• $7,1685
  • €8,7302
  • 414.042
  • 1483.02
22 Şubat 2021 Pazartesi 09:49 | Son Güncelleme:

1 kilometre hız farkıyla yediği 288 TL'lik cezaya itiraz etti: Mahkeme 'hata payı' gerekçesiyle cezayı iptal etti

1 kilometre hız farkıyla yediği 288 TL'lik cezaya itiraz etti: Mahkeme 'hata payı' gerekçesiyle cezayı iptal etti
DHA

Hız sınırının 82 kilometre olduğu yola 91 kilometre hızla girdiği gerekçesiyle 288 TL idari para cezası kesilen sürücü Sinan Saltık, cezaya itiraz için hukuki mücadele başlattı. İtirazı değerlendiren mahkeme, anılan yerde yasal hız sınırının 82 kilometre ve yüzde 10'luk pay ile birlikte azami 90 kilometre olduğu, Saltık'ın ise 91 kilometre hızla ihlal ettiği ancak aradaki 1 kilometrelik farkın hata payı içinde kaldığı gerekçesiyle cezayı iptal etti.

Bingöl'den Genç ilçesine giden Sinan Saltık, kullandığı 1984 model otomobiliyle saatte 91 kilometre hızla radara yakalandı. Saltık'a kesilen 288 TL'lik ceza tebliğ edildi. Saltık, yaptığı araştırma sonucu aldığı cezaya itiraz için hukuk mücadelesi başlattı.

DHA'da yer alan habere göre, Saltık'ın başvurusunu değerlendiren Sulh Ceza Hakimliği, itirazı karara bağladı.

Mahkeme, "İtiraz konu ihlali incelendiğinde, anılan yerde yasal hız sınırının 82 kilometre ve yüzde 10'luk pay ile birlikte azami 90 kilometre olduğu, itiraz eden şahsın 91 kilometre hız ile ihlal ettiği, aradaki 1 kilometrelik fark dikkate alındığında bu hususun hız cihazının mekanik olması nedeniyle hata payı içerisinde kalabileceği, bu nedenle itiraza konu tutanağın hakkaniyete aykırı olacağı değerlendirilmiştir" kararını verdi.

"HAKKIMI SAVUNDUM VE ADALET YERİNİ BULDU"

Mahkeme sonucunu memnuniyetle karşıladığını kaydeden Sinan Satık, "12 Ekim 2020'de Bingöl'den Genç ilçesine geliyordum. Radara yakalanmışım. 82 kilometre hız sınırı olan yola 91 kilometre hızla girmişim. Bu durumda 288 TL idari para cezası kesildi. Bu durum beni rahatsız etti. Çünkü hız sınırlarında yüzde 10'luk aşım hakkım varken neden bu cezayı ödeyeyim dedim." açıklamasında bulundu.

Satık, "Normalde en fazla 90.2 kilometre hızla girmem gerekirken ben 91 kilometre ile girmişim. Bu durumda da 0,8 kilometre hız aşım yapmışım. Yasal hakkımı aradım. Cezaya itiraz ettim. Daha öncesinden alınan emsal kararlara baktım. Benzer kararlar olduğunu gördüm. Ceza geldikten 10 gün kadar sonra 23 Ekim'de dilekçe yazıp itiraz ettim. 12 Şubat'ta mahkeme sonuçlandı. Mahkemeden lehime karar çıktı. Hakkımı savundum ve adalet yerini buldu. Ödemiş olduğum cezayı geri aldım" dedi.


Haberin Özeti

Hız sınırının 82 km/s olduğu yola 91 km/s hızla girdiği gerekçesiyle 288 TL idari para cezası kesilen sürücü Sinan Saltık, cezaya itiraz için hukuki mücadele başlattı.

DETAY
• İtirazı değerlendiren mahkeme, anılan yerde yasal hız sınırının 82 km/s ve yüzde 10'luk pay ile birlikte azami 90 km/s olduğu, Saltık'ın ise 91 km/s hızla ihlal ettiği ancak aradaki 1 km/s'lik farkın hata payı içinde kaldığı gerekçesiyle cezayı iptal etti.
<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü