İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5867
  • 5.3717
  • 190.86
  • 101.891
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Bir kadın korktu, bir genç kız öldü 

Vahşette şok gelişme! Cinayete yardım eden Fatih Gökçe’nin, 4 ay önce eski sevgilisine tecavüz ettiği ortaya çıktı. Yaşadıklarını AKŞAM’a anlatan N.A.’nın, korkudan şikayetçi olmadığı belirlendi.

x

SONER KAN-ADANA

TÜRKİYE'Yİ ayağa kaldıran Özgecan Aslan cinayetinin perde arkasına AKŞAM ulaştı. Yaklaşık 4 ay önce 23 yaşındaki N.A., bir dönem sevgili olduğu ve cinayete yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanan Fatih Gökçe ile bir kafede buluştu. İddiaya göre; Gökçe, eski sevgilisinin içeceğine uyku ilacı attı. Genç kız kendinden geçince Fatih Gökçe, planını devreye soktu. Gökçe, önce N.A.’yi sahil kenarındaki bir eve götürdü, ardından da tecavüz etti. 18 yaşındayken Fatma T. adlı bir kadınla evlenip boşanan ve bu evliliğinden bir de kız çocuğu olan Gökçe, yaklaşık 1.5 ay boyunca N.A.’yı zorla alıkoydu. Aynı zamanda da TIR şoförlüğü yapan Gökçe, iş icabı uzun yola gidince de N.A., komşusunun telefonundan ailesine ulaştı, ardından da aldığı borç parayla kaçıp, Tarsus’taki ailesinin yanına sığındı. Ancak genç kız, korktuğu için polise gidemedi. Daha önce ‘kayıp’ başvurusunda bulunan ve sonrasında da kızlarını Fatih Gökçe’nin kaçırdığı yönünde şikayetçi olan N.A.’nın ailesi de, bir başka iddiaya göre de baskı ve tehditler üzerine bu şikayetinden vazgeçti. Olayın şokunu hâlâ üzerinden atamayan N.A. yaşadıklarını sadece AKŞAM'a anlattı.   

BANA TECAVÜZ ETTİ 

Benimle evleneceğini söylüyordu. Ama ‘vitiligo’ yani güneşe çıkamama hastalığı olan 5 yaşında kızı vardı. Ona bakıcılık yapmamı istiyordu. Beni 1.5 ay boyunca o evde alıkoydu. Bana zorla sahip olup, tecavüz etti. Gökçe’nin TIR ile uzun yola gitmesini fırsat bilip evden kaçtığını da anlatan N.A., vahşi bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın yaşadıklarının kendisini de sarstığını anlattı. ‘Neden şikayetçi olmadın?’ şeklindeki soruya da N.A., “Korktum. Adımın çıkmasını istemedim. Ben onu Allah’a havale ediyorum" cevabını verdi. 

ABD: Şiddetle kınıyoruz 

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Özgecan Aslan'ın ölümü ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, "Özgecan Aslan'ın ölümünden derin üzüntü duyuyor; bu çirkin cinayeti ve dünya çapında kadınlara yönelik şiddeti güçlü şekilde kınıyoruz" denildi. 

Meleklerin kanatları kırılmasın!

Hakkı KURBAN / ANKARA

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın hunharca katledilmesinin yarattığı infial tüm toplumu sararken, hükümet de Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı’nı 60 kişilik ekibin katılımıyla güncelliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan son Bakanlar Kurulu toplantısında, 2012-2015 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eylem Planı değerlendirildi. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve kadın araştırma merkezleri bu süreçte büyük rol üstlenecek. Adalet'ten İçişleri'ne, Dışişleri'nden Milli Savunma'ya kadar çok sayıda bakanlığın yanı sıra, YÖK, RTÜK, Diyanet gibi kurumlar, üniversiteler ve STK'ların temsilcilerinden oluşan komite, Özgecan Aslan'ın katledilmesi dahil son dönemde yaşanan olayları değerlendirerek atılacak adımlar konusunda tavsiyelerini hükümete sunacak.  

Gizem'in katiline de 'iyi hâl'den 50 yıl

7 Eylül 2013'te Deniz Boyraz, askerken izine gelip, Gizem Tunç ve onun sevgilisi Murat Erdoğan'ı, dedesine ait bağ evinde öldürmüştü. Boyraz, delil bırakmamak için Gizem'in ellerini kesmişti. 2 kez ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı davada Boyraz, 'duruşmadaki iyi hâli' gözetilerek 50 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Turist tacizcisine 'saygın' indirim! 

