alarak Beyrut’a uğradı. Ancak gemideki mallara ‘nakliye için gerekli belge ve koşulların eksikliği nedeniyle’ el konuldu. 11 ay boyunca gemide kalan mürettebat ve kaptan Boris Prokoşev her gün Putin’den yardım istedi ve patlayıcılar konusunda uyardı. Erzaklar bitince kaptan avukat tutabilmek için yakıtı sattı. Ancak gemi kaderine terk edildi ve mürettebat ülkesine gönderildi. İçindeki patlayıcılar 6 yıl boyunca limandaki 12 numaralı hangarda bekletildi. Dönemin Gümrük İdaresi Başkanı Badri Daher, tehlike için 6 kez mahkemeye başvurdu ancak dikkate alınmadı. İşte o tehlike Beyrut’u yıktı... 

<p>Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Akrep, Terazi, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçları yeni

Haftalık burç yorumları (25 Ocak – 31 Ocak 2021)

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler