29 Ağustos 2021 Pazar 18:22 | Son Güncelleme:

Berkin Elvan olayı nedir, davasında son durum ne? Berkin Elvan kimdir, kaç yaşında öldü?

Berkin Elvan olayı nedir, davasında son durum ne" Berkin Elvan kimdir, kaç yaşında öldü"

Berkin Elvan, Gazi Mezarlığı'ndaki mezarı başında bir çok sevenleri tarafından anıldı. Sosyal medya üzerinde çok konuşulan isimler arasında yer alan Berkin Elvan'ın hayatı ve ölüm nedeni araştırılmaya başlandı. Gezi Parkı olayları sırasında yaşadığı talihsiz olay yüzünden 15 yaşında hayatını kaybeden "Berkin Elvan kimdir, kaç yaşında öldü? Berkin Elvan olayı nedir, davasında son durum nedir?" soruların yanıtları haberimizde.

Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri sırasında gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle yaşamını yitirmişti. Ailesi ve sevenleri tarafından Şişli, Feriköy'deki mezarı başında anılan Berkin Elvan'ın hayatı ve yaşadıkları olayın detayları sosyal medya üzerinde yine gündem oldu. Peki Berkin Elvan kimdir, kaç yaşında öldü? Berkin Elvan olayı nedir, davasında son durum nedir?

BERKİN ELVAN OLAYI NEDİR?

Gezi Parkı olayları sırasında başına gaz kapsülü isabet eden Berkin Elvan, 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetti.

269 gün komada kalan Berkin, bu süreçte 45 kilodan 16 kiloya düşmüş, 8 Mart'ta kalbi durmuş ve 20 dakika çalıştırılamamıştı.

BEKİN ELVAN KİMDİR?

Berkin Elvan, 5 Ocak 1999 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Haziran 2013 yılında gerçekleşen Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Berkin Elvan, başına gaz kapsülü isabetmesi sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Berkin Elvan'ın yaralanmasına ilişkin süren soruşturmada 12 Mart 2014 tarihinde 4 polis memuru ifade verdi ve toplamda 18 polis ifade vermişti. Olay gününe ilişkin kamera kayıtları 17 Nisan 2014 tarihinde ortaya çıktı. Berkin Elvan soruşturmasına beşinci savcı olarak atanan Mehmet Selim Kiraz, İstanbul Adliyesinde bulunan odasında yaşanan rehin alma olayı ardından DHKP-C üyeleri tarafından öldürülmüştü.Şişli'nin Okmeydanı semtindeki bir cemevinde düzenlenen törenle Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

BERKİN ELVAN DAVASINDA SON GELİŞME!

Berkin Elvan davasında polis memuruna 16 yıl 8 ay hapis cezası!

Berkin Elvan'ın, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanması ve bir süre sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesine ilişkin yargılanan tutuksuz sanık polis memuru F.D. "olası kasıtla kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka bir ilde bulunan tutuksuz sanık F. D. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Berkin Elvan'ın ailesinden müdahiller anne Gülsüm Elvan, baba Sami Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan'ın yanı sıra taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu. Bazı CHP, HDP ve TİP milletvekilleriyle çok sayıda izleyici de duruşmayı takip etti.

Mahkeme heyeti, müdahiller, sanık ve taraf avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasının ardından kararını açıkladı.

Heyet, sanık F.D.'yi "olası kasıtla kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da getirildi.

  • Berkin Elvan kimdir
  • Berkin Elvan kaç yaşında öldü
  • Berkin Elvan olayı nedir
  • Berkin Elvan davasında son durum nedir
<p class='MsoNormal'>İstanbul Galata Üniversitesi  Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan İçişleri

'Siyasi cinayetler' manipülasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı