• $7,8187
  • €9,3602
  • 449.547
  • 1328.73
18 Eylül 2014 Perşembe 16:13 | Son Güncelleme:

Çakmak gazına ‘çocuk’ ayarı

Çakmak gazına ‘çocuk’ ayarı

Türkiye’de özellikle son yıllarda ‘çakmak gazı’ solunmasına bağlı olarak yaşanan ölüm olayları nedeniyle Adana’da 18 yaşından küçük çocuklara, çakmak ve çakmak gazı satışı ile yeniden doldurulması yasaklandı.

SONER KAN-ADANA 

Adana’da çocuklara çakmak ve çakmak gazı satışı ile bunların yeniden doldurulması yasaklandı. Söz konusu yasağa gerekçe olarak da; Türkiye’de özellikle son yıllarda ‘çakmak gazı’ solunmasına bağlı olarak yaşanan ölümlerin, Adana’da da artma ihtimali gösterildi.

GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Adana Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; çocuk ve gençlerin, soluyarak ya da koklayarak bağımlılık yapan, onların fiziksel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyen çakmak ve çakmak gazı zararlarından korunmasının amaçlandığı vurgulandı. Bu maddelere çocukların erişiminin engellenmesi ve onların, söz konusu maddelerden uzak tutulması, amacı dışında satışının engellenmesi noktasında çalışma başlatıldığı kaydedildi.

ÇOCUĞA ÇAKMAK SATIŞI YASAK

Adana Valiliği’nce alınan karar doğrultusunda; Adana il sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere kimyasal gaz ihtiva eden çakmak ve çakmak gazının, hangi amaçla olursa olsun işyeri ve sokakta satışı ile yeniden doldurulmasının yasaklandığının altı çizildi. Yasağa uymayanlar hakkında ‘Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi kapsamında idari işlem uygulanacağı bildirildi. 

<p>Fransa'da tepkilere neden olan, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güve

Fransa'da sokaklar savaş yeri

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yerli corona virüs aşısının geliştirildiği laboratuvar görüntülendi

Bakanı Karaismailoğlu, Tekirdağ-Hayrabolu Yolu Kandamış Kesimi Açılış Töreni'ne katıldı