• $8,091
  • €9,7053
  • 456.21
  • 1407.21
15 Ocak 2021 Cuma 22:43 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: 7-8 ayda bir aşılanabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara: 7-8 ayda bir aşılanabiliriz

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, virüsün grip gibi bir hastalığa dönüşmesi durumunda Kovid aşılarının 7-8 ayda bir tekrarlanması gerektiğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısının zaman içinde tekrarlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bazı hastalıklarda hücresel cevabın istenilen düzeyde olmadığını belirten Kara, “Böyle durumlarda da aralıklı olarak o aşıyı tekrar olmamız gerekiyor. Bunun en güzel örneği tetanoz, difteri” dedi. Prof. Kara, bazı hastalıklarda aşıların tekrarlanması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

TEK DOZ YETERLİ GİBİ

“Biz mevsimsel koronavirüslere karşı her sene tekrar hassas hale gelip hastalanabiliyoruz. Aşıyla antikor oluşturuyoruz ancak bu zamanla azabilir. Virüs bir değişime uğramazsa 7-8 ayda bir ya da yılda bir kez aşılanmamız gerekebilir. Ancak gripteki gibi değişiklik gösterirse, o zaman da yeni gelişen tipe bakmamız lazım. Tamamen farklı yapıda ise gripte olduğu gibi her yıl aşılanmak gerekir. Şu an tek doz yetecek gibi görünüyor.”  

SEMPTOMSUZ KOVİD OLAN DA SIRADA

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Bu hızla giderse 1 hafta içinde sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlanır” diyerek şunları kaydetti: “Semptom göstermeden koronavirüs geçirenler de aşılanacak. Toplu aşılamalarda, antikor ya da PCR taraması yapılmaz. Uygun olan kişilerden sırası gelenler aşılarını olacaktır.”

<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı

Çanakkale'de sahil ve parklar halka kapatıldı