• $8,2785
  • €10,0464
  • 488.599
  • 1460.9
23 Nisan 2021 Cuma 00:19 | Son Güncelleme:

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar: F-35 kararı bizim için hayırlı olacak!

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar: F-35 kararı bizim için hayırlı olacak!

Milli İnsansız Savaş Uçağı projesine hız. Pentagon, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını Ankara'ya resmen bildirirken ABD'ye en güzel cevabı Selçuk Bayraktar verdi. Bayraktar “Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz 2023'te prototipi uçurmak” dedi.

Pentagon, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını Ankara'ya resmen bildirirken ABD'ye en güzel cevap Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'dan geldi. Instagram hesabından ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarması ile ilgili açıklama yapan Bayraktar "4-5 yıldır yürüttüğümüz Akıncı'nın da olgunlaşmasıyla birlikte, son dönemde Milli İnsansız Savaş Uçağı projemize de hız verdik. Hedefimiz, 2023'te bu platformumuzun prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek" dedi.

F-35'lerin verilmiyor olmasının bugün için dezavantaj olarak görülse de gelecekte milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğine vurgu yapan Bayraktar "Zira yurt dışından tedarik edeceğimiz, pilotun bastığı tetiğin ne yapıp yapmayacağına karar veren yabancı görev bilgisayarı ve yazılımı olan bir sistem, bizi bağımsız kullanım açısından ciddi kısıtlamalara maruz bırakabilir" diye konuştu.

Atış testi öncesi Selçuk Bayraktar, mühimmatı imzaladı.

BAĞIMSIZ KULLANIM İMKANI

Bayraktar, "Yurt dışından tedarik edilecek sistem ile muhtemel kullanım kısıtları ve potansiyel ambargoları da düşündüğümüzde milli muharip platform bize bağımsız kullanım imkanı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

AKINCI'DAN SİLAHLI TEST

Taarruzi insansız hava aracı Akıncı TİHA ilk atış testini başarıyla tamamladı. Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T hedefleri başarıyla vurdu. Çorlu'daki üsten yönetilen teste Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da katıldı.

F-35'TEN RESMEN ÇIKARILDIK

Rusya'dan alınan S-400'leri bahane eden ABD, Türkiye'yi F-35 programından resmi olarak çıkardığına dair Ankara'ya bildirimde bulundu. Konuya ilişkin açıklama yapan ABD'li savunma yetkilisi, bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi.

<p><strong>KORUYUCU AİLE OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?</strong></p><ul><li>Korucu Aile olmak isteyen ki

Evlatlık edinmek ve koruyucu aile olmak arasında ne fark var?

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar

Amasya'da köy muhtarı tam kapanmada köylüler için ekmek pişiriyor