• $16,7253
  • €17,7385
  • 985.249
  • 2554.08
16 Ağustos 2021 Pazartesi 08:30 | Son Güncelleme:

Bozkurt'ta seferberlik

Bozkurt'ta seferberlik

Devlet-millet el ele verdi, selin yıktığı Bozkurt'ta yaraları sarmak için var gücüyle çalışıyor. Türkiye'nin dört bir yanından arama kurtarma ekipleri selde kaybolan canları arıyor. Kızılay ve AFAD'ın çadır kent kurduğu bölgede portatif köprülerle ulaşım sağlanıyor. AFAD'dan yapılan son dakika açıklamasında, "Sel nedeniyle Kastamonu'da 60, Sinop'ta 9, Bartın'da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sinop ve Kastamonu'da, kayıp ihbarı sayısı 47'dir." ifadesine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), polis ve jandarma teşkilatına bağlı arama kurtarma ekipleri ile belediyeler sel felaketinin yaşandığı noktalarda çalışmalarına günün ilk ışıklarıyla yeniden başladı. Gönüllülerle birlikte toplam 4 bin 367 personel kayıpları arama çalışmalarına katılıyor.

CAN KAYBI 70 OLDU

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre; sel nedeniyle 3 ilde toplam can kaybı sayısı 70'e yükseldi. Sel nedeniyle Kastamonu'da 60, Sinop'ta 9, Bartın'da 1 vatandaşımız hayatını kaybetti

SAHİLDE ARAMA YAPILDI

Ezine Çayı'nın Karadeniz'le buluştuğu Abana sahilinde aramalar yapıldı. Sel sularının döküldüğü bölgede kaybolan kişileri arayan ekipler, sel suları ile Karadeniz'e sürüklenen bir köpeği de son anda kurtardı. Veysi Sertkaya, Diyarbakır ve Batman'dan geldiklerini belirterek "Şu anda denizde kuvvetli dalga olduğu için sahilde arama yapıyoruz. Çalışmalar bitene kadar buradayız. Burada bulunmamamızın sebebi arkadaşlarımıza yardımcı olmaktır" dedi.

SELDEN ETKİLENEN TÜM AİLELERE ÜÇER BİN LİRA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayancık Devlet Hastanesi ile Küçük Sanayi Sitesi'nde incelemelerde bulundu, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Kurum "İlk etapta selden zarar gören tüm ailelerimize üçer bin lira yardım yapacağız" dedi.

YIKILAN BİR BİNANIN MÜTEAHHİDİNE GÖZALTI

İnebolu Başsavcılığınca sel felaketinde yıkılan bir binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verildi. Yapılan açıklamada, "Yapılacak teknik inceleme ve bilirkişi raporları doğrultusunda gereğine tevessül edilecek olup yıkılan binanın müteahhidi hakkında gözaltı kararı verilmiştir" denildi.

BARTIN'DA FELAKETİN İZLERİ SİLİNİYOR

Bartın'ın Ulus İlçesi'nde, selden zarar gören alanlarda ekiplerin yoğun çalışması sürüyor. Ekipler, köyün iki yakasını ayıran köprünün yıkılmasının ardından inşa edilen geçici köprüyü tamamladı.

ERDOĞAN'DAN ACILI BABAYA TAZİYE TELEFONU

Başkan Erdoğan, Bozkurt ilçesinde bir oğlunu kaybeden Cemal Akın ile İçişleri Bakanı Soylu'nun taziyesi esnasında telefonla görüştü. Erdoğan, acılı babaya başsağlığı diledi. Bakan Soylu, babanın ricası üzerine ailenin polis olan oğullarının 1 ay Kastamonu'ya geçici olarak görevlendirilmesi talimatı verdi.

EZİNE ÇAYI'NA SEYYAR KÖPRÜ

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt İlçesi'nde, yıkılan köprünün yerine seyyar köprü yapılıyor. Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 2 yatay kaydırmalı köprü tankı ile 3 sabit köprü aracı gönderildiği bildirildi. Bölgeye TIR'larla getirilen seyyar köprüler, asker ve DSİ personeli tarafından vinçlerle Ezine Çayı üzerine yerleştirildi.

BARTIN'DA KURTARDIĞI BUZAĞIYI EVDE BESLİYOR

Bartın'ın Ulus İlçesi'nde selden en çok zarar gören Zafer Köyü'nde yaşayan Emine Turgut, boğulmak üzereyken kurtardığı 9 günlük buzağısına evinde özenle bakıyor. Annesi telef olan 4 günlük buzağıyı eşiyle kucaklayarak evine çıkaran Turgut, bir odayı "Garip" ismini verdikleri hayvana ayırdı.

ÇAMURA SAPLANAN KAPLUMBAĞA KURTARILDI

Kastamonu'nun İnebolu İlçesi'nde Zarbana Çayı'nın taşması sonucu sel suları altında kalan Özlüce Köyü'nde arama kurtarma çalışmaları yürüten ekipler çamura saplanan bir kaplumbağayı kurtardı.

HERKES BENİ ÖLDÜ SANMIŞTI

Selden mucize eseri kurtulan Enes Aksoy, "Yangın merdiveninden son kata ulaştım. Herkes beni öldü sanmış" dedi.

