• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
1 Temmuz 2021 Perşembe 06:49 | Son Güncelleme:

Bugünden itibaren normalleşiyoruz

Bugünden itibaren normalleşiyoruz

Türkiye, bugün itibarıyla normalleşiyor. Bu süreçle seyahat, konaklama, konser, düğün gibi alanlardaki salgın sınırlamaları bitiyor. Maske ve mesafenin daha da önem kazandığı dönemde HES uygulaması yaygınlaşacak.

Türkiye bugünden itibaren normalleşmeye başlıyor. Hızlı aşılama, kişisel temizlik ve maske... Artık hayatımızın bir parçası haline gelen bu üçlü yarından itibaren daha da önem kazanacak. Normal hayata geçiş şu başlıklarda olacak:

SEYAHAT VE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI: Bugünden itibaren tüm seyahat ve sokak kısıtlamaları kaldırılıyor. 18 yaş altı ile 65 yaş üstüne şehir içi toplu ulaşım serbest oluyor.

SINIR KAPILARI: Sınır kapılarından girişte azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucu ibraz edilecek veya hızlı antijen testi uygulanacak.

KONSERLER: Konser, festival, kamp gibi etkinliklere kişi başına açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakmak kaydıyla izin verilecek.

YEME İÇME MEKANLARI: Yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar kalkıyor. Mekanlara girişte "ateş ölçümü, HES kodu, maske" tedbirlerine devam edilecek. Masalar arası mesafe 1.5 metre olacak.

KAHVEHANELER: Kahvehane, kıraathane gibi oyun oynanan yerlerde yasak sona erecek.

NARGİLE SATIŞI YASAK: Genelgede nargile kafelerin yeni bir karara dek kapalı kalacağı belirtilerek "Faaliyet konusu "nargile salonu/kafesi" olan iş yerlerinin faaliyetlerine verilen ara yeni karar alınıncaya kadar devam edecek, hiçbir iş yerinde nargile servisi yapılamayacak" ifadeleri yer aldı.

PİKNİK VE MESİRE: Piknik ve mesire alanlarında metrekareye 4 kişi düşecek şekilde ziyaretçi planlaması yapılacak. Masaların arasında 3 metre mesafe bulunacak. Mangal yakılabilecek.

KAMU KURUMLARI: Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geri dönülecek. Mesai saatleri valilerce belirlenecek.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: STK'lar, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kooperatif ve birliklerin genel kurul dahil geniş katılımlı tüm etkinlikleri ile her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşleri için halen geçerli olan kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekarelik yer ayrılarak yapılmasına dair uygulama aynı şekilde sürdürülecek.

TEDBİRLERLE EĞLENCE

Konaklama yerlerinde kısıtlamalara son veriliyor. Tesislerde eğlence ve etkinlikler salgın tedbirlerine uymak kaydıyla yapılacak.

SİNEMALAR HİZMETTE

Kapalı yüzme havuzları da hizmet vermeye başlayacak. Faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, hamamlar, sauna ve masaj salonları ile eğlence mekanları müşteri kabul edecek.

DÜĞÜNLERDE KATILIMCI SINIRI YOK

Nikah ve düğünlerde, kapalı yerlerde uygulanan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı devam edecek, katılımcı sayısı sınırlanmayacak. Canlı müzik yayınına saat 24.00'e kadar izin verilecek. Sünnet, nişan ve kına gibi etkinlikler de artık serbest. Genelgede köy düğünlerine izin verilecek. Sokak düğünlerine (il, ilçe ve beldelerde) izin verilip verilmeyeceği İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında kararlaştırılacak.

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi
3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi

3'ü turuncu, 2'si gri kategoride... 9 terörist etkisiz hale getirildi

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor