• $7,6437
  • €8,913
  • 457.825
  • 1119.56
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:55 | Son Güncelleme:

Bekçilerin Ankara'da bir aileye karşı aşırı güç kullandığı iddialarına ilişkin açıklama

Bekçilerin Ankara'da bir aileye karşı aşırı güç kullandığı iddialarına ilişkin açıklama
AA

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Etimesgut'da bekçilerin bir aileye karşı aşırı güç kullandığını iddia etmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, Etimesgut'da bekçilerin bir aileye karşı aşırı güç kullandığını iddia etmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklama yaparak söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

AA'nın aktardığı habere göre, Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bir siyasi parti il başkanının, Etimesgut'ta çarşı ve mahalle bekçilerinin bir aileye karşı aşırı güç kullandığı ve kötü muamelede bulunduğuna ilişkin sosyal medyadan "gerçek dışı" paylaşımlar yaptığı belirtildi.

17 Mayıs 2020 tarihinde saat 22.00 sıralarında sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle ikametine girmesi yönünde bekçiler tarafından uyarılan S.K. adlı vatandaşın tüm ikazlara rağmen ikametine girmemekte direndiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Aynı siyasi partinin ilçe yönetim kurulu üyesi ve kişinin babası olan Ü.K. ile diğer aile fertleri olaya sonradan müdahil olarak görevli memurlara mukavemet ve hakarette bulunmuş, kişinin kardeşi H.K. ise çarşı ve mahalle bekçimizin boynunu sıkmak suretiyle fiziki saldırı gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen saldırının şiddet ve yoğunluğunun artması üzerine takviye personel talep edilmiş, kişiler göz yaşartıcı gaz dahil olmak üzere kademeli ve orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilmiştir."

KİŞİLERE "BASİT TIBBİ MÜDAHALE İLE GİDERİLEBİLİR" ŞEKLİNDE DOKTOR RAPORU VERİLDİ

Cumhuriyet savcısının talimatıyla doktor raporları alındıktan sonra polis merkezine getirilen kişilerin barodan görevlendirilen müdafi huzurunda "Görevi Yaptırmamak için Direnme, Görevli Memura Mukavemet ve Hakaret" suçlarından ifadelerinin alındığı bildirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Basit tıbbi müdahale ile giderilebilir' şeklinde doktor raporu verilen kişilerden Ü.K, Z.K. ve S.K. ifadelerinin ardından polis merkezinden salıverilmiş, görevli memura fiziki saldırıda bulunan H.K. ise 18 Mayıs 2020 tarihinde mevcutlu olarak çıkarıldığı adli mercilerce adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Gerçeği yansıtmayan bu tür paylaşımlara itibar edilmemelidir."

Ankara Emniyet Müdürlüğü, fiziki saldırıya uğrayan bekçinin fotoğraflarını da paylaştı.

<p>İstanbul'da 120 kilometre hızla gidip makas atan hafriyat kamyonu sürücüsü kameraya yansıdı.</p>

Hafriyatıyla korkuttu: 120 kilometre hızla gitmesine rağmen kamyona yetişemedi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Prens Harry ve Meghan Markle ''oy verin'' çağrısı yaptı... İngiliz medyası tepki gösterdi

Sonbaharda yetişen balkon çiçekleri