• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
25 Temmuz 2014 Cuma 09:36 | Son Güncelleme:

Bayram trafiği erken başladı

Bayram trafiği erken başladı

RAMAZAN Bayramı’nı memleketlerinde geçirmek isteyenler, TEM Otoyolu Bolu Gerede ve Yeniçağa gişelerinin önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Yaşanan yoğunluk ve kazalar sonucu 15 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu. İstanbul'da da şu anda trafik adeta durma noktasına geldi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Pazartesi günü başlayacak Ramazan Bayramı öncesinde, tatillerini İstanbul dışında geçirmek isteyenler şimdiden yollara düştü. Gece yola çıkan çok sayıda araç sürücüsü nedeniyle D-100 Karayolu Ankara istikametinde yoğunluk yaşandı; özellikle de Çağlayan mevkiinde trafik durma noktasına geldi. Edirne istikametinde ise bir herhangi bir yoğunluk yaşanmadı.

"YOLA ERKEN ÇIKTIK"

Uzun süredir trafikte olduğunu belirten bir sürücü, "Sivas'a gidiyoruz. Yola erken çıktık; trafiğe takılmayalım diye. Ama uzun süredir trafikteyiz" şeklinde konuştu.

"2 SAATTİR TRAFİKTEYİZ"

Başka bir araç sürücüsü ise, "Yola erken çıktık. Batman'a gidiyoruz. Belki trafik olmaz dedik; ama 2 saattir trafikteyiz" dedi.

BAYRAM KUYRUĞU

Trafik ekipleri Gerede gişelerinin önündeki yoğunluğu azaltmak için araçları Gerede gişelerinden önceki Yeniçağa gişelerine yönlendirdi. Yeniçağa gişelerinin önünde de 15 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşurken zaman zaman meydana gelen trafik kazaları da ulaşımı etkiledi.

Trafik ekipleri maddi hasarlı kazalar nedeniyle araçların yoldan kaldırılmasını sağlayarak yolda bekleyen araçları gişelere doğru yönlendirdi. Trafik yetkilileri TEM Otoyolu'nda yaşanan yoğunluğun hafta sonuna kadar devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

İDO’DAN EK SEFERLER

Bu arada İDO, bugünden itibaren 30 Temmuz Çarşamba gününe kadar uzanan 6 günlük süre içinde birçok hatta ek seferler koydu. Yapılan açıklamada, İDO, 6 günlük sürede yaklaşık 3 bin 550 sefer gerçekleştirerek 3 milyon 160 bin yolcu ve 250 bin araç taşımayı planlıyor.

İSTANBUL'DA TRAFİK DURMA NOKTASINDA

İstanbul'da özellikle boğaz köprülerine giden ana yollar adeta durma noktasına geldi. TEM Avrupa Anadolu geçişinde FSM Köprüsü trafiğk yoğunluğu Altınşehir'den başlıyor. Yaklaşık 20 km'lik yolda araçlar adeta adım adım ilerliyor.

E-5'te ise Avcılar'dan Boğaziçi Köprüsü'ne kadar büyük yoğunluk yaşanıyor.


HELİKOPTER DESTEKLİ BAYRAM DENETİMİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri, bayram öncesi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışında helikopter destekli uygulama gerçekleştirdi. Uygulamada trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, helikopter ile tespit edilerek ceza kesildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekipleri, bayram tatili yolculuğunun başladığı saatlerde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yerini aldı. Helikopter destekli trafik uygulaması gerçekleştiren ekipler, kural ihlallerini cezalandırdı. Köprü üzerinde uçan polis helikopteri, şerit ihlalini köprü çıkışında uygulama yapan ekiplere bildirdi. Kendilerine bildirilen plakalı araçları çeviren trafik ekipleri de sürücülere ceza kesti.

Trafikten Sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, bayram için 3 bin polisle trafikte tedbirler aldıklarını belirterek, “174 motorize ekip, 180 araçlı ekip, 14 radar ekibi ve 80 çekici ile birlikte İstanbul’dan çıkış hareketini takip ediyoruz. Bu yıl diğer yıllara ek olarak helikopterlerden de faydalanıyoruz. Helikopterle ihlalleri tespit edip gerekli cezaları uyguluyoruz” dedi.

2013 yılında bayram sürecinde yaşanan ölümlü kazaların bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında azaldığına dikkat çeken Alper, “Dileğimiz 2014 yılında bu kazaların yaşanmaması. Olası kazaları minimize etmeye çalışıyoruz. Rütbeli personel de dahil olmak üzere kimseye izin yok. Biz bundan gocunmuyoruz, hizmet etmenin zevkini çıkarıyoruz. İnşallah yolcularımız da sevdiklerine kavuşmak için yolun tadını çıkarsınlar, eğlensinler, kısa sürelerde mola verip dinlenme tesislerinde vakit geçirsinler” ifadelerini kullandı.

Ceza kesilen sürücüler ise uygulamaya tepki gösterdi.

BANDIRMA’DA BAYRAM TRAFİĞİ YOĞUNLUĞU

İstanbul feribot hattında artan yolcu trafiği üzerine İDO, 4 olan karşılıklı sefer sayısını 11'e çıkardı.

Balıkesir'in Bandırma İlçesi’ne bayram dolayısıyla İstanbul’dan gelecek olan araç ve yolcu sayısındaki artış dolayısıyla önlemler alındı. Bandırma- İstanbul hattında artan yolcu trafiği üzerine İDO, 4 olan karşılıklı sefer sayısını Bandırma’dan 9’a, İstanbul’dan da 11'e çıkardı. İstanbul’dan saat 07.00’de başlayacak feribot seferleri gece 23.55’e kadar devam edecek. Bayram nedeniyle büyük yoğunluk yaşanan Bandırma-İstanbul arasında günde karşılıklı olarak 14 bin 230 yolcu ve 2 bin 860 da otomobil taşınacak.

<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan kahramanlara veda

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı