• $16,7218
  • €17,4522
  • 965.562
  • 2422.58
25 Şubat 2021 Perşembe 02:59 | Son Güncelleme:

Bayram hediyesi yüzme havuzu

Bayram hediyesi yüzme havuzu

Yıllarca gecekonduları, çöplüğü ve cezaeviyle anılan Mamak, geçmişine sünger çekti. Ekin Mahallesi'nde 6 bin metrekarelik alanda inşa edilen yüzme havuzu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda açılarak, vatandaşlara bayram hediyesi olacak.

Mamak Belediyesi tarafından art arda temeli atılan dev yatırımlar, Mamaklılara sanat, spor ve kültürel faaliyetlerle dolu bir hayatın kapısını aralıyor. Başta gençler olmak üzere tüm mahalle sakinleri tarafından sabırsızlıkla beklenen geçtiğimiz Temmuz ayında temeli atılan Ekin Mahallesi'nde inşa edilen yüzme havuzu yakında kapılarını açacak. 6 bin m2 alanda inşa edilen yüzme havuzu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda açılarak, vatandaşlara bayram hediyesi olacak.

KALICI ESERLER BIRAKIYORUZ

Ekin Mahallesi'nde hayata geçen havuzun yanı sıra Altıağaç ve Misket mahallelerine de yüzme havuzu yapımına başladıklarını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız ve Gençlik ve Spor Bakanımız başta olmak üzere havuzlarımızın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hemşehrilerimize böyle devasa hizmeti sunmamızı nasip eden Cenab-ı Hakk'a şükrediyoruz. Bizler sadece belediyecilik anlamında bildiğimiz işlerin dışında kalıcı ve önemli yatırımlar yaparak farkımızı ortaya koyuyoruz. Mamak Belediyesi olarak kalıcı eserler bırakarak, halkımızın sorunlarına kalıcı çözümler üretecek projelerle vatandaşlarımızın huzuruna çıkıyoruz. Temelini attığımız, açılışını yaptığımız tesislerimiz gibi inşallah önümüzdeki süreçte de yeni temellerini atacak olduğumuz önemli, güzel projelerle, vizyon projelerle hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

GELECEĞE DEĞER KATACAK

Mamak'ta yapımı yüzde 40 seviyelerine ulaşan havuz, adeta yaşam alanı olarak inşa edildi. Komplekste bay ve bayan olmak üzere iki ayrı yarı olimpik yüzme havuzu, bay ve bayanlar için hamam ve sauna,tribün, iki adet fitness alanı, kütüphane, 4 adet etkinlik atölyesi, bay- bayan mescid, iki adet dükkan, basketbol sahası, açık ve kapalı otopark yer alıyor.

SPORA DEV YATIRIM

Cumhuriyet'ten günümüze Başkent'in çöplerinin döküldüğü eski çöplük bölgesi Natoyolu çöplüğü, spor kompleksi oluyor. Bölgeyi yeşillendirerek nefes alınacak alan haline getirmek üzere harekete geçtiklerini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, "Natoyolu Çöplüğü olarak bilinen alanda spor kompleksi çalışmalarımıza başladık. Çok yakında ihalesine çıkacağız" dedi. 44 bin metrekarelik alanda modern bir ortamda spor yapabilme imkânı sunacak olan tesisin projesi tamamlandı, alan hazırlığı tamamlandı. Tesis tamamlandığında 2 adet halı saha, 2 adet basketbol sahası, 2 adet voleybol sahası, 2 adet tenis sahası, yürüme yolu, 3 adet çocuk oyun alanı, 120 araçlık otopark, bisiklet yolu, koşu yoluyla mahalle sakinlerine hizmet verecek. Her bölgenin her kesimin sporla, tesisle buluşmasını sağlayacak olan dev spor kompleksinin yapımı, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak.

