• $7,4215
  • €8,956
  • 409.459
  • 1538.04
18 Şubat 2021 Perşembe 12:25 | Son Güncelleme:

Bilim Kurulu üyesi: Aşımız etkili ve sonuçlarının da olumlu yönde olduğunu görüyoruz

Bilim Kurulu üyesi: Aşımız etkili ve sonuçlarının da olumlu yönde olduğunu görüyoruz

Aşılamanın etkisiyle dünya genelinde vaka sayılarındaki düşüş devam ediyor. DSÖ'den paylaşılan bir haftalık verilere göre, yeni vakalarda yüzde 16, ölümlerde ise yüzde 10 düşüş yaşandığı açıklandı. Peki Türkiye'de son durum ne? Bilim Kurulu üyesi açıkladı.

İngiltere'den yapılan açıklamada aşılamanın özellikle ülkedeki yaşlılarda ölüm oranını azalttığı belirtildi. Ölüm oranlarına ilişkin 20-64 yaş grubunda yüzde 47, 65-79 yaş grubunda ise yüzde 51 olarak azalma gözlendiği açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'den yapılan açıklamada ise geçen hafta yeni COVID-19 vakalarının yüzde 16 azalarak 2.7 milyona indiği, ölümlerin de yüzde 10 azalarak 81 bin olduğu ifade edildi.

"AŞI İŞE YARADI"

Hürriyet'te yer alan habere göre, Prof. Dr. Sema Kultufan Turan Türkiye'deki duruma ilişkin şu bilgileri verdi;

"İngiltere'deki son açıklamalar ileri yaş grubunda aşılama sonrası ölüm oranlarının azaldığını, aşıların özellikle bu grupta ölümü azaltmak açısından yararını gösterdi. Bizde şu ana kadar 5 milyondan fazla kişi aşılandı. Son aylarda hastaneye başvuruların azalmasında hem tedbirlerin hem de aşının etkisi olduğu düşünülüyor. Bu nedenle şu an kullanmış olduğumuz aşının devamlılığının sağlanması, halkımız için çok yararlı olacaktır. Aşımız etkili ve sonuçlarının da olumlu yönde olduğunu görüyoruz."

"15-20 MİLYONU AŞTIĞINDA RAHATLAYACAĞIZ"

Prof. Dr. Levent Akın ise, "Şu anda aşılama oranı 5 milyonu buldu. Bu rakam 15-20 milyonu aştığı zaman rahatladığımızı göreceğiz. Eldeki araştırma sonuçları Sinovac aşısının işe yaradığı konusunda önemli bilgi veriyor." ifadelerini kullandı.

DSÖ'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen hafta yeni vakaların yüzde 16 azalarak 2.7 milyona indiğini, ölümlerin de yüzde 10 azalarak 81 bin olduğunu açıkladı. DSÖ'nün dünya üzerinde belirlediği altı bölgeden beşinde iki haneli rakamlardan oluşan bir azalma olduğu, sadece Doğu Akdeniz bölgesinde yüzde 7'lik bir artış yaşandığı kaydedildi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, "4 Ocak haftasında 5 milyondan fazla vaka bildirilirken, bu sayı 8 Şubat'ta başlayan haftada 2.6 milyona kadar, neredeyse yarı yarıya düştü" dedi.

İNGİLTERE'DE OLUMLU GELİŞME

Guardian gazetesinin yaptığı analize göre de İngiltere'de COVID-19'dan ölümler, en yaşlıların üçte birinin aşılanmaya başladığı 24 Ocak'tan bu yana 80 yaş ve üzerindekilerde yüzde 62 düştü. Ölümlerdeki düşüş 20-64 yaş arasında yüzde 47, 65-79 arasında yüzde 51 oldu. İngiltere'de 15.5 milyon kişiye ilk doz aşı yapıldı.


Haberin Özeti

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Türkiye'nin aşılama çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

• "Aşılanan kişi sayısı 15-20 milyonu aştığı zaman rahatladığımızı göreceğiz."
• "Eldeki araştırma sonuçları, Sinovac aşısının işe yaradığı konusunda önemli bilgi veriyor."
<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi