• $ 7,3106
  • € 8,6464
  • 483.632
  • 1012.6
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Temmuz 2020 Perşembe 17:06 | Son Güncelleme:

Bulundukları yerlerde dengeleri değiştirdiler! İşte milli SİHA'ların kahraman pilotları

Türkiye, kendi imkanlarıyla insansız hava araçları üretebilmesi, onları yerli-milli mühimmatlarla donatabilmesi ve bu alanda son derece profesyonel bir ekip yetiştirilebilmesi ile terörle mücadelede çok ciddi mesafeler kat etti.İşte yerli ve milli SİHA'ların karadaki en önemli bağlantısı olan insansız hava araçlarının kahramamn pilotları...

Jandarma Genel Komutanlığı sadece sahada çok önemli operasyonlara imza atmakla kalmadı, aynı zamanda yeni döneme hızla ayak uydurarak, insansız hava araçlarını kullanabilecek kahraman pilotları ve araçlara yer destek hizmetlerini kusursuz bir şekilde sağlayacak teknisyenleri kendi bünyesinde yetiştirdi.

TRT Haberde yer alan haberde, tesiste dikkati çeken en önemli unsurlardan birisi uçuşların 7/24 esasına göre devam etmesi. Bayraktar TB 2 ve ANKA S’ler ardı ardına havalanıyor, havada görevini tamamlayan araç yeniden piste inip bakıma alınırken, aynı rotadaki görevi üstlenecek diğer SİHA havalanıyor.

"STRESTEN UZAK KALMALIYIZ"

Genelde mesailerinin tamamına yakınını masa başında geçiren pilotların yaptığı açıklama, “İçinde olmadığınız ve üç eksende hareket eden bir hava aracının durumunu akan verilerle takip etmek gerçekten sağlıklı ve dinç olmayı gerektiren bir durum. Sağlıklı olmayan, düzenli beslenmeyen ve uykusunu almamış bir personel dikkatini uzun süreler yoğunlaştıramaz. Düzenli ve sağlıklı yaşamın yanı sıra stresten uzak kalmaya, spor yapmaya ve ailelerimizle vakit geçirip sosyal hayatımızı da mümkün olduğunca zenginleştirmeye özen gösteriyoruz” şeklinde oldu

7 GÜN 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞILIYOR

Bayraktar TB2 ve ANKA-S’ler farklı istasyonlardan, farklı ekiplerce kontrol ediliyor.

Bu noktada akıllardaki bir diğer soruya da yanıt verelim. Gökyüzündeki aktif bir SİHA, üç kişi tarafından kontrol ediyor. Fakat görev öncesi ve görev sonrası faaliyetler de göz önüne alındığında çok daha kalabalık bir kadro 7 gün 24 saat esasına göre çalışarak görevin devamlılığını sağlıyor.

Türkiye’nin müşterek operasyon kabiliyetini hatırlattığımız komutanlar, bu alanda ülkemizin ne denli ileri bir seviyeye ulaştığı, SİHA’ların çektiği görüntülerin ilgili merkezlerle anlık olarak paylaşıldığı, savaş uçaklarının, insansız hava araçlarının, sahadaki komandoların ve diğer birliklerin aynı anda aynı bilgilerle hareket edebildiği ve bunun ne denli önemli olduğu üzerinde duruyor.

"SAHADAKİ KOMANDOLARLA ARAMIZDA DUYGUSAL BİR BAĞ VAR"

Sıcak bir operasyon sırasında sahadaki komandolarla aralarında duygusal bir bağ oluştuğunu söyleyen SİHA pilotları, "Sahada destek olduğumuz personel bizim kahraman silah arkadaşlarımız” diyen bir SİHA pilotuna, diğer SİHA pilotu, “Onların göremediği bir teröristin yerini tarif edebilmek, sıcak temas devam ederken yaptığımız atışla ateş desteği vermek, zor hava ve arazi şartlarında onlara tabiri caizse göz, kulak olabilmek zaten konuşsak da konuşmasak da aramızda duygusal bir bağ oluşturuyor” açıklamasında bulundu

Dünya üzerinde SİHA üretebilen 5 ülke olduğu bilgisini paylaşan SİHA pilotları, Türkiye’yi diğer 4 ülkeden ayıran özelliği şu sözlerle anlattı:

“Biz SİHA’ları yalnızca ‘kesinlikle doğrulanmış’ hedefler için kullanıyoruz. Yabancı ülkelerin bu araçları kullanırken sebep olduğu sivil kayıplar dış basında sıklıkla yer alıyor. Türk SİHA’ların neden olduğu herhangi bir sivil kayıp olmaması bizim en büyük mutluluklarımızdan biri.

Türkiye, operasyon sahasında sivil unsur varsa, ya o faaliyeti yapmıyor ya da başka bir alternatif buluyor.

Diğer devletlerin kendi ülkeleri dışında icra ettiği operasyonlarda sivil zayiatlara bizim kadar önem vermediklerini ve karar mekanizmalarının sağlıklı işlemediğini değerlendiriyorum. Bizler ise gerek yurt içinde gerek yurt dışındaki görevlerimizde sivillere en üst düzeyde hassasiyet gösteriyoruz. Sivil zayiattan kaçınıyor, tüm planlarımızı buna göre yapıyoruz. Bunun da en önemli sebebinin Türk insanı ve Türk jandarması olmanın bize kazandırdığı değerler olduğunu düşünüyoruz.”

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Bunun adı vicdansızlık! Beşiktaş'ta kadın sürücü köpeği ezdikten sonra kaçtı

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı

Kazakistan'da 15 yüzyıla ait sufi tekkesi bulundu

Kazakistan'da 15 yüzyıla ait sufi tekkesi bulundu

Taksim Camii'de sona doğru! İşçiliğinin yüzde 65'i tamamla

Taksim Camii'de sona doğru! İşçiliğinin yüzde 65'i tamamlandı