• $9,2742
  • €10,758
  • 526.385
  • 1409.56
2 Şubat 2021 Salı 16:00 | Son Güncelleme:

Boğaziçi yalanları bitmek bilmiyor

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'yalan haberler' bitmek bilmiyor. Polislerin göstericileri uzaklaştırdığı esnada bir polis memurunun "aşağı bak" dediği yönündeki iddiaların yalanlamasının ardından, gözler sosyal medyadaki algı operasyonuna çevrildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, "Polisimiz pandemi ortamında sadece yasa dışı göstericilerle değil, yalan virüsüyle de mücadele ediyor." açıklaması dikkat çekti. İşte 'yalan haber'lerden sadece birkaçı...

Boğaziçi Üniversitesi önce rektörlük seçimleri daha sonra da LGBT sapkınlarının hakareti sonrası gündemdeki yerini koruyor. Sözde öğrencilere, yönelik yapılan müdahalede, gözaltına alınan 159 şüpheliden 102'sinin de Boğaziçi'nde okumadığı açıklandı. 

Sosyal medyadan da algı operasyonu yapmaya çalışanların yanında yalan haberler sık sık gündeme geliyor. İşte 'yalan haber'lerden sadece birkaçı...

"AŞAĞI BAK-YALAN AŞAĞIDAN-DOĞRU"

Emniyet Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi'nde dün yaşanan olaylar sırasında bir görevlinin, gruptakilere "Aşağı bak" dediği iddialarını paylaştığı videoyla yalanladı. Yol TV, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini yönlendiren polisin sözlerini çarpıtarak servis etti.

Videoda görevlinin toplu halde hareket eden gruba "İn aşağı, aşağıdan, aşağıdan. Toplu gitmek yok" dediği görülüyor.

BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİ YALANI

Protestolara katılan kişilerin Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenci olduklarına dair iddilar yalanlandı ve İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, 159 şüpheliden 102'sinin burada okumadığı, bunlardan 15'inin ise üniversite düzeyinde eğitim dahi görmediği açıklandı.

"ÇATIDA KESKİN NİŞANCI VAR!"

Bölge güvenliği için önlem alan Emniyet, çatılara dron savar birimleri yerleştirdi. Bu durumu manipüle etmeye çalışan sözde göstericiler, "çatıda keskin nişancı var" haberini yaymaya çalıştı.

"BİR ÖĞRENCİ BEYİN TRANVASI GEÇİRDİ" 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem’in, Boğaziçi eylemlerine ilişkin "Bir öğrenci beyin travmasından ameliyatta” paylaşımı yalan çıktı. 

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Feyzi Erçin, "Hayır hayır, ameliyatta olduğu bilgisi doğru değil." açıklamasında bulundu.

"YALAN VİRÜSÜYLE DE MÜCADELE EDİYORUZ"

Yalan haberlere karşı hem İstanbul Valiliği hem de İçişleri Bakanlığı yoğun çaba gösteriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, "Polisimiz pandemi ortamında sadece yasa dışı göstericilerle değil, yalan virüsüyle de mücadele ediyor." açıklaması dikkat çekti. 

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesindeki olaylar nedeniyle dün gözaltına alınan 159 şüpheliden 102'sinin burada okumadığını, bunlardan 15'inin ise üniversite düzeyinde eğitim görmediğini açıkladı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin, "Kabe-i Muazzama'ya hakaret eden LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır. Rektörlük binasını işgale kalkan LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır." ifadelerini kullandı.  

Algı yönetimine karşı neler yapılmalı?

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi