• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
24 Eylül 2021 Cuma 16:49 | Son Güncelleme:

Bulgaristan'dan göçe başlamıştı... Konya'da akıma kapıldı

Bulgaristan'dan göçe başlamıştı... Konya'da akıma kapıldı
AA

Bulgaristan'dan göçe başlayan ve vericiyle takip edilen "küçük orman kartalı", Konya'da akıma kapılarak telef oldu.

Bulgaristan'da bir dernek tarafından göç rotası ve türü tehdit eden faktörlerin araştırılması için verici ile izlenen "küçük orman kartalı", Konya'da elektrik teline takılarak telef oldu.

AA'nın haberine göre, iki ay önce verici takıldıktan sonra yuvasından ayrılan kartal, geldiği Türkiye'de izlenmeye devam edildi.

Vericinin sabit noktadan sürekli sinyal vermesi üzerine Bulgar kuş bilimciler, kuş gözlemcisi ve biyolog Cansu Özcan'a ulaştı.

Yerel kuş meraklıları ve avcılarla iletişime geçip sinyalleri izleyerek Tuzlukçu ilçesine bağlı Erdoğdu Mahallesi'ne giden Özcan, kuşun elektrik teline çarparak öldüğünü tespit etti.

Özcan, yaptığı açıklamada, elektrik dağıtım şirketinden bölgedeki direk ve tellere yalıtım yapılmasını talep edeceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Yüzde 73'ünün Avrupa'da olduğu bilinen küçük orman kartalı ülkemizde de üremektedir. Toplam sayının 40-60 bin olduğu bilinse de son çalışmalar türün sayısının stabil olduğunu göstermektedir. Türü tehdit eden faktörlerin başında yalıtımı yapılmamış elektrik telleri geliyor. Her yıl yırtıcı kuşlar başta olmak üzere binlerce büyük kanatlı kuş elektrik çarpmasından ölüyor. Bu yüzden gerekli önlemlerin alınması için girişimlerde bulunacağız."
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!