AKDERE BİLİM VE SANAT MERKEZİ'NDE SONA DOĞRU

Her yaştan Mamaklı için ortaya koyduğu projeler ve yaptığı tesislerle modern bir yaşamın tüm imkânlarını sunmak için çalışan Mamak Belediyesi, Akdere Mahallesi'nde hayata geçirdiği, modern mimarının en güzel örneği Akdere mahallesinde inşa edilen Akdere Bilim ve Sanat Merkezi'nin yapımı tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleştirilecek tesis ile Mamak kalıcı bir eser daha kazanmış olacak. Mamak'ın geleceğine ve gençliğine hizmet verecek yapımı yüzde altmış seviyesine ulaşan 4 katlı merkezde, kafeterya, yemekhane, elektrik ve mekanik teknik merkezi, çocuk gündüz bakım, ofis, spor salonu, bay – bayan mescit, aile merkezi, derslikler, dükkân, bilgisayar ve yabancı dil eğitim odaları, gençlik merkezi ve kafeteryadan oluşuyor. İnsan odaklı ve 'insana yatırım yapan' yönetim anlayışının en nitelikli örneği olan tesis, tamamlandığında hem kadınlar hem de gençlere hizmet verecek.

4 HAVUZ İLE DÖRT DÖRTLÜK HİZMET

Millet kıraathanelerinden kütüphanelere, bilim ve sanat merkezlerinden parklara kadar pek çok eseri vatandaşların hizmetine sunan Mamak Belediyesi, bu ay itibarıyla yeni açılışlar ve temel atmalar gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Misket Mahallesi'nde 2 bin 528 metrakarelik alanda hafriyat çalışmaları tamamlanan Misket Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, etkinlik salonları, yarı olimpik yüzme havuzu, tribün, ofis, giyinme odaları, duş alanları, teknik alanları, depolar ve mescit bulunuyor.

1667 metrekarelik inşaat alanında hayata geçirilen Altıağaç Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi'nde ise 200 metrekarelik yüzme havuzu, ofis, etkinlik alanları, tribün, teknik alanlar, depolar, giyinme odaları, duş ve mescit yer alıyor. Havuzların tamamlanmasıyla Mamak Belediyesi, 4 havuzu ile dört dörtlük hizmet verecek. Mamak'ın Ankara'nın vitrini olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinin altını çizen Başkan Köse, "Temelini atacağımız yüzme havuzlarımızda geleceğin şampiyonları yetişecek" diye konuştu.

GENÇLİĞE ARALANAN KAPI GENÇLİK MERKEZLERİ

Mamak Belediyesi geçtiğimiz aylarda Zirvekent ve Altınevler Mahallesi'nde temeli atılan gençlik merkezlerinin yapımında hızla ilerliyor.

Her yaştan Mamaklılara hizmet edecek ayrı ayrı yatırımları planlayarak hayata geçirdiklerini kaydeden Belediye Başkanı Murat Köse, "Gençler boş zamanlarını kahve köşelerinde, internet kafelerde, sokak başlarında geçirmek yerine, gençlik merkezlerimize gelerek hoş vakit geçirebilirler. İster spor yapabilir, isterlerse de eğitim alabilirler. Gençlik merkezleri ile Mamak gençliğine yeni bir alternatif sunuyoruz" dedi.

SOSYAL AKTİVİTE SALONU

Zirvekent ve Altınevler Mahallelerinde 2 bin metrekarelik alanda inşa edilen tesis, gelenek ile modernin buluşması olacak. Mamak Belediyesi tarafından planlanan ve içerisinde çok amaçlı salon, sahne, soyunma odası, seminer salonu, el sanatları odası, zeka oyunları odası, kütüphane, mescit ve mutfak bulunan Zirvekent ve Altınevler Gençlik Merkezleri, tamamlandığında gençlerin sosyal aktivite gerçekleştirebilecekleri, spor yapabilecekleri ve ders çalışabilecekleri bir mekan olacak.

