İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8278
  • 5.6539
  • 193.22
  • 89897
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Büyükada casuslarına 15 yıl hapis istemi!

x

Büyükada’da 5 Temmuz 2017’de toplantı yaptıkları sırada gözaltına alınan ve aralarında Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin bulunduğu 11 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianamede, Büyükada’daki toplantıyı Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç’ın organize ettiği ancak Kılıç’ın ByLock kullandığı iddiasıyla İzmir’de gözaltına alındığı, diğer şüphelilerin ise Büyükada’da buluşup toplantıya başladıkları anlatıldı. 

‘Adalet kaos’u olacaktı!

İddianamede şüphelilerin CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Adalet Yürüyüşü’nü kaosa dönüştürmeye çalıştıkları ve yaşanacak karışıklığı da diğer illere ve ilçelere yaymak istediklerinin amaçladığı iddia edildi. Kılıç hakkında “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamedeki bilgilere göre Günal Kurşun, incelenmesi için kendisinden cep telefon şifresi istendiğinde şifresini paylaşmadığı, Peter Frank Steudtner ile Ali Gharavi’nin ise savcılık ifadelerinde bilerek yanlış şifre bilgileri verdikleri ortaya çıktı.

Pkk derneklerine para göndermiş

Büyükada toplantısını organize eden Özel Dalkıran’ın da iddianamedeki bilgilere göre terör örgütü PKK/KCK’ya ait olan “Batı Rojova Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ne 350 lira gıda desteği yardımı gönderdiği belirtildi.
Dalkıran’ın ayrıca örgüt üyesi Aşur Can Acar isimli şahsa 200 lira ve yine PKK/KCK bünyesinde faaliyet gösteren kapatılan “Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği”ne de 250 lira para yardımları gönderdiği ortaya çıktı.

Raporları DHKP-C’li kurye götürmüş!

Ayrıca iddianamede, şüpheli Özlem Kıran’dan ele geçen, “İstanbul Hayır Meclisleri Buluşması- Tartışmalar” isimli word belgesinin içinde şehit savcı Mehmet Selim Kiraz’ı şehit eden örgüt mensuplarından Şafak Yayla aracılığıyla örgütün Merkezi Komitesi’ne gönderdikleri de yer aldı.

İhanet toplantısına katılan o isimler

İddianamede yer alan şüphelilerin isimleri ise şöyle: Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner ile İsveç vatandaşı Ali Gharavi, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acu, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan,  Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum-Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli.

AKŞAM, 7 Temmuz 2017 tarihli nüshasında Büyükada’daki Ascot otelde yapılan casus toplantısını manşetinde gündeme getirmişti.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Adnan Oktar ve müridlerine yönelik düzenlenen operasyonun ardından, örgütle ilgili yeni detaylar da

Adnan Oktar örgütü liseli kızları ağına böyle düşürüyormuş

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

98 milyon lira unutuldu

Türkiye'yi uçuracak adım

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/_codes/picomm_detay_sagframe_dyn.asp, line 2

The include file '/_data/main/home.txt' was not found.