Kastamonu'nun Bozkurt İlçesi'nde şu ana kadar 49 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde kayıp ihbarında bulunulan 62 kişiyi arama çalışmaları sürerken, bir taraftan da ilçe merkezinde selin izleri silinmeye çalışılıyor. İlçede yaşayan Enes Aksoy, çalıştığı marketin sel suları ile tamamen dolması üzerine kendisini dışarıya atıp üst kattaki dairenin demir korkuluklarına tutunarak kurtuldu.

ÜZERİME AĞAÇLAR GELDİ

Enes Aksoy, marketin ön ve arka kısmından suların yükseldiğini söyleyerek "Kendimi marketteki malzemelerin üzerine attım. Sular gitgide yükselmeye başladı. Az bir mesafe kaldı. Camlar patladı üzerime. Bir şekilde kendimi dışarıya attım. Binada kimse yokmuş. Beni kimse içeriye alamadı. O sırada üzerime ağaçlar ve arabalar geliyordu" dedi.

YANGIN MERDİVENİ KURTARDI

Enes Aksoy şunları söyledi: "Yangın merdiveni olduğunu fark ettim. Yangın merdiveninden son kata ulaştım. Ben binanın arka tarafına çıktığım esnada ön taraftakiler bana ulaşamayınca seslenmişler. Ses vermeyince öldüğümü düşünmüşler" diye konuştu.

SELDE KAYBOLAN NİŞANLISINI ARIYOR

Bozkurt'taki sel felaketinde Sınarcık Caddesi'nde bulunan markette çalışan Gizem Özgün (27) kayboldu. Arama çalışmalarını Gizem Özgün'ün 1 ay önce nişanlandığı Şahin Aygen de takip ediyor. İki gündür bölgedeki çalışmalara destek olan Aygen, sel sırasında markette bulunan bir kişinin kendi imkanları ile kurtulduğunu ancak nişanlısının kaybolduğunu söyledi.

Türk Kızılay, bölgede 142 binden fazla kişiye insani yardım ulaştırdı. Kurumdan yapılan açıklamada, Türk Kızılay'ın, Sinop Bartın ve Kastamonu'da 1091 uzman ve gönüllüsüyle yardım çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. 850 bin litreden fazla su dağıtımına da devam edildiği belirtildi.

EVİNİ KAYBEDENLERE AFAD'DAN ÇADIR KENT

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt İlçesi'nde evlerini kaybeden, evleri hasar gören, evlerine girilemeyecek durumda olan vatandaşlar AFAD tarafından kurulan çadır kentte konaklıyor. Bozkurt'a 3 kilometre uzaklıktaki Abana İlçesi'nde vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için AFAD ekiplerince üç ayrı noktaya 90 çadır kuruldu. Çadır kentte kalan Mehmet Korkut, "Hükümetimizden, devletimizden İçişleri Bakanımızdan Allah razı olsun. Gereken ilgiyi gösteriyorlar. İnşallah bir an önce düzelir ve kendi evimize döneriz" diye konuştu.

142 BİN KİŞİYE İNSANİ YARDIM

Türkiye'nin dört bir yanından gelen yardım ekiplerinin ilçede hummalı şekilde çalıştıkları gözleniyor. Yardım kurumları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da gerek vatandaşların gerekse çalışmaları yürüten ekiplerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında özveriyle çalışıyor.

AK PARTİ'DEN DESTEK

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, "Selin tahribatını bir an önce kaldırmak, altyapı ve üstyapı bakım-onarım faaliyetlerine destek olmak amacıyla iş makinesi ve personel desteğine ihtiyaç olduğu bilgisini aldık. 31 bobcat, 24 kamyon, kazıcı ve yükleyici olarak hizmet veren 5 JCB, 1 vidanjör, 1 kombine aracı bölgeye sevk ettik" dedi.

SARIKAMIŞ'TA 40 EV SELDEN HASAR GÖRDÜ

Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nde önceki gün meydana gelen sel nedeniyle ilk belirlemelere göre 40 ev kullanılamaz hale geldi, 6 araçta hasar oluştu, çok sayıda hayvan telef oldu. Sarıkamış Kaymakamlığınca selden etkilenen vatandaşlara sıcak yemek dağıtıldı.

RUS KAZA KIRIM EKİBİ KAHRAMANMARAŞ'TA

Kahramanmaraş'ta düşen Rus yangın söndürme uçağına ilişkin inceleme yapmak üzere Rusya'dan kaza kırım heyeti kente geldi. Aralarında bir tuğgeneralin de bulunduğu heyet, Vali Ömer Faruk Coşkun ile görüştü. Kaza kırım heyeti, kaza bölgesinde incelemelerde bulundu. Askeri heyet, uçağın kara kutusunu bulduktan sonra bölgeden ayrıldı.

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var
Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

Türkiye'de bir ilk! MMU, Hürjet ve Gökbey'de kullanılacak... Dünyada sayılı ülkede var

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak
TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

TOGG'un CEO'su Karakaş'tan ipucu! Otomobilden önce hizmete sunulacak

Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!
Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!

Milli denizaltı serüveninde tarihi adım!

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''