• $8,0918
  • €9,5621
  • 494.964
  • 1144.45
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Temmuz 2020 Perşembe 08:01 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel uyardı: Koronayı atlatan yine yakalanabilir!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel uyardı: Koronayı atlatan yine yakalanabilir!
- SONER KAN

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronaya yakalanıp iyileşenleri ve ayakta atlatanları uyardı: “Hastalığa ikinci kez yakalananın koronayı daha ağır geçirebileceği yönünde olgular var.”

İngiliz bilim adamları, koronavirüs salgınına karşı bağışıklığın geçici olduğunu, insanların tıpkı grip gibi sürekli Kovid-19’a yakalanabileceğini açıkladı. Bu iddia Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer’in açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı. Başer sosyal medya hesabından 1.5 ay önce hafif semptomlarla Kovid-19 geçiren bir meslektaşının, bu kez ağır seyirli olarak hastaneye kaldırıldığını söyledi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel ‘Korona geçiren yeniden virüse yakalanır mı?’ sorusunu AKŞAM’a değerlendirdi: “Bu vakada bağışıklık söz konusu olmamış. Kişi, hastalığı bir kez geçirmiş ama ikincisinde daha da ağır semptomlar göstermiş. Demek ki, hastalığa karşı edindiği bağışıklık onu çok fazla koruyamamış.”

AŞI ZORUNLU OLABİLİR

“Bu bağışıklık uzun süreli olmamış. Hastalığı atlatanın, virüse ikinci kez yakalandığında daha da ağır geçirebileceği yönünde olgular mevcut. Yani bağışıklılığa güvenmemek gerekiyor. Aynı gripte olduğu gibi bu virüse karşı da her yıl aşı yaptırmak zorunda kalabiliriz.”

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ise aşı çalışmalarıyla ilgili “Kendi üniversitelerimizde 12 aşı çalışması var. Bunlar klinik safhada. Beşi fare deneyi aşamasında” dedi.

<p>İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, krizin patlak vermesinin ardından yargı sürecini bekleyece

İYİ Parti'de kritik hafta... Akşener, Özdağ için karar verecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sağlık Bakanı Koca başkanlığında İstanbul'daki salgınla mücadele çalışmaları değerlendirildi

''Dünyanın en büyük insan zinciri'' İstanbul'dan geçiyor