• $8,2452
  • €10,0343
  • 484.873
  • 1441.33
17 Mart 2021 Çarşamba 19:26 | Son Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada karar

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada karar
AA

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 2'si tutuklu 7 sanığın "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Tutuklu sanıklar Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Güneş hakkında tahliye kararı verildi.

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 7 sanığın, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan 1 yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada tutuklu 2 sanık tahliye edildi.

AA'nın aktardığı habere göre, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmada, tutuklu sanıklar Doğu Demirtaş ve Selahattin Can Uğuzeş ile tutuksuz sanıklar Eda Kalafat, Hazar Kolancalı, Mahmutcan Bodrumlu, Sena Nur Baş ve Rümeysa Özüyağlı'nın savunmaları alındı.

Savunma yapan sanıklar ve avukatları tahliye ve beraat talebinde bulundu.

"EV HAPSİ" ŞEKLİNDE UYGULANAN ADLİ KONTROL TEDBİRLERİ KALDIRILDI

Sanıklardan Sena Nur Baş, savunmasının alınmasının ardından mahkemeden, hakkında "ev hapsi" şeklinde uygulanan adli kontrol tedbiri uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme, sanığın ev hapsini kaldırarak, "haftada bir imza verme zorunluluğundan" oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

Duruşmada, celse arasında Hazar Kolancalı hakkında verilen "ev hapsi" şeklindeki adli kontrol tedbirinin de kaldırıldığı bildirildi.

TAHLİYE KARARI

Savunmaların ve taleplerin alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş'in tahliyesine karar verdi.

Sanıkların duruşmaya gelme zorunluluğunu da kaldıran mahkeme, duruşmayı 5 Temmuz'a erteledi.

<p>Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık merak edilenleri A

'20'li yaş challenge' akımının perde arkasında ne var?

Ankara'da barajlardaki su miktarı bir ayda yüzde yüz arttı

Çin'in kontrolden çıkan roketi ilk kez görüntülendi

Pençe-Yıldırım operasyonunda PKK'ya ait mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi