• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ekim 2020 Çarşamba 13:45 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan'dan AYM üyesinin paylaşımına ilişkin ilk açıklama: Siyasete soyunmuş, ona düşmez

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımına yönelik açıklama yaptı. Başkan Erdoğan, "Talihsiz açıklama, siyasete soyunmuş. Keşke yapmasaydı. Ona düşmez." değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan Erdoğan, soru üzerine AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın "Işıklar yanıyor" paylaşımına değinerek şu açıklamada bulundu:

"Çok talihsiz bir açıklama. Bu talihsiz açıklamayı keşke yapmamış olsaydı. Kaldı ki bir üyenin üzerine böyle bir şey düşmezdi" 

'BÖYLE BİR TABLO VARSA GEREĞİNİ YAPMALIDIR'

Erdoğan, Yıldırım'ın özür dilemesinin yeterli olup olmadığının sorulması üzerine, "Bunu şu anda Anayasa Mahkemesi Başkan ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır" ifadesini kullandı.

Erdoğan, yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi'nin kararını uygulamamasıyla ilgili de "O tamamen yasanın kendi içinde sürdürdüğü bir süreçtir. Geçmişte de bunun örneği Şahin Alpay'la ilgili vardır. Yine yerel mahkeme bir karar vermek suretiyle böyle bir adım atmıştı. Demek ki atabiliyor böyle bir adımı. Burada da yerel mahkeme bu kararı vermek suretiyle atabileceği bir adımı atmıştır" diye konuştu.

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik yapılması konusunda "Böyle bir şey olabilir mi?" sorusu üzerine de "İnşallah" cevabını verdi.

'ERKEN SEÇİM SÖZ KONUSU DEĞİL'

Erdoğan, erken seçim tartışmalarıyla ilgili ise, "Bunlar çocuksu şeyler. Bunlar siyaseti anlamadılar. İlan edilen bir tarih var. Dünyada gelişmiş ülkelere bakın gelişmiş ülkelerde ilan edilen tarihin dışında hiç erken seçim şu bu dedikodusu duyar mısınız? Bu kabile devletlerinin işidir, kabile devletlerinde bu olur. Bizim gündemimizde böyle bir şey kesinlikle yok. Cumhur ittifakı olarak Sayın Bahçeli'nin de ifade ettiği gibi böyle bir şey söz konusu değil, vakti saati bellidir; Haziran 2023" ifadesini kullandı.

Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

S-400'ler test edildi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Adana'da atlı polis birliği göreve başladı

Hayat Bilgisi'nin 'Barbie Gamze'si İpek Erdem'in inanılmaz değişimi... Görenler tanıyamadı