• $8,5128
  • €10,2869
  • 499.05
  • 1441.33
24 Nisan 2021 Cumartesi 02:04 | Son Güncelleme:

Boğaz'a dev bayrak

Boğaz'a dev bayrak

Çamlıca'ya dünyanın en büyük Türk bayrağı! '2053 Türkiye'sini siz kuracaksınız' Başkan Erdoğan, çocuklarla birlikte Çamlıca'da bin metrekarelik bayrağı göndere çekti. Erdoğan çocuklara, “2053'ün Türkiye'sini siz kuracaksınız” diye seslendi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda en büyük Türk bayrağını Çamlıca Tepesi'nde çocuklarla göndere çekti. Başkan Erdoğan, törendeki açıklamasında çocuklara verdiği mesajda, "2053'ün Türkiye'sini siz inşa edecek ve kuracaksınız. Sizin gözlerinizde bu pırıltıyı görüyorum. Çok çalışacağız, okuyacağız. 2053'ün Türkiye'sini inşa edeceğiz" dedi. Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

ÇOCUKLARA ARMAĞAN

"Ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak bayrağımızı çocuklarımıza armağan ediyoruz. Türk milleti için bayrak bağımsızlığının en önemli sembollerinden biridir.

Çamlıca hepsinin bizzat takibini yaparak ülkemize kazandırdığımız camisiyle kulesiyle şimdi de 111 metrelik bayrak direği ve Türkiye'nin en büyük bayrağı yaklaşık 1000 metrekareyi bulan bayrağıyla yepyeni çehreye kavuşuyor. Türkiye'de daha büyüğü yok."

İŞTE ÇEVRECİLİK BUDUR

"Büyük Çamlıca Camii'ni inşa edip bitirmek bizlere nasip oldu. Etrafı ciddi kirlilik içindeydi. Antenler vardı. Tam anlamıyla bir çevre düzenlemesi yaptık. Kirazlı Tepe ve Küplüce buradaki kardeşlerimize de sesleniyorum. Buranın sakinleriyle de görüştük. İfadelerim şu bakın burada bir çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bu düzenlemenin yanında istiyoruz ki buradaki yapıları tamamıyla kaldıralım ve şu anda Kirazlı Tepe'de yapılan binaları görüyorsunuz. Bir başka güzellik kattı... Cumadan sonra oradaki vatandaşlarımla görüştüğümde 'Başkanım ne olur bizi de aynı şekilde bu değişim dönüşüm planı içinde aynı duruma kavuşturun' dediler. Siz de aranızda anlaşın da dedim ne ben üzüleyim ne de sizi üzeyim dedim."

ÇOCUKLAR ÇOK BEĞENDİ

Bayrak göndere çekildikten sonra İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı sonrası çocuklarla konuşan Başkan Erdoğan göndere çekilen bayrağı sorduğunda çocuklar hep bir ağızdan 'Çok güzel' dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 101. yıldönümünde göndere çekilen devasa Türk Bayrağı İstanbul'un birçok noktasından da görülebilecek. 111 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en uzun bayrak direğinin alt çapı 335 santimetre, üst çapı 75 santimetre. İnşa edilen direğin tabanı için 32 ton demir, 240 metreküp beton kullanıldı.

İSTANBUL'UN YENİ SİMGESİ

Çamlıca Camii'nde cuma namazının ardından cemaate seslenen Erdoğan, koronavirüs tedbirlerine uyulmasını istedi. Erdoğan, 'Bir kardeşiniz olarak ricam şudur; aldığımız kararların tedbirlerin tek se- bebi ülkemizi yönetiyorsak bu belayı nasıl def ederiz bunun için' dedi.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı