• $8,3391
  • €9,7371
  • 501.469
  • 1112.1
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Ekim 2020 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Sıfır kan grubu rehavete kapılmasın

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: Sıfır kan grubu rehavete kapılmasın
- BÜLENT ŞANLIKAN

Kan grubu sıfır olanların virüse yakalanma riskinin daha düşük olduğu iddiasını değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Kara, “Risk 1'in altında. Rehavete kapılmayın” diyerek uyardı: “Çalışmalarda ihtimal var ancak bu ‘hastalanmayacaklar' anlamına gelmez.”

Danimarka ve Kanada’da yapılan iki araştırma, kan grubu “0” olan kişilerin koronavirüse yakalanma ve hastalığı ağır geçirme riskinin daha az olabileceğini gösterdi. AKŞAM’a konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bu tarz çalışmaları baz alarak ‘0’ kan grubu olan vatandaşlarının kesinlikle rehavete kapılmamaları konusunda uyarıda bulundu:

‘ORAN DAHA DÜŞÜK’

“Bu yayınların gösterdiği; sıfır kan grubu olanların biraz daha az hastalığa yakalanma ihtimalinin varlığı. Ancak bu ‘sıfır kan grubu hastalanmıyor’ anlamına gelmez. İspanya ve İtalya’da da ağır hastaların genleri araştırıldı. 3’üncü kromozomda, virüs ile akciğerlerdeki hücrelerin yapılarıyla bir bağlantı görüldü. Belirli bir değişikliği olanların hastalığı daha ağır geçirdiği tespit edildi. Başka bir bulgu da 9’uncu yani kan gruplarını belirleyen kromozomda ortaya çıktı. Buna göre ‘A’ grubu hastalığı 1.45 kat daha ağır geçiriyor. ‘0’ grubunun riski ise 0.65 olduğu görüldü. Bu çalışma tamamen korunma değil riskin daha düşük olduğunu gösteriyor. Tedbirlerden ödün verilmemeli.”

<p>Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, Fra

Karikatür küstahlığına vatandaşlar böyle yanıt verdi: Fransa'nın katliamlarını konsolosluğa yansıttılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ünlülerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı paylaşımları

Düzce'de ağlara takılan 15 kilogramlık levrek şaşırttı