Türkiye Özgecan Aslan'a ağlarken Japon turiste taciz davasında karar çıktı. Diyarbakır- Muş karayolunda 2011'de aracına aldığı Japon turist A.I.’ye cinsel saldırıda bulunan İ.K. önce gözaltına alınmış sonra da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan son duruşmada savcı, İ.K. hakkında cinsel saldırıdan 7 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcının bu talebini kabul eden mahkeme İ.K.’yı 2 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ancak duruşmadaki 'saygın tutumu' için cezayı 1 yıl 8 aya indirdi.  Ayrıca sanığın suç işlemeyeceğine kanaat getirilecek cezanın hükmünün açıklanmasını da erteledi. 

Adı Beyoğlu'nda yaşatılacak

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sütlüce'de yapımı tamamlanan semt konağına, "Özgecan Aslan" adının verildiğini söyledi. Açılışta konuşan Demircan, Özgecan Aslan'ın öldürülmesinden büyük üzüntü duyduklarını ve olayı lanetlediklerini ifade ederek, "O herkesin ailesinden biriydi. Kimimizin kardeşi, kimimizin çocuğu, kimimizin talebesi, hepimizin geleceği... Bu hadiseye duyarsız kalamayız. Bugün ve bugünden sonra bu olayı bir ibret anıtı gibi yanımızda taşımalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

'36 yıl' idamdan daha etkili ceza

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, gazetecilerin, idam cezası tartışmalarıyla ilgili sorularını cevapladı. Özgecan cinayetinden sonra yaşanan tartışmaları Bakanlar Kurulu’nda ele aldıklarını belirten Bozkır, “İdam yerine AB ülkelerinde ağırlaştırılmış müebbet cezası uygulanmaktadır. Bence idam cezasından daha etkili bir yöntemdir. Bu da 36 yıla tekabüldür” dedi. 

Soyadımızdan utanıyoruz

Özgecan Aslan'ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken'in amcası Behzat Altındöken gazetecilere yaptığı açıklamada “Babasını iki defa bıçaklamıştı, annesini her gün dövüyordu. Trafik kazası geçirmişti, o günden sonra hayır görmedi. Zaten biz onlarla görüşmüyorduk. Bu soyadını taşımaktan utanıyoruz. Çok zor bir durum, utanıyoruz. 70-80 yıllık bir soyad... Yazık, sülalede bir tane kötü insan yok" dedi.

Evlendiğim güne lanet olsun

Özgecan Aslan’ın katil zanlısı Suphi Altındöken'in eşi Neslihan Altındöken, "Evlendiğim güne lanet olsun" dedi. Eşi Suphi'nin hayatı kendisine zehir ettiğini, açtığı boşanma davasını tehditle geri çektirdiğini anlatan Altındöken, "Allah onun belasını versin, onun en ağır cezaya çarptırılmasını istiyorum" dedi. 3 yaşındaki oğlu ile yakınlarının yanına sığınan Neslihan Altındöken, o geceyi anlattı: Eve girer girmez lavaboya giderek elini yüzünü yıkadı. Yüzünde tırnak izleri vardı. Ne olduğunu sorduğumda, kavga ettiğini söyledi. Hem Özgecan'ın hem de bizim hayatımızı bitirdi. Lanetler olsun ona! 

"Suç işlemeye teşvik ediyor"

Katledildikten sonra cesedi yakılan Özgecan Aslan'ın ardından "Siz de mini eteği giyip, soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın" şeklinde tweet atan Nihat Doğan hakkında Avukat Rahim Kurt İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, “Doğan, bu tweet ile sanki cinayet kurbanı Özgecan Aslan mini etek giydiği için bıçaklanıp tecavüz edilip yakılması normalmiş gibi bir tavır sergilemiştir” denildi. Doğan hakkında ‘Suç işlemeye tahrik ve teşvik’, suçundan dava açılması istenildi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Tamamen yerli ve milli olarak üretilen Elektromanyetik Fırlatma Sistemi ŞAHİ209´un saha testlerine b

Elektromanyetik Fırlatma Sistemi ŞAHİ209´un testlerine başlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sabahları uyanamayanları yataktan kaldıracak 11 öneri

Ünlü yıldızların gençlik halleri

En Çok Okunanlar