TARİH YENİDEN CANLANIYOR

Mamak'ın en önemli sembolleri arasında yer alan Musiki Muallim Mektebi, Mamak Belediyesi tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına kavuşuyor. Mamak Belediye Başkanı Murat Köse'nin seçim vaatlerinden biri olan Musiki Muallim Mektebi'nin restore edilme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Bu kapsamda Başkan Köse, tarihi binada yolculuğa çıkarak incelemelerde bulundu.

YÜZDE 95'İ TAMAMLANDI

Başkan Köse, "Musiki Muallim Mektebimizle ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkararak, estetik dokunuşlarla tarihi yeniden canlandırıyoruz. Mamak'ın hafızası da diyebileceğimiz mektebin şu an son imalatları ile rötuş boyaları ve temizlik çalışmaları yapılıyor. Bu eserleri yaşatmanın yolu, onları işlevsel kılmaktan geçiyor" dedi. Binanın A ve B bloklarında toplam 2400 metrekarelik oturum alanında çalışmalar tamamlandı. A ve B bloklardaki tüm kapı ve pencere doğramaları, ıslak hacimleri yenilendi, iç ve dış cephe boyaları yeniden yapıldı. Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve Hikmet Şimşek Tiyatro Sahnesi'nin koltukları yenilendi sahne bakımı yapıldı. Altın varak boyalar yenilendi. C blok dış cephe boyası yenilendi. E blok ahşap kapı ve pencere doğramaları yenilendi. Restorasyon çalışmalarının yüzde 95 seviyesine geldiğini kaydeden Köse, "Bu tarihlerini gelecek nesillere aktarabilmek ve şehri ziyaret eden insanların, şehrin tarihi yapısı ve dokusuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesi için eski değerlerin korunması ve yaşatılması gerekiyor. Musiki Muallim Mektebi demek, tarih demek, Ankara demek" diye konuştu.

UZAYA AÇILAN KAPI

Restorasyon çalışmalarına geçtiğimiz ağustos ayında başlanan Mamak'ın uzaya açılan kapısı Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi'nin yeniden inşasında yarıya gelindi. Merkezin yangında zarar gören 4 bin 450 metrekarelik alanında yenileme çalışmaları hızla devam ediyor. Çelik imalatlarının yapımı yüzde altmış seviyesine ulaşan merkezin planetarium kubbelerinin imalatı tamamlandı. Belediye Başkanı Murat Köse, "Eğlenceyi ve bilgiyi aynı anda sunan merkezimizi yeniden inşa ederek, daha güçlü bir şekilde donatıyoruz" dedi.

LAVANTALAR GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Gökçeyurt'ta bulunan 24 dönümlük alanda 19 bin lavantanın dikimini gerçekleştiren belediye, Üreğil Millet Bahçesi'nde 15 dönümlük alana da 11 bin lavanta dikimi gerçekleştirdi.

TARIMIN MERKEZİ

Mamak Belediyesi'nin kırsal turizmi canlandırmak amacıyla Gökçeyurt Mahallesi'nde hayata geçirdiği Ekoköy Projesi gelişerek yaygınlaşıyor. Projeyle istihdam ve üretim olanaklarını arttırarak, bölge ekonomisini canlandıracaklarını vurgulayan Başkan Köse, projenin kent içi tarım uygulamaları ve organik tarım için de Türkiye'ye model olacağını belirtti. Başkan Köse, Mamak'ın tarımın merkezi olma yolunda üretimi ve üreticiyi destekleyeceklerinin altını çizdi. Köyün konukları, doğal ortamın tadını çıkarırken deneyimli üreticilerden salça, tarhana, reçel, turşu ve köy ekmeği gibi ürünlerin yapımını da öğrenebilecek. Çocuklarının köy yaşantısını yerinde görmesini isteyen ailelerin gitmeyi tercih edeceği Ekoköy, toprağın keyfini sürmek, doğayla ve toprakla zaman geçirmek isteyenlerin ikinci adresi olacak.

