• $8,3097
  • €10,0209
  • 476.682
  • 1345.15
06 Nisan 2021 Salı 16:39 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan ve AB yetkililerinden kritik zirve... Önemli konular gündemde

Başkan Erdoğan ve AB yetkililerinden kritik zirve... Önemli konular gündemde

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyonu Başkanı Leyen'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Yapılan görüşmelerde halklar arası temaslar kapsamında vize serbestisi, üst düzey diyalog süreçlerinin yeniden başlatılması konularının olması bekleniyor.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Yapılan görüşmelerde oldukça önemli konular konuşuldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 2 saat 45 dakika sürdü.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Türkiye Delegasyonu'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

AB Konseyi Başkanı Michel, toplantıda şunları paylaştı:

"AB, (Türkiye ile) ekonomik iş birliği, göç ve halklar arasında bağlantıyı artırmak için somut gündem sunmaya hazır. AB'nin stratejik çıkarı, Doğu Akdeniz'de güvenlik ve istikrar ile Türkiye'yle karşılıklı yarar ve pozitif ilişkilerdedir"

"TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLERİMİZE İVME KATMAK İÇİN GELDİK"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmeye değinen von der Leyen ise, "Türkiye aslında yapıcı bir şekilde tekrar ilişki kurmak istediğini gösterdi, biz de Türkiye'yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik. İki tarafa da fayda sağlayacak iş birliği alanlarını görüştük." diye konuştu.

Erdoğan'la görüşmede dört alanın masaya yatırıldığını belirten von der Leyen, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini gerektiğini belirterek, "Türkiye, Gümrük Birliği içinde hayati öneme sahip değerli bir ortak. Ticareti daha da artırabilmek için hiç şüphesiz ki Gümrük Birliğinin uygulanmasına ilişkin mevcut zorlukları ele alarak güncelleme için çalışacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılan Gümrük Birliği Anlaşmasının benzersiz bir çalışma olduğunu vurgulayan von der Leyen, "Sadece Gümrük Birliğini güncellemek değil kamu özel sektör iş birliğini de daha da güçlendirmenin yollarını arayacağız. Bunu yaparken de odak noktamız yeşil ve dijital dönüşüm olacak." dedi.

  • Başkan Erdoğan
  • AB yetkilileri
  • Charles Michel
  • Ursula Von Der Leyen
<p><strong>Süper Lig'in 36. haftasında Galatasaray, evinde Trabzonspor'u konuk etti. Zorlu 90 dakika

Galatasaray - Trabzonspor Maç Yorumu... Aslan'ın şampiyonluk şansı var mı?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor