• $8,2822
  • €10,0049
  • 483.234
  • 1427.73
19 Aralık 2013 Perşembe 02:00 | Son Güncelleme:

Bütçeye nazar değmesin! 

Bütçeye nazar değmesin! 

DENİZ GÖKÇE/ deniz.gokce@superonline.com

Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre Merkezi Yönetim Bütçesi’nde bu yılın başından beri gözlenen disiplin kasım ayında da devam etmiş. Geçen yılın kasım ayında 5.4 milyar TL olan bütçe fazlası yüzde 18 oranında artarak 6.4 milyar TL’ye yükselmiş. Böylece yılın tamamlanmasına bir ay kala toplam bütçe açığı 1.2 milyar TL’ye gerilemiş. Geçen yıl bu rakam kasım ayı sonunda 13.3 milyar TL düzeyindeydi. 
Aşağıdaki tabloda on bir aylık bütçe gerçekleşmelerinin geçen yıla göre karşılaştırması özetleniyor. 

Karşılaştırmaların anlamlı olması için tablonun en sağdaki sütununda enflasyonu da dikkate kalarak reel değişim oranlarını hesapladık. Buna göre vergi gelirlerinin reel olarak yüzde 9 oranında arttığını görüyoruz. Bu da hem ekonomik aktivitedeki kısmi canlanmadan, hem vergi tahsilatındaki iyileşmeden, hem yeni vergi artışlarının getirdiği ekstra gelirden kaynaklanıyor. 
Gelirlerdeki artışa karşılık, harcamalar tarafında faiz dışı harcamaların bu yıl reel bazda sadece yüzde 6.5 oranında arttığını görüyoruz. Bu oranın gelir artışından daha düşük olması bütçe disiplininin korunması açısından önemli. Diğer yandan faiz ödemelerinde görülen nominal yüzde 2.7 oranındaki artış enflasyona göre düzeltildiğinde yüzde 4.4 oranında azalmaya karşılık geliyor. Yani reel bazda daha az faiz ödeniyor. Bu da faiz dışı harcamaların bütçe disiplini bozulmadan artmasına olanak sağlıyor. 
Giderler tarafında en hızlı artan ana kalem reel olarak yüzde 7.3 oranında artan cari transferler. Bu kalemdeki harcamaların yarıdan fazlası kanayan yaramız olan sosyal güvenlik finansmanına gidiyor. Sosyal güvenlik açığının yıllık bazda hâlâ yüzde 4.5 civarında olduğunu hatırlatalım. 
Kamu maliyesinde aralık ayında düzeltme hareketleri ve ödeneklerde muhasebeleştirme nedeniyle tipik olarak büyük bir bütçe açığı söz konusu olur. Mesela geçen yılın aralık ayında Merkezi Yönetim Bütçesi 15.5 milyar TL açık vermişti. Ancak bu şekilde bir açık hesaba katılsa bile bütçe açığı yıl sonu için 34 milyar olarak belirlenmiş hedefin altında olacak. Hedef gerçi bütçe performansının beklenenden iyi olması sonucunda 21 milyar TL’ye çekilmişti. Tahmini GSYH verileriyle kabaca hesapladığımızda, bütçe açığının yüzde 1 civarında gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu da kamu maliyesi adına göğsümüzü kabartıyor. Çünkü gerek ABD ve Avrupa’da, gerekse Türkiye ayarındaki gelişen ülkelerde böyle istikrarlı bir bütçe performansı yok! 

<p class='MsoNormal'>CHP'nin ve Genel Başkan'ın avukatı  Mustafa Kemal Çiçek, görevinden ve partiden

CHP'de 650 milyon krizi devam eder mi?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı