• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
23 Ağustos 2021 Pazartesi 21:49 | Son Güncelleme:

BBC özür diledi, CHP'den çıt yok

BBC özür diledi, CHP'den çıt yok

Yalanı ortaya çıktı! Asırlık partiyi ne hale düşürdü. İngiltere Savunma Bakanı'nın makalesini çarpıtarak Türkiye'de Afgan toplanma merkezi kurulacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösterildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İngiliz basınında yer alan bazı haberleri teyit etmeden "Türkiye mülteci merkezi olacak" iddiasında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun resmi olmayan kaynaklar üzerinden söylemiş olduğu sözleri Dışişleri Bakanlığı yalanladı.

RESMİ BİR TALEP YOK

Dışişleri Bakanlığı, İngiltere basınında Afgan sığınmacılar için üçüncü ülkelerde kurulacak iltica merkezleri planları bağlamında Türkiye'ye ilişkin atıf yapılmasına yönelik, "Bugüne kadar hiçbir ülkeden tarafımıza iletilmiş bu yönde resmi bir talep bulunmamaktadır. Bu yönde bir talep iletilse dahi bunu kabul etmemiz mümkün değildir" ifadesini kullandı.

DURUMLARI ÜZÜCÜ

Kılıçdaroğlu'na tepki gösteren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İngiltere Savunma Bakanı'nın kaleme aldığı yazıda Türkiye'nin ismi bile geçmiyor. Okumaktan aciz birilerinin elinde kullanışlı sosyal medya şaklabanına dönen Kılıçdaroğlu'nun asırlık partiyi düşürdüğü durum üzücü" dedi.

BBC hatasını kabul etti, kamuoyu Kılıçdaroğlu'ndan özür bekliyor.

BBC'DEN DÜZELTME: ATIF HATASI YAPTIK

BBC Türkçe servisi, İngiltere Savunma Bakanı Wallace'ın makalesini aktardığı haberiyle ilgili 'atıf hatası' yaptıklarını açıkladı. Wallace'ın yazısında 'Türkiye' ifadesinin geçmediğini belirten BBC, "Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı'na ait ifadeler olmadığını, İngiltere'nin Türkiye ve Pakistan'ı düşündüğüne ilişkin niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış bir bilgi olduğunu, haberde ise sehven bakana atfen aktarıldığını belirtiriz" açıklamasını yaptı.

YALAN TERÖRÜNE EN GÜZEL ÖRNEK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İngiltere Savunma Bakanı Wallace'ın makalesinden yaptığı alıntılarla CHP'lilerin çarpıtmalarını deşifre etti.

Kılıçdaroğlu'na bir tepki de İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Altun'un ifadeleri şöyle: "Dün gece bir kez daha hepimizi şaşkına çeviren bir olay yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'yalan terörü' dediği dezenformasyonun ne denli yıkıcı ve yanıltıcı olabileceğini bir kere daha gördük."

TÜRKİYE ADI GEÇMİYOR

"Ne oldu, gelin hep birlikte bakalım. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, Mail On Sunday için Afganistan ile ilgili bir makale kaleme aldı. Makalede 'We will establish a series of processing hubs across the region outside Afghanistan for those Afghans we have an obligation to bring to this country' ifadesi geçiyordu. Yani Wallace, makalesinde 'İngiltere'ye getirmekle yükümlü olduğumuz Afganlar için Afganistan dışındaki bölgede bir dizi merkez kuracağız' diye bir cümle kuruyordu. Makalenin hiçbir yerinde 'Türkiye' geçmiyor, ima dahi edilmiyordu."

PAYLAŞIMI SİLDİLER

Altun ardından "Bu yalanı dolaşıma sokan medya kuruluşları yalanlarını ortaya çıkarınca paylaşımlarını sildiler. Milletimize özür borcunuz var. Yalan söylemeyi bırakın. Cumhurbaşkanımızdan öğrenin" paylaşımında bulundu.

KONUŞULMUŞ DEĞİL MÜMKÜN DE DEĞİL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye ve Pakistan'da iltica başvuru merkezi kurulacağı iddiasına ilişkin, "Öyle bir şey konuşulmuş da değil, mümkün de değil" dedi. Bakan Akar, "Basına yansıtıldığının aksine Bakan ne Türkiye ne de Pakistan'dan bahsediyor. Makalede böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi