• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
4 Temmuz 2024 Perşembe 08:04 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan'dan Suriye mesajı: Çözüm için işbirliğine hazırız

Başkan Erdoğan'dan Suriye mesajı: Çözüm için işbirliğine hazırız

Başkan Erdoğan, Kazakistan'da düzenlenen Şanghay Zirvesi'nde Rus mevkidaşı Putin ile bir araya geldi. Suriye'de istikrarsızlıkların sonlandırılması için somut adım vurgusu yapan Erdoğan, Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katıldı. Bölgesel güvenlik, altyapı, enerji, ulaşım ve lojistik konularının ele alınacağı zirveye 16 ülkenin devlet başkanı katılırken, liderlerin öncelikle uluslararası ticaret ve ekonomi alanına odaklanacakları belirtildi. İki gün sürecek zirvenin ilk gününde ikili temaslarda bulunan Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ndeki temasları kapsamında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

ATEŞKES ÇAĞRISI

Erdoğan ve Putin, görüşme öncesi gazetecilere kısa bir değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Dostumla, uzun bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz oldu ama bu arada arkadaşlarımız sürekli irtibat halindeydi. İçişleri, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız irtibatlarını sürekli sürdürdüler" ifadesini kullandı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından İletişim Başkanlığı'ndan yazılı açıklama yapıldı. İki lider, Türkiye ile Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye'deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konuları ele alındı.

ADİL BARIŞ VURGUSU

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada barışın tesisi için çaba göstermeye devam edeceğini kaydeden Başkan Erdoğan, Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın önce ateşkes, ardından barışla sona erdirilmesi için uzlaşı zeminini oluşturabileceğini ifade etti. Erdoğan, iki tarafı da memnun edebilecek adil bir barışın mümkün olduğunu dile getirdi.

İSRAİL DURDURULMALI

Gazze'deki katliamlara da dikkat çeken Erdoğan, İsrail'in Filistin topraklarındaki saldırıları ve Lübnan'a yönelik tehditlerinin bölgesel ve küresel barışı ve huzuru hedef aldığını belirtti. Çatışmaların yayılmasının en büyük zararı bölge ülkelerine vereceğinin altını çizen Erdoğan, uluslararası toplumun artık İsrail'in durdurulmasına odaklanması gerektiğini kaydetti.

Putin ile görüşmesinde Suriye'de gelişmelere ilişkin de önemli mesajlar veren Erdoğan, Türkiye'nin sınırlarının hemen ötesinde bir teröristan kurdurmamakta kararlı olduğunu açıkladı. Erdoğan, başta Suriye iç savaşı olmak üzere terör örgütleri için elverişli alan oluşturan istikrarsızlıkların sonlandırılması için somut adımlar atılmasının önemini ortaya koyarken Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

İLK HEDEF AKKUYU'YU DEVREYE ALMAK

Enerjide işbirliğine yönelik mesajlar veren Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin "Tabii bütün arzumuz onu bir an önce devreye almak, bitirebilmek. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız muhatabıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu görüşmelerle birlikte de tabii bu arada özellikle BOTAŞ ve Gazprom arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor" dedi.

MUHAKKAK TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEĞİM

Rusya Devlet Başkanı Putin, Erdoğan'ın "Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkinin ötesinde tabii, ben sizleri de en kısa zamanda ülkemde ağırlamayı bekliyorum" daveti üzerine Türkiye'ye muhakkak geleceğini dile getirdi. Erdoğan ile sürekli temas halinde olduklarını dile getiren Putin, "Dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Geçen birkaç ayda ikili ticaret hacminde küçük bir düşüş kaydedildi ancak yine de oldukça yüksek seviyede, 55 milyar dolar civarında. Stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Yeni projeler de planlanıyor. Bundan ve geçen yıl yaptığımız çalışmalarımızın sonuçlarını değerlendirmek, yakın gelecekte atacağımız adımları belirlemek için sizinle bir araya gelmekten mutluyuz" ifadelerini kullandı.

ASTANA'DA 3'LÜ ZİRVE

Başkan Erdoğan, Astana'da Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Pakistan Başbakanı Şerif ile bir araya geldi. Üçlü görüşmede, bölgesel ve küresel konular ve ülkeler arasındaki işbirliği alanları ele alındı. Toplantı, Erdoğan'ın konakladığı otelde basına kapalı gerçekleştirildi. Erdoğan, toplantının başında karşıladığı Aliyev'e "Bayağı dirisin maşallah" dedi, Aliyev de "Sizi görende" yanıtını verdi.

TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Erdoğan ve Putin görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Peskov, Erdoğan'ın Suriye ile ilgili açıklamasını değerlendirerek, "Suriye'de barışın tesis edilmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz. Rusya bu konuda büyük çaba harcıyor. Komşu ülkelerle bu sürecin daha başarılı bir şekilde gelişmesini sağlayacak temasları memnuniyetle karşılarız" dedi. Sözcü Peskov, herkesin teröre karşı çıktığını vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti dahil tüm ülkelerle bu konuda işbirliği yapacağız" şeklinde konuştu.
  • başkan erdoğan
  • putin
  • astana
KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!
KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!

KKTC'de gövde gösterisi... Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yılına özel tören!

Dışişleri'nden KKTC vurgusu: Türkiye'nin garantisi altında ilerleyecek!
Dışişleri'nden KKTC vurgusu: Türkiye'nin garantisi altında ilerleyecek!

Dışişleri'nden KKTC vurgusu: Türkiye'nin garantisi altında ilerleyecek!

Aliyev'den Türk Devletleri Teşkilatı vurgusu... 'Dünya çapında güç merkezine dönüştürmeliyiz'
Aliyev'den Türk Devletleri Teşkilatı vurgusu... 'Dünya çapında güç merkezine dönüştürmeliyiz'

Aliyev'den Türk Devletleri Teşkilatı vurgusu... 'Dünya çapında güç merkezine dönüştürmeliyiz'