• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
13 Şubat 2024 Salı 11:55 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan'dan Dubai'de diplomasi trafiği... Peş peşe kritik görüşmeler

Başkan Erdoğan'dan Dubai'de diplomasi trafiği... Peş peşe kritik görüşmeler
AA

Başkan Erdoğan, Dubai'de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüşme gerçekleştirdi. Dünya Hükümetler Zirvesi'nde konuşan Başkan Erdoğan, Dubai'de uluslararası yatırım şirketleri temsilcilerini kabul etti. Başkan Erdoğan, daha sonra Maldivler Cumhurbaşkanı Muizzu, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü.

Başkan Erdoğan, Dünya Hükümetler Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği BAE'nin Dubai kentinde ikili temaslarına başladı.

Başkan Erdoğan, zirve öncesi BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüşme gerçekleştirdi.

DÜNYA HÜKÜMETLER ZİRVESİ

Başkan Erdoğan, "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" teması altında düzenlenen, çeşitli ülkelerden devlet ve hükümet yetkilileri ile uluslararası kuruluş, özel sektör, akademi, sivil toplum, düşünce kuruluşu, medya temsilcileri ve iş insanlarını bir araya getiren Dünya Hükümetler Zirvesi'ne onur konuğu olarak katıldı ve ana konuşmacı olarak hitapta bulundu.

Başkan Erdoğan'dan iki devletli çözüm çağrısı... "İsrail hayaller peşinde koşmayı bırakmalı"

Başkan Erdoğan'a BAE ziyaretinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Ticaret Bakanı Ömer Bolat da eşlik ediyor.

BAŞKAN ERDOĞAN, MALDİVLER CUMHURBAŞKANI MUİZZU İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" teması altında düzenlenen Dünya Hükümetler Zirvesi'nde, Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu ile ayaküstü görüşme yaptı.

BAŞKAN ERDOĞAN, YATIRIM ŞİRKETLERİNİN TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Erdoğan, Dünya Hükûmetler Zirvesi için bulunduğu Dubai'de uluslararası yatırım şirketleri temsilcilerini kabul etti.

Başkan Erdoğan, Dubai'de yatırım şirketlerinin temsilcileriyle görüştü

Burada konuşan Erdoğan, Dünya Hükümetler Zirvesi dolayısıyla Dubai'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Zirveye kendilerini onur konuğu olarak davet eden BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Maktum'a teşekkür eden Erdoğan, Türkiye-BAE ilişkilerinin son 3 yılda atılan adımlarla çok büyük bir ivme kazandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu 3 yılda ticaretten finansa, gümrükten enerjiye, çevreden bankacılığa pek çok alanda imzalanan 40'ın üzerinde anlaşma ile ilişkilerin ahdi zeminini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bu adımlarla aynı zamanda özel sektör temsilcileri için yeni imkanlar ve kolaylıklar sağladıklarını kaydetti.

Temmuz ayındaki ziyaretleri sırasında duyurdukları konsey mekanizması ile ilişkileri "Stratejik Ortaklık" düzeyine yükselttiklerini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Değerli mevkidaşım Şeyh Muhammed Bin Zayid ile başkanlık edeceğimiz konseyin ilk toplantısını inşallah önümüzdeki aylarda ülkemizde gerçekleştireceğiz. Emirliklerdeki kardeşlerimizle de attığımız bu adımların sonuçlarını yatırım ve ticaret alanlarında görüyoruz. İkili ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 112'lik artışla 20 milyar doları aşmıştır. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Körfez Bölgesi'ndeki en büyük ticaret ortağımız olma vasfı böylece perçinlenmiştir. Bugün Türkiye'de çeşitli sektörlerde 600'e yakın Birleşik Arap Emirlikleri sermayeli firma faaliyet gösteriyor. Emirliklerde ise bin civarında Türk sermayeli şirket bulunuyor. Ülkelerimizin potansiyelini, ekonomilerimizin niteliğini ve iş adamlarımızın dinamizmini göz önünde bulundurduğumuzda, çok daha fazlasını yapabileceğimize inanıyorum. Kardeşim Şeyh Muhammed ile önümüzdeki 5 yılda bu rakamı 50 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda devlet adamları olarak sizin önünüzü açmak için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz."

"HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLAMAYA HAZIRIZ"

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına 90 günlük vize muafiyeti getirme kararının, bu iradenin yansıması olduğuna işaret eden Erdoğan, "Birleşik Arap Emirlikleri'nin dünyadaki yatırım faaliyetlerine baktığımızda, ülkemize yönelebilecek önemli bir potansiyel bulunduğunu görüyoruz. Emirliklerden gelecek yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya hazır olduğumuzu burada özellikle vurgulamak istiyorum." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin, büyükelçilik ve başkonsolosluğun, diğer kurum ve kuruluşların kapılarının, yatırımcılara daima açık olduğunu da vurguladı.

BAŞKAN ERDOĞAN DİBEYBE'Yİ KABUL ETTİ

Başkan Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe'yi kabul etti.

BAŞKAN ERDOĞAN MESRUR BARZANİ'Yİ KABUL ETTİ

Başkan Erdoğan, onur konuğu olarak katıldığı "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" teması altında düzenlenen Dünya Hükümetler Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani'yi kabul etti.

BAŞKAN ERDOĞAN, RUANDA CUMHURBAŞKANI PAUL KAGAME İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Erdoğan onur konuğu olarak katıldığı "Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek" teması altında düzenlenen Dünya Hükümetler Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame ile görüştü.

  • seo uyumlu etiketler
  • - Erdoğan görüşme
  • - BAE ziyareti
  • - Muhammed bin Zayed
İngiliz gemisi battı! Husiler, Kızıldeniz'de vurmuştu
İngiliz gemisi battı! Husiler, Kızıldeniz'de vurmuştu

İngiliz gemisi battı! Husiler, Kızıldeniz'de vurmuştu

Selçuk Bayraktar görüntüleri paylaştı... AKINCI, süpersonik füze ile tam isabet
Selçuk Bayraktar görüntüleri paylaştı... AKINCI, süpersonik füze ile tam isabet

Selçuk Bayraktar görüntüleri paylaştı... AKINCI, süpersonik füze ile tam isabet

Savunma sanayiinde ihracat rekoru
Savunma sanayiinde ihracat rekoru

Savunma sanayiinde ihracat rekoru