• $7,8621
  • €9,3139
  • 484.857
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 03:39 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk uyardı! 'Grip salgını gelmeden vakaları azaltmalıyız'

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk uyardı! 'Grip salgını gelmeden vakaları azaltmalıyız'

Yaşlılarda ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde gribin öldürücü olduğunu vurgulayan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Öztürk uyardı: “Kovid vakalarını kasıma kadar azaltmalıyız ki, sağlık sistemimiz kaliteli hizmet verebilsin.”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, normalleşmeyle birlikte artan vakaları değerlendirdi: “Kasımdan itibaren mevsimsel grip dönemi başlayacak. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda grip ölümcül olabiliyor. Vakaların o zamana kadar anlamlı şekilde azaltmalıyız ki, sağlık sistemimiz hastalarımıza kaliteli hizmet verebilsin. İkisi de birbirine benzeyen öldürücü iki hastalık. Astımlılar var, solunum yolu rahatsızlığı olanlar var, bunların hastalıkları Kasım sonu alevlenmeye başlıyor ve aralık-ocak-şubat-mart-nisan dönemlerinde bu tip hastalarda yoğun bir artış yaşanıyor.” “Maske, mesafe, hijyen kuralına titizlikle uyulmalı. Bu yığılmaları önlemek için risk grubunda olan kişiler, Pnömokok aşılarını mutlaka olmalı.

AŞILARINIZI YAPTIRIN

“Ekimin ilk haftalarında da grip aşılarınızı yaptırın. Temmuz ya da ağustosta iyi bir konumda olma garantimiz yok. Vakaları bizim çok gerimizde olan ülkeler, şu an önümüzde. Günlük vakalarda 1600’lü rakamlara ulaştık. Yeni normale geçiş sürecinde kurallara tam olarak uysaydık bugün rakamlar çok daha aşağılarda olacaktı. Projeksiyonlar, 500’ün altına ineceğimizi gösteriyordu. Bir kişinin bile maskeli olması bulaşma riskini azaltıyor.”

SEL YA DA SİVRİSİNEKLE BULAŞMAZ

Virüsün bulaşma yolunun solunum yolları ile olduğunu ve damlacık yoluyla gerçekleştiğini söyleyen Prof. Dr. Recep Öztürk, geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel felaketlerinin Kovid-19 salgınına direkt bir etkisinin olmayacağını da söyledi. Sivrisinekler yoluyla da Kovid-19 bulaşamayacağını vurgulayan Öztürk, “Sivrisineklerle bu hastalığın bulaşması mümkün değil. Çünkü bu, havadan bulaşan bir virüs” dedi. 

Editör: Eda Cabul <a href='#0'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Galatasaray - Alanyaspor maç yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Atılan çöpler nehir debisi düşünce ortaya çıktı