GÖZ ALABİLDİĞİNCE BAHÇE

Gökçeyurt'ta 25 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Ekoköy Projesi'nde ilk etapta 2 bin 840 metrekarelik alana 8 bin 70 sebze fidesi, 400 tane de meyve ağacı dikimi yapıldı. Üreğil Millet Bahçesi'nde ise 2 bin 395 metrekarelik sebze dikim alanı oluşturuldu. Üreğil Millet Bahçesinde oluşturulan tarım alanına 684 adet kavun ve karpuz fidesi, 450 adet salatalık fidesi, 1690 adet biber fidesi, 1010 adet domates fidesi, 960 adet patlıcan fidesi, fasulye, mısır ekilirken, 4794 adet de fide dikimi gerçekleştirildi.

ÜÇ MAHALLE KONAĞI AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR

Mahallelerin yaşam standartlarını yükseltecek ve birçok hizmeti tek bir noktada toplayarak vatandaşa kolaylık sağlayacak olan mahalle konakları bir bir yükseliyor.

Mamak Belediyesi tarafından gelecek nesillere mahalle kültürünün ve sahip olunan toplumsal değerlerin aktarılması amacıyla ilçeye kazandırılan Eski Bayındır, Kızılca ve Ortaköy Mahalle konakları hizmete hazır hale geldi. Mahalle kültürünün yaşatılarak güçlü toplum yapısının muhafaza edilmesini savunan Mamak Belediyesi, çok yakında mahalle konaklarında ilçe sakinlerini buluşturacak. Mahalle konaklarının Mamaklıların sosyalleşmesine önemli katkıda bulunacağını dile getiren Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, "Üç mahallemizde vaatlerimizin arasında yer alan mahalle konaklarını bitirmenin heyecanını yaşıyoruz. Konaklarımız mahalle halkının ihtiyaçlarını gözeten bir yapıda olmakla birlikte kültürlerini yaşatacak şekilde dizayn edildi. Son derece modern olarak yapılan konakların açılışını ise kısa sürede yapacağız" diye konuştu.

DİĞER MAHALLELERDE DE BAŞLAYACAK

Diğer mahaller içinde müjde veren Başkan Köse, "Konakların diğer mahallelerde yapımı için çalışmalara devam ediyoruz. Bu kapsamda yer belirlediğimiz alanlarda yakın zamanda ihalelerimizi yapacağız. Yer belirleme çalışmalarının sürdüğü mahallelerde de hızlı bir çalışma yapacağız. Mahalle konaklarımız her anlamda birçok konuda ihtiyaca cevap verecek. Tespit çalışmalarının ardından ekiplerimiz hemen işe başlayarak, diğer mahallelere de konakları kazandıracak. Bizim kültürümüzde mahalle, birlik ve beraberliğin yanı sıra dayanışmanın da en önemli simgesidir. Değerlerimize sahip çıkarak mahalle kültürünü yaşatacak projelerimizi ilçemize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Konaklarımız hem bölge sakinlerimize hem de ilçemize şimdiden hayırlı olsun" dedi. İnşa edilen konaklarda muhtarlık ofisi, çok amaçlı salon, mutfak, mescit yer alırken, konağın çevresinde ise oturma alanları, meydan ve çocuk oyun alanı bulunuyor. Konaklar, halkın kına gecesi, asker uğurlaması, taziye ve özellikle kış aylarında akşamları muhabbet edebileceği ve hoşça vakit geçirebileceği bir mekan olacak.

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak
Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Türkiye'den kardeş ülkelere açık çek: Kısıtlama olmayacak

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor
Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Hazine'den ekonomi düzenlemesiyle ilgili açıklama: Finansal istikrar için tedbirler alınıyor

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak
Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak

Türkiye'den yeni milli hamle! TOGG için doping olacak