• $8,1534
  • €9,7352
  • 454.003
  • 1375.91
06 Nisan 2021 Salı 07:01 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Tepki verseler, teşekkür ederdim

Başkan Erdoğan: Tepki verseler, teşekkür ederdim

Gece yarısı bildiri anayasaya tehdit. Başkan Erdoğan, emekli amirallerin bildirisine karşı sert ifadeler kullandı, CHP'ye ‘demokrasiden yana tepki koyma' çağrısı yaptı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 104 emekli amiralin darbe imaları içeren bildirisiyle ilgili Beştepe'de gerçekleştirilen değerlendirme toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan, gece yarısı dolaşıma sokulan bildirinin "ifade özgürlüğü" kapsamında değerlendirilemeyceğini belirterek, bildirinin anayasaya tehdit olduğunu söyledi. Erdoğan şunları kaydetti:

ART NİYETLİ GİRİŞİM

Bir gece yarısı yapılan bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Hiçbir emekli kamu görevlisinin de topluca teşebbüs etme hakkı yoktur. Biz bu amirallerin, diplomatların son dönemde Kıbrıs'tan Karabağ'a kadar verdiğimiz mücadelede bir araya gelerek ülkemiz için destek bildirisi yayınladığını görmedik. Yine bunların, 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletimizin yanında yer aldığını görmedik.

Tartışmanın sebebi kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Buradakilerin bir kısmı çeşitli mecralarda dile getirmektedir. Hiçbirine yaptıkları açıklamalardan dolayı herhangi bir soruşturma açılmış değildir. Buna ifade özgürlüğü denemez. Yayınlanan bildirinin milletimiz nezdinde bu kadar sert tepki gösterilmesinin nedenini de çok daha büyük kampanyanın olmasıdır."

HEP BİLDİRİYLE BAŞLADI

Türkiye'de demokrasiye her saldırı bu tarz bildirilerin ardından gelmiştir. Merhum Menderes'e böyle yapmışlardır. 12 Eylül'den önceki hükümetleri aynı yöntemle sindirmeye çalışmışlardır. Kendi hükümetimizde bu yaklaşımlara en ağır şekilde tepki koyduğumuz için devamını getirememişlerdir."

MİLLETİMİZ İYİ BİLİR

"Milli iradeye açık tehditler karşısında en etkin şekilde tavır alınmadığı sürece milletimiz en yakın tarihimizden iyi biliyor. Bu sebeple yayınlanan bildiriye karşı tüm tavrımızı ortaya koyuyoruz."

KRAL ABDULLAH, AL SANİ VE OSMANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Katar Emiri Al Sani ve Kosova'nın yeni Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, Osmani'yi tebrik etti, görüşmelerde ikili ülke ilişkileri ve bölgesel konular değerlendirildi.

MONTRÖ'DEN ÇIKMIYORUZ

"Yapılan açıklamada iki temel iddia ortaya konmaktadır. Birincisi Montrö Anlaşması'nın tartışmaya açılmasıdır. Daha iyisi için imkan bulana kadar bu sözleşmeye devam ediyoruz. Bu sözleşmeyle ilgili diplomaside, medyada birçok görüş ortaya konulmuştur."

KANAL İSTANBUL'LA İLGİSİ YOK

"Bugün de sözleşme tüm boyutlarıyla tartışılmaya devam etmektedir. Hiç kimse akademideki medyadaki tartışmalar sebebiyle kimsenin yakasına yapışmamış, meseleyi farklı mecralara çekmeye çalışmamıştır. Fakat önceki gece yayınlanan bu bildiri bu kapsam dışındadır. Bu bizim egemenlik mücadelemizdir. Peki biz İstanbul Boğazı'nda egemen miyiz, maalesef. Bilhassa kanal, boğazdaki egemenliğimizi tahsis edecektir."

ALTERNATİF ÇIKARSA BAKARIZ

Montrö'den çıkmakla ilgili bir çalışmamız yoktur. Fakat gelecekte böyle bir sonuç çıkarsa önümüze gelen her şeyi detaylıca değerlendirmekten de kaçınmayız."

ANA MUHALEFET İŞİN MERKEZİNDE

"Biz bildiri yayınlanır yayınlanmaz, siyasetçilerin duruşlarını güçlü bir şekilde beklerdik. Eğer böyle yapmış olsalardı, milli iradeye teşekkür için huzurlarınızda olacaktım. Demokrasi karşıtı tüm bildirilerin özellikle arkasında yer alan zihniyet, bu defa saffını aynı istikamette belirtmiştir. Ana muhalefet partisini bir kez daha demokrasiden yana tutum almaya çağırıyoruz. Şu anda bu 104 kişinin içerisinde bizzat CHP içinde üye olan, ailesi olanlar var. Siz bunları yakın zamanda medyada göreceksiniz. Bu işin merkezinde ana muhalefet partisinin ta kendisi var."

O FOTOĞRAFA OLUMLU BAKMADIK

"TSK'nın disipliniyle bağdaşmayacak fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayız. Bunun münferit bir hadise olduğu açıktır. Söz konusu fotoğraf yayınlandığında TSK idari bir soruşturmayı başlatmıştır. Milli Savunma Bakanlığımız kendi üzerine düşeni mutlaka yapacaktır. Bunu bir bildirinin bahanesi olarak kullanılmasını kesinlikle art niyetli görüyoruz."

TÜRKEŞ'İN MEZARINA KARANFİL BIRAKTI

Başkan Erdoğan, MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in anıt mezarını ziyaret etti. Erdoğan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş'le mezara karanfiller bıraktı, dua etti.

  • başkan erdoğan
  • emekli amiraller
  • ifade özgürlüğü
<p><b >'ORUÇ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ  ZAYIFLATMAZ GÜÇLENDİRİR'<br></p><p>Orucun  bağışıklık sistemi

Koronavirüs oruç tutmaya engel